Kurzemes Vārds

07:40 Piektdiena, 3. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Uzpērk ar aitām, ar kamieļiem

Jānis Imants Birzkops,
Liepājas Pedagoģijas akadēmijas pasniedzējs

Kukuļdošana, kukuļņemšana jeb korupcija bijusi visos laikos, pastāv tagad un būs turpmāk. Vienmēr būs negodīgi cilvēki, kas šādā veidā, apejot parasto lietu kārtību, gribēs tikt pie materiāliem vai nemateriāliem labumiem. Manuprāt, ir pareizi, ka mūsu valdība mēģina ar korupciju cīnīties, ka izveidots Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Tam darba netrūks nekad! Korupcija pēc būtības ir ļoti bīstama jebkurā dzīves jomā.

Viena no šīm jomām ir politika, kurā salien daudzi cilvēki, kas negrib sevi apliecināt citādāk. Kur politika, tur ziedojumi, un tie, manuprāt, ir visīstākais kukulis. Tā var sev nopirkt gan vietu uz listes, gan kādā labā padomē vai pie citas teikšanas. Pavisam kas cits ir ziedojumi baznīcā, kas notiek anonīmi, un par to cilvēkam nav iespēju izpelnīties mīkstāku solu, uz kā sēdēt. Visas partijas taču solās cīnīties par tautu, bet visās ir politiķi, kas paši kārtīgi uzbarojušies. Cilvēkiem šīs situācijas vajadzētu mācēt saskatīt un atšifrēt.

Ir vēl viens korupcijas veids, kas īpaši izplatīts Amerikā un, domāju, pamazām nonācis pie mums. Šajā lielvalstī cilvēki miljoniem dolāru tērē zālēm, kas pēc būtības viņiem nemaz nav vajadzīgas. Bet dakteri tikai raksta un piedāvā receptes, jo pastāv slepena vienošanās starp ārstiem un farmācijas kompānijām par zāļu, uztura bagātinātāju un citu vielu izplatīšanu. Par to mediķi saņem ceļojumus, atpūtas iespējas un citus labumus. Latvijā šis korupcijas veids vēl nav uzņēmis tik vērienīgus apgriezienus, bet mums viss vēl priekšā. Taču viss mainīsies, kad cilvēki kļūs turīgāki, maksātspējīgāki.

Bīstama ir korupcija izglītībā. Atceros, Padomju Savienībā tā bija ļoti izplatīta, tagad Latvijā, šķiet, notiek krietni mazākos apjomos. Maskavā pie profesores Natālijas Vetluginas nonāca visas uzrakstītās doktora disertācijas pedagoģijā. Viņa man rādīja, ka darbus, kurus atsūtīja no Baltijas, Ļeņingradas, citām vietām, varēja vērtēt kā tiešām godīgi uzrakstītus, bet no Aizkaukāza republikām, Vidusāzijas sūtīja absolūti grafomāniskus sacerējumus, ko mēģināja iesmērēt kā doktora darbu. Skaidrs, ka tā bija korupcija, jo vajadzīgās amatpersonas bija uzpirktas. Nezinu, ar aitām vai kamieļiem... Ja parādās tikai viens cilvēks ar nopirktu izglītības dokumentu vai doktora grādu, tas nekas, bet, ja tādi ir daudzi, tad situācija kļūst bīstama. Jo neprašas iekļūst padomēs, vada izglītības iestādes utt. Tad tās ir šausmas visiem.

Man ļoti patīk, ka tagad nav vairs tās sadzīves korupcijas, kāda bija padomju laikā. Piemēram, kad bez kukuļa nevarēja nopirkt ne normālu kurpju pāri, ne smaržu pudelīti, ne gabalu desas. Tagad korupcija aktīvi zeļ augstākos līmeņos, kur notiek dažādu valsts pasūtījumu dalīšana, politisko partiju cīņas. Manuprāt, tūlīt vajadzētu aizliegt partijām veikt dāvināšanas procesus. Piemēram, laikā pirms vēlēšanām bērniem dāvina atstarotājus, biļetes uz teātri utt. Tā taču atkal ir tā pati kukuļdošana! Mums jākļūst redzīgākiem, lai atšķirtu, kādos veidos parādās kukuļdošana.