Kurzemes Vārds

07:56 Piektdiena, 3. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Traģiskā avārija Īrijā – uzmanības centrā abās valstīs

Meklē iespēju palīdzēt bojā gājušo tuviniekiem
Ita Cērmane
Pauls Kaufmanis

Pēc 18.februārī notikušās traģiskās avārijas Īrijā, kas dzēsa trīs liepājnieku dzīvības, Ārlietu ministrija un Liepājas dome lemj par iespējamo palīdzības sniegšanu bojā gājušo tuviniekiem. Savukārt Īrijas plašsaziņas līdzekļi izrāda milzu interesi par notikušo. Liepājā pat ieradies īru žurnālists, kurš vēlas tikties ar tuviniekiem.

Liepājas pašvaldība gatava palīdzēt

Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks pieprasījis papildu ziņas par traģisko avāriju Īrijā, kurā gāja bojā četri Latvijas iedzīvotāji, informēja Liepājas Pilsētas domes priekšsēdētāja padomniece Ieva Zvagule: "Šobrīd tiek apkopota informācija par bojā gājušo ģimenēm un iespējamo palīdzību. Kopā ar Ārlietu ministriju tiek noskaidrots, kādu palīdzību līdzīgos gadījumos var prasīt no valsts, kurā noticis nelaimes gadījums, un kādu palīdzību varam gaidīt no Ārlietu ministrijas. Pēc apstākļu noskaidrošanas plānots lemt par iespējamo palīdzību tuviniekiem."

"Kurzemes Vārds" jau informēja, ka traģiskais negadījums, kad sadūrās divas automašīnas, kurās atradās Latvijas pilsoņi, notika 18.februārī Donegolas apgabalā Īrijā. Negadījums notika pulksten 4.20 no rīta pēc Īrijas laika, nevis 16.20, kā sākotnēji tika ziņots. Saskrienoties automašīnām "Audi" un "VW Vento", bojā gāja pieci cilvēki. Četri no bojā gājušajiem ir Latvijas pilsoņi, no kuriem trīs – liepājnieki.

Ārlietu ministrija kārto formalitātes

Ārlietu ministrijas Preses centra pārstāve Diāna Eglīte informēja, ka pašlaik Īrijas policija veic izmeklēšanu un komentārus par avārijas iemesliem nesniedz. Savukārt Ārlietu ministrija ir sazinājusies ar Īrijas apbedīšanas biroju, kura darbinieki kārtos visus ar bojā gājušo pārvešanu saistītos praktiskos jautājumus. Pēc D.Eglītes teiktā, ir veikta autopsija, un, kad patologanatoms būs devis atļauju, tiks kārtots jautājums par mirstīgo atlieku pārvešanu uz Latviju. To var darīt, ja policijai nav iebildumu un nav nepieciešama papildu ekspertīze.

Savukārt Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Egita Plinga vakar no rīta informēja, ka ar Valsts policijas starpniecību par notikušo informēti mirušo radinieki.

Īrijas mediji seko notikušajam

Liela vērība šim nelaimes gadījumam tiek pievērsta arī īru plašsaziņas līdzekļos.

"Trīs upuri bija no vienas pilsētas," vēsta virsraksts avīzē "Irish Independent". "Nedēļas nogalē Bankrāna atkal bija šokā pēc tam, kad pilsētas iedzīvotāji pamodās kārtējā sestdienas rītā un uzzināja ziņas par fatālo autoavāriju," teikts laikraksta "The Irish Times" raksta ievadā. Tālāk tiek citēta kāda sieviete: "Ak, Dievs, tas nekad nebeigsies… [..] Kāpēc atkal Bankrānā?" Tas pats laikraksts vēsta, ka pēdējo divu gadu laikā Inishovenas pussalā bojā gājuši 25 cilvēki. Seržants Džons Okīfijs laikrakstam paudis: "Nepārkāpiet ātrumu, nebrauciet dzērumā un piesprādzējieties. Šādi jūs samazināsiet iespēju mirt uz ceļa."

Par notikušā apstākļiem laikraksts "Irish Independent" raksta, ka divi vīrieši, kas brauca ar "Audi", iepriekš bijuši vietējā naktsklubā un tikai dažas minūtes pirms traģiskās nelaimes nav apstājušies pēc nelielas sadursmes. Īsi pēc pulksten 4 kāds policists šo automašīnu redzēja "aizdomīgi braucam" pa galveno Bankrānas ielu. Tā ietriecās kādā ceļa malā stāvošā transportlīdzeklī un palielināja ātrumu. Policists par to ziņoja 11 kilometru tālāk esošajam kontrolpostenim Burnfūtā.

Pa to laiku Aija Porcika, kura lidostā bija sagaidījusi savu meitu Gintu, brauca pa šo ceļu un bija tikai dažu minūšu attālumā no savas mītnes vietas, taču bēdīgi slavenajā līkumā, ko vietējie iedzīvotāji sauc par "liedaga pieturu", abas mašīnas sadūrās…, raksta "Irish Independent".

Pēc šīs traģēdijas ar "Kurzemes Vārdu" sazinājās trīs Īrijas žurnālisti, kuri vispirms vēlējās uzzināt bojā gājušo koordinātes. Īru "BBC Radio Foyle" "Kurzemes Vārdam" pauda, ka šī valstij tiešām ir liela traģēdija. Žurnāliste Dženija Vita vēlējās noskaidrot ne tikai traģēdijas nozīmīgumu Liepājā, bet arī iemeslus, kādēļ tik daudz cilvēku no mūsu valsts dodas strādāt uz Īriju. Šai radiostacijai ziņa par traģēdiju bija uzmanības centrā.

Īri arī stāsta, ka traģēdijas vieta esot "melnais punkts". Savukārt policija tūlīt pēc negadījuma brīdinājusi, ka ceļa posms, kur notika negadījums, ir bīstams apledojuma un biezās miglas dēļ.

Pastiprināta interese par Liepāju

Liepājā pirmdien no rīta ieradās īru žurnālists, kurš vēlas tikties ar bojā gājušo tuviniekiem. Viņš vēlas noskaidrot, ko bojā gājušie darījuši svešajā zemē, cik ilgi tur jau bijuši u.c., jo Īrijā izplatījusies informācija, ka Gintas māte šajā zemē strādājusi, lai nopelnītu naudu, ar ko samaksāt par meitas studijām.

Īru laikraksta "Daily Mail" Maskavas korespondents Vils Stjuarts pats atzīst, ka izdevums ir nedaudz iedzeltens, turklāt Īrijas prese tikšanos ar bojā gājušo tuviniekiem bēdu laikā neuzskata par ētikas normu pārkāpšanu: "Īrijā tas ir tikai normāli, ja prese dodas pie tuviniekiem. Viņiem ir iespēja izrunāties, izkratīt sirdi."

Pēc īra teiktā turienes prese par notikušo traģēdiju īpašu interesi izrāda divu iemeslu dēļ. Pirmām kārtām tādēļ, ka sadūrās divi latviešu vadīti auto. Otrs iemesls esot tas, ka Īrijā aizvadītajā gadā strauji pieaudzis satiksmes negadījumu skaits.

"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka Īrijā vadītāja pieļaujamā reibuma pakāpe ir divas reizes lielāka nekā pie mums. Latvijā šoferis pie stūres nedrīkst sēsties, ja reibums sasniedz 0,5 promiles, bet Īrijā pieļaujamais daudzums ir viena promile. V.Stjuarts apstiprināja, ka šajā zemē braukšana reibumā ir parasta parādība: "Tas saistīts ar mūsu kultūru – īriem bāru dzīve ir ļoti svarīga. Pirms braukšanas mājup gribas izdzert vismaz pinti alus." (To, ka pēc kroga apmeklējuma ik nedēļas nogali viņi brauc mājās pamatīgā skurbulī, aizvadītajā vasarā novēroja arī "Kurzemes Vārds".) Īru žurnālists arī apstiprināja, ka avāriju skaita pieaugums izskaidrojams ar kalnainajiem un šaurajiem ceļiem un tāpēc, ka satiksme notiek pa kreiso pusi, kas pēc īra teiktā "latviešiem nav pierasta".