Kurzemes Vārds

19:54 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Tikai viens ķēdes posms

Vakardiena mūsu prātos iezīmējās ne tikai ar jauna mēneša atnākšanu, spirdzinošu saliņu, jauku saulīti un romantiskām domām par tuvojošos pavasari, bet arī ar konkrētu bēdīgu jaunumu. Arvien lielāko tarifu biezajā grāmatā pavisam klusi atkal pāršķīra kārtējo lappusi. Šoreiz – sadaļā "Elektroenerģija".

Mūsu ledusskapji saldējot, televizori rādot, veļasmašīnas muļļājot naudas izteiksmē vakar patērēja jau aptuveni par trešdaļsantīmu vairāk uz katru apēsto kilovatstundu nekā 28.februārī, proti, par aptuveni 6,6 procentiem vairāk. Tātad elektrība no 1.marta sadārdzinājusies par kādiem 30 santīmiem mēnesī uz katrām 100 patērētajām kilovatstundām.

It kā jau nav daudz. Vismaz no iedzīvotāju pozīcijām raugoties. Citādās domās noteikti ir uzņēmēji, kuriem elektrība ir stratēģisks energoresurss. Turklāt ikviens taču apzinās, ka nupat spēkā stājies tarifs ir tikai viena plāna lappuse tarifu grāmatā, kurā daudz vairāk vietas aizņem ieraksti, ko iniciējusi "Latvijas gāze", "Liepājas enerģija", Komunālie dienesti un citi tarifveidīgie regulējamie un neregulējamie uzņēmumi.

Dzīves dārdzība, kā zināms, palielinās pēc ķēdes reakcijas principa – katrs posms sadārdzina nākamo, turpinot griezt inflācijas dzirnavas. Uzņēmumam "Latvenergo" šī tarifu maiņa ir tikai tāda priekšspēle, jo jau tiek izvērtēts nākamais iespējamais tarifu palielinājums – no nākamā gada. Arī "Latvijas gāze", kas pēdējos gados paaugstina tarifu aptuveni divas reizes gadā, šobrīd gaida nākamo kārtējo regulatoram iesniegtā priekšlikuma izvērtējumu, kam jābūt gatavam līdz marta vidum.

Tas, ka arī pēc šī palielinājuma elektroenerģija Igaunijā ir par 17 procentiem dārgāka nekā Latvijā, bet Lietuvā – par 31 procentu dārgāka nekā pie mums, ir vājš mierinājums. Speciālisti norādījuši, ka konkrētais elektroenerģijas sadārdzinājums inflāciju mūsu valstī tieši ietekmēs nedaudz – par 0,13–0,16 procentpunktiem, bet kopumā ietekmēs par 0,2–0,5 procentpunktiem. Skat, ja katrai desmitdaļiņai pieskaita visas citas desmitdaļiņas, kopā sanāk 7,6 procenti – tieši šādu skaitli aizvakar nosauca statistikas birojs "Eurostat". Tas ir Latvijas gada inflācijas rādītājs janvārī.