Kurzemes Vārds

21:02 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

XIV Starptautiskais pianisma zvaigžņu festivāls

No viena pianista teātra līdz klasiskā džeza veldzējošiem ritmiem
Indra Imbovica

Rīt sāksies viens no nozīmīgākajiem Liepājas starptautiskajiem notikumiem – Pianisma zvaigžņu festivāls, kas šogad notiks jau 14. reizi no 5. līdz 12. martam. Festivāla laikā paredzēti astoņi koncerti, no tiem pieci – Liepājas teātrī, bet trīs – koncertzālē, Graudu ielā. Festivālā muzicēs 12 pianisti no 7 valstīm – no Lielbritānijas, Francijas, Spānijas, Krievijas, Amerikas Savienotajām Valstīm, Japānas un Latvijas, kā arī džeza koncertā Igauniju pārstāvēs kontrabasists Toivo Unts.

Šoreiz organizatori – Liepājas Simfoniskā orķestra administrācija un mākslinieciskais vadītājs Imants Resnis – īpaši rūpīgi piestrādājuši, lai Pianisma zvaigžņu festivāls pēc 13.klaviermūzikas svētkiem atgūtu otru elpu un uzticīgajiem klausītājiem sagādātu iespēju ne tikai tikties ar izcilām pianisma zvaigznēm un vienu otru leģendāru personību, bet arī dzirdēt iemīļotu klavierskaņdarbu interesantas interpretācijas un pat pirmatskaņojumus Latvijā.

Svētdien, 5.martā, festivāla atklāšanas koncertā Liepājas teātrī kopā ar Simfonisko orķestri muzicēs tie jaunie talanti, kuri jau ieguvuši starptautisku ievērību un kurus ieteikuši tādas pianisma autoritātes pasaulē kā Nikolajs Petrovs un Dmitrijs Baškirovs, Dominiks Merlē un Bruno Riguto. Viņu starpā ir Klaudio Martiness–Mēners no Spānijas, kurš dzimis Vācijā, bet izglītojies Madridē, paralēli klavierspēlei lieliski spēlējis vijoli un altu (!) orķestrī, guvis plašu muzikālo izglītību un panākumus starptautiskos konkursos. Viņš Liepājā interpretēs varenā L. van Bēthovena klavierdarbu. Krievijas pianisma skolu pārstāvēs jaunais talants Ņikita Mndojancs, kurš dzimis mūziķu ģimenē, blakus klavierspēlei apguvis arī kompozīciju, kur līdztekus pianismam arī jau guvis atzinību. Viņš atklāšanas koncertā atskaņos Sergeja Prokofjeva skaņdarbu. Bet Fransuā Dimons pieder franču jaunās paaudzes spilgtākajiem pārstāvjiem, kurš jau daudz paspējis uzstāties pasaules valstīs gan ar solokoncertiem, gan kopā ar simfoniskajiem orķestriem. Viņš svētdien spēlēs Frederika Šopēna izsmalcināto mūziku.

Diriģents Imants Resnis uzskata, ka šā gada festivāla izcilākās zvaigznes būs Fredijs Kempfs (Lielbritānija) un Nikolajs Petrovs (Krievija), lai gan arī pārējie viesmākslinieki neapšaubāmi ir ar vārdu Eiropā un pasaulē. Ar Aleksandru Gindinu un Valēriju Afanasjevu (Krievija), Noriko Ogavu (Japāna) liepājnieki jau tikušies iepriekšējos Pianisma zvaigžņu festivālos, kuros šie mākslinieki kļuva par mūsu publikas mīluļiem. Tāpat pēc ilga pārtraukuma muzicēs viens no šo klaviermūzikas svētku pirmajiem dalībniekiem, Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Arnis Zandmanis. Ne viens vien viņa audzēknis Pianisma zvaigžņu festivālā sekmīgi uzstājies jaunā talanta statusā.

Liepājas Simfoniskā orķestra direktore Vija Feldmane pastāstīja, ka ar katru gadu kļūst arvien sarežģītāk angažēt pasaules klases māksliniekus, jo viņu honorārs par vienu koncertu sniedzas no 10 līdz 30 tūkstošiem dolāru. "Tādas summas mums nav pa kabatai," atzīst direktore, "tādēļ esam priecīgi, ja atsevišķi mākslinieki saprot mūsu iespējas un nāk pretī vai arī kādam no viņiem ir vieskoncerti vienlaikus Latvijā un arī kaimiņvalstī Lietuvā." Katru gadu Pianisma zvaigžņu festivālu vidēji apmeklē 3000 klausītāju. Ņemot vērā, ka Liepājas teātrī ir ap 400 vietu, bet koncertzālē 180, tad tas ir labs rādītājs, kaut vai salīdzinot ar Rīgas koncertzāļu apmeklējumu. Bet festivāla budžets ir 35000 latu, un tas pēdējos gados ir nemainīgs.

Pirmdien, 6.martā, koncertzālē, Graudu ielā, festivāla otrais koncerts "Sveiciens Mocartam", protams, būs veltīts dižā austrieša 250.jubilejai. Muzicēs Ņikita Mndojancs (Krievija), Klaudio Martiness–Mēners (Spānija) un Fransuā Dimons (Francija).

1998.gadā, VI Starptautiskajā pianisma zvaigžņu festivālā, ienāca džeza mūzikas vakars. Arī šogad tas neizpaliks. Atšķirībā no iepriekšējo gadu vairāk vai mazāk netradicionālā vai pat avangardiskā džeza novirzieniem otrdienas vakarā Liepājas teātrī koncertā "Džeza pianisma noskaņas" klausītāji varēs veldzēties klasiskā džeza mūzikā kopā ar viesmākslinieku Keniju Verneru no Amerikas Savienotajām Valstīm. 55 gadus vecais mūziķis džezu jau izvēlējies bērnībā, un šobrīd viņš ir gan solists, gan muzicē duetā vai trio, gan spēlē kopā ar orķestri daudzās pasaules valstīs. Viņš ierakstījis un turpina ierakstīt neskaitāmus diskus, sākot no klasiskā džeza līdz visjaunākajiem strāvojumiem džeza mūzikā. Liepājas teātrī Kenijs Verners koncerta pirmajā daļā spēlēs kopā ar festivāla visu džeza koncertu dalībnieku, Latvijas sitamo instrumentu mūziķi Māri Briežkalnu un Igaunijas izcilo kontrabasistu Toivo Untu, bet 2.daļā muzicēs kopā ar Simfonisko orķestri.

Trešdien, 8.martā, klaviermūzikas cienītāji tiek aicināti atkal uz koncertzāli, Graudu ielā, kur koncertā "Viena pianista teātris" mūziķis Valērijs Afanasjevs (Francija/Krievija) pirmo reizi festivāla vēsturē īstenos savu monoizrādi. Liepājnieki noteikti atceras šo neordināro un suģestējošo personību un pianistu no pagājušā gada festivāla, kad viņš laimīgas sakritības dēļ bija divas dienas brīvs, lai uz karstām pēdām aizstātu citu pianisti. Jau tad stāstījām, ka viņš ir ne tikai savdabīgs un spožs mūziķis, bet arī rakstnieks. Šajā festivālā pianists klausītājiem piedāvās paša uzrakstīto lugu, kas tapusi, iedvesmojoties no Modesta Musorgska skaņdarba "Izstādes – gleznas", to komponists vētījis savam draugam, gleznotājam Hartmanim. V.Afanasjevs veidos tādu kā neklātienes dialogu starp viņiem, un, vienlaikus būdams gan aktieris, gan pianists, spēlējot un stāstot, izvadās klausītājus pa komponista muzikālajiem tēlojumiem.

Ceturtdien festivāla klausītājus atkal gaidīs Liepājas teātrī uz "Dubultkoncertu", kurā pie diviem flīģeļiem viens otram pretī tiksies krievu pianisma skolas spožās zvaigznes Nikolajs Petrovs un Aleksandrs Gindins. Gindins liepājnieku sirdis iekaroja jau 11.festivālā, bet ar grandu Petrovu, kurš ir ne tikai milzis klavierspēlē, bet arī visā savā dižajā augumā, tiksimies pirmo reizi. Viņš mūzikas pasaulē ir plaši pazīstams jau vairākus gadu desmitus, tomēr joprojām piesaista klausītāju uzmanību gan ar lielo vitalitāti un dzīvessparu, gan ar svaigām idejām, netradicionālu repertuāru un spilgtu individuālu rokrakstu. Abi izcilie pianisti kopā ar Simfonisko orķestri pirmo reizi Latvijā atskaņos Fēliksa Mendelssona–Bartoldi "Koncertu divām klavierēm ar orķestri", kā arī godinās ģeniālo Mocartu.

Piektdien, 10.martā, koncertzālē, Graudu ielā, klausītājus aicinās uz klaviervakaru "No Baha līdz Takemicu", kurā muzicēs mākslinieki Nikolā Stavī (Francija), Arnis Zandmanis (Latvija) un Noriko Ogava (Japāna). Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors A.Zandmanis atskaņos J.S.Baha "Trešo angļu svītu" un Jāņa Ivanova "Piecas prelūdijas". Liepājas klausītājiem nav sveša japāņu pianiste Noriko Ogava, kura viesojās jau 8.festvālā 2000.gadā. Tad mūsu orķestris no Japānas valdības dāvinājumā saņēma firmas "YAMAHA" mūzikas instrumentus, arī koncertflīģeļi, 42 miljonu jenu jeb 200000 latu vērtībā, bet skaistā un simpātiskā Noriko Ogava kļuva par flīģeļa krustmāti. Viņa koncertā atskaņos savas nācijas komponistu Rentaro Taki un Toru Takemicu darbus, kā arī Kloda Debisī skaņdarbu "Attēli". Pirmo reizi liepājnieki tiksies ar franču pianistu Nikolā Stavī, kurš izvēlējies F.Šopēna skaņdarbus. Starp citu, N.Stavī ir tas, kurš oriģinālā spēlējis slavenajā kinofilmā "Pianists". Jaunais pianists klavierspēli un kameransambļa mākslu apguvis Parīzes konservatorijā un Ženēvas konservatorijā. Kopš 2000.gada kļuvis starptautisko F.Šopēna konkursa Varšavā un Ženēvas, kā arī Ņujorkas jauno atskaņotājmākslinieku konkursa laureāts un daudzu festivālu dalībnieks, kā arī aktīvi koncertē lielākajās Eiropas, Āzijas un Amerikas pilsētās.

11. un 12. martā koncerti kopā ar Simfonisko orķestri un festivāla māksliniecisko vadītāju, diriģentu Imantu Resni notiks Liepājas teātrī. Sestdien "Lielajā klaviermūzikas vakarā" Nikolā Stavī spēlēs J.Brāmsa "Pirmo klavierkoncertu", Arnis Zandmanis – A.Skrjabina "Klavierkoncertu" un Noriko Ogava – F.Mendelssona–Bartoldi "Pirmo klavierkoncertu".

Svētdien, Pianisma zvaigžņu festivāla galā koncertā muzicēs laulātais pāris Sofija Lisovska un Fredijs Kempfs no Lielbritānijas. S.Lisovska mācījusies gan dzimtajā Maskavā, gan Londonas Karaliskajā mūzikas akadēmijā. Pianistes dzīvais priekšnesums pasaules koncertzālēs nemainīgi tiek vērtēts kā oriģināls, vērienīgs un kaismīgs, atklājot skanējuma poēzijas varu. Savukārt F.Kempfs presē tiek salīdzināts ar meteoru – tik sparīga un efektīga ir viņa parādīšanās mūzikas apritē. Piemēram, 2002.–2003. gada sezonā kopā ar Londonas Karalisko filharmonijas orķestri viņš spēlējis visus L. van Bēthovena klavierkoncertus. Koncertā Liepājā skanēs Latvijā līdz šim neatskaņotais Makša Bruha "Koncerts divām klavierēm ar orķestri". Šogad 100 gadu jubileju atzīmē arī krievu komponistam Dmitrijam Šostakovičam, tādēļ abu spožo pianistu interpretācijā skanēs viņa "Otrais koncerts klavierēm ar orķestri", kā arī Sergeja Rahmaņinova "Rapsodija par Paganīni tēmu".

Pirmo reizi Pianisma zvaigžņu festivāls savā vēsturē izies ārpus Liepājas. Marta vidū ar festivāla programmu Sofija Lisovska un Fredijs Kempfs no Lielbritānijas kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri Rīgā, Lielajā ģildē, spēlēs Makša Bruha "Koncertu divām klavierēm ar orķestri", kas, kā jau minējām, piedzīvo pirmatskaņojumu Latvijā.