Kurzemes Vārds

12:05 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

XIV Starptautiskais pianisma zvaigžņu festivāls

Tikai mūziķis zvaigznēm var likt skanēt
Indra Imbovica

Vakar Liepājas teātrī XIV Starptautiskā pianisma zvaigžņu festivāla koncertā "Eiropas jaunie talanti" kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri un diriģentu Imantu Resni šos klaviermūzikas svētkus atklāja starptautiski atzītu un plaši pazīstamu pianistu rekomendētie trīs mākslinieki.
Viņi bija arī pirmie festivāla mākslinieki, kuri ieradās Liepājā. Fransuā Dimons no Francijas un sešpadsmitgadīgais Ņikita Mndojancs no Krievijas, kas uz Liepāju atbrauca kopā ar tēvu, klāt bija jau ceturtdienas vakarā. Savukārt Klaudio Martiness–Mēners saspringtās koncertdarbības dēļ Latvijā ar lidmašīnu no Spānijas ieradās tikai sestdienas vakarā un Liepājā bija svētdienas rītā, tik tikko paspēdams uz festivāla atklāšanas koncerta ģenerālmēģinājumu.
XIV Starptautisko pianisma zvaigžņu festivālu Liepājas teātrī svinīgi atklāja Pilsētas domes priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde: "Lai gan baltā sniega sega vēl liecina par ziemu, tomēr festivāls mūs uzstājīgi modina pavasarim. Pirms 14 gadiem retais domāja un ticēja, ka tas izvērtīsies par vienu no iemīļotākajiem mūzikas svētkiem, kas laidis dziļas saknes un izkopis tradīciju. Festivāls ir audzis un izpleties tik ļoti, ka pietrūkst pat vietu tā cienītājiem. Pirms pāris gadiem Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga, nepārprotami paužot savu atbalstu, kļuva par topošās Liepājas koncertzāles patronesi. Ne mazums ir tādu, kas uzskata to par ambiciozu sapni, bet mēs, liepājnieki, to sasniegsim un nosargāsim Liepājas kā Latvijas mūzikas galvaspilsētas godu. Mūsu Simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs Imants Resnis un direktore Vija Feldmane kopā ar orķestra māksliniekiem nav tikai sapņotāji, viņi uzdrīkstējās un pierādīja, ka spēj augstā mākslinieciskā līmenī noturēt un attīstīt iespaidīgu starptautisku muzikālu forumu. Tas tapis Liepājā, nevis galvaspilsētā, tādēļ, ka to atbalsta tik muzikāli cilvēki kā liepājnieki."
Ar aplausiem tika uzņemts arī Valsts prezidentes apsveikums no ASV, kuru nolasīja festivāla programmas vadītājs Jānis Dreiblats.
"XIV Starptautiskajam pianisma zvaigžņu festivālam Liepājā!

Tikai mūziķis zvaigznēm var likt skanēt, mūzikai – spīdēt un apžilbināt. Var arī izvirzīt sev mērķi: šo gaismu un skaņu apvienot par baudījumu un gandarījumu gan klausītājiem, gan pašiem mūzikas radītājiem.
Šādu ideju spoži realizē Liepāja, Liepājas Simfoniskais orķestris un diriģents Imants Resnis. Liepājas Pianisma zvaigžņu festivāls neapšaubāmi ir visas Latvijas mākslas dzīves notikums. Katru gadu tas iezīmē jaunas nianses, atkal un atkal apliecinādams mūzikas daudzveidību un bezgalību.

Lai skan zvaigznes!
Vaira Vīķe–Freiberga
Vašingtonā 2006. gada 2.martā."

Pēc tam jau sekoja mūzikas baudīšanas svētki, Eiropas jauno talantu izpildījumā klausoties Ludviga van Bēthovena "Pirmo klavierkoncertu", Frederika Šopēna "Otro klavierkoncertu" un Sergeja Prokofjeva "Pirmo klavierkoncertu".
Savukārt šodien koncertzālē, Graudu ielā, visi trīs Eiropas jaunie talanti festivāla otrajā koncertā – "Sveiciens Mocartam" atskaņos dižā austriešu komponista skaņdarbus.