Kurzemes Vārds

11:36 Otrdiena, 2. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Kā lauku konsultanti teoriju grasās savīt ar praksi

Pēteris Jaunzems

Vislietišķākos priekšlikumus spēj izvirzīt un piedāvāt darbība. Pēc pirmā gada, kas aizritējis, kopš atjaunots lauksaimniecības konsultantu statuss, izskanējis priekšlikums maksimāli tuvināt teorētiskos spriedumus praksei. To varot panākt, rīkojot konsultantu ikmēneša sapulces pagastos pie kāda no kolēģiem.

Laba pieredze pašu mājās

Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja Lauksaimniecības konsultāciju biroja vadītājs Jānis Briedis, ierosinājumu turpmāk ikmēneša sanāksmes sarīkot kādā no pagastiem esot izteikuši paši pagastu lauksaimniecība konsultanti. Kādēļ gan vienmēr jāskatās, kas notiek viņpus kaimiņrajona vai valsts robežām? Viņi uzskatot, ka, pulcējoties laukos, papildu saņemtajai aktuālajai informācijai būs iespējams smelties arīdzan vērtīgas praktiskās atziņas, jo veiksmīgākajās lauku sētās piecpadsmit gadu darbības periodā, kopš atjaunota zemniecība, ir uzkrāta laba saimniekošanas pieredze. To vajadzētu visnotaļ izplatīt, lai labās atziņas varētu izmantot arī citi.

Ierosinājums uzklausīts, apsvērts un likts aiz auss. Sākot ar martu, to plānots īstenot. Kā pajokoja vadītājs, 16.martā lauksaimniecības konsultanti nedošoties nekādā ielu gājienā, bet pulcēšoties Durbes novada Kultūras namā, kur kolēģe Maija Lankupa uzaicinās piedalīties sarunā arī darbīgākos novada lauku apsaimniekotājus.

Kooperācijas un dižzemnieku novads

"Ar ko esam bagāti, to arī centīsimies kolēģiem parādīt," novada konsultante pavēstīja "Kurzemes Vārdam", piebilstot, ka uzsvaru nolēmusi likt uz kooperatīvajām sabiedrībām, kas, pateicoties tādam kooperācijas entuziastam, kāds ir "Dzēses" valdes priekšsēdētājs Māris Petrēvics, Durbes pusē guvusi ievērojami lielāku piekrišanu, nekā tas ir citos mūsu rajona pagastos. Sarunā piedalīties esot uzaicināts arī pašas jaunākās kooperatīvās sabiedrības, proti, "Durbes grauda" vadītājs Sandris Bēča, kā arī zemnieku saimniecības "Pīlādži 1" īpašnieks Ēriks Putra.

Kad sākusi par šīm lietām domāt, tad pārliecinājusies, ka savdabīgu saimniekotāju un sava ceļa gājēju novadā netrūkstot. Ievērības cienīgs objekts izveidojies Tadaiķos, kur Millijas Anziķes vadītā sabiedrība "Ābolīt's" kopīgi ar partneriem no Krievzemes, modernizējot veco ražotni, izvērsusi šprotu konservu ražošanu. Arī lielākā aitu ganāmpulka saimnieks darbojoties Durbes novadā. Tas ir "Kūmu" īpašnieks Āris Grāmatiņš, kurš var dot daudz padomu tiem, kas vēlas pievērsties kādreiz Latvijā tik populārajai, taču mūsdienās ļoti sarukušajai nozarei.

Ko devuši Eiropas maksājumi?

Līdzīgi nodarbības aprīlī iecerēts sarīkot Bunkas pagastā. Bet trešais adresāts, pie kura doties maijā, tikšot noskaidrots izlozes ceļā jau Bunkā. Un tā tas turpināšoties, līdz būšot apmeklēti visi rajona pagasti. Šāds apmācību cikls pavēršot iespēju labāk iepazīt Lejaskurzemi un tās lauksaimniecisko potenciālu. Gatavojoties konsultantu sapulcei, Maija Lankupa plānojusi veikt arī nelielu zemnieku saimniecību aptauju, uzdodot lauksaimniekiem jautājumu, kā viņu attīstību ietekmējuši Eiropas Savienības maksājumi. Vai no tiem gūts praktisks labums, vai tas ir izpalicis?

Bārtas zemnieks Antans Vanags, kurš daudzus gadus pildīja lauksaimniecības konsultanta pienākumus, uzskata, ka Lauksaimniecības konsultāciju biroja speciālisti un, pateicoties viņiem, arī pagastu konsultanti ir ļoti zinoši un atsaucīgi. Pie viņiem varot vērsties, tiklīdz rodas kādas neskaidrības, un allaž tiekot sniegts izskaidrojums.

Nevārīsies jau tikai savā sulā

Īpaši Antans Vanags esot pateicīgs par to, ka šie speciālisti lauku apsaimniekotājiem spēj, kā viņš teica, cilvēkiem saprotamā valodā pārtulkot tās regulas un norādījumus, ko diktē Eiropas Savienība. "Internetā, protams, visi dokumenti ir pieejami, taču, izlasot tos, skaidrību gūt personīgi man ne vienmēr izdodas. Tāpēc bez labiem padomdevējiem strādāt praktiski vairs nav iespējams," viņš atzina un priecājās, ka turpmāk rotācijas kārtībā konsultantu ikmēneša sapulces notiks pagastos. Tad arī vietēji zemnieki tajās varēšot piedalīties un kaut ko sev gūt. Ne jau visiem esot iespēja apmeklēt seminārus pilsētā.

Labi, bez šaubām, ir arī tas, ka konsultanti nedomājot, tā sacīt, vārīties tikai savā sulā. Kā pastāstīja Jānis Briedis viņiem šogad paredzēta arī tālāka ekskursija. Tās mērķis esot Dienvidfrancija, jo tieši tur atrodas šīs Eiropas Savienības vecās dalībvalsts lauksaimnieciskās ražošanas ietekmīgākie apgabali. Tomēr šobrīd problēmas radījusi pati nokļūšana līdz galapunktam, jo izrādījies, ka aviobiļetes uz Dienvidfranciju un atpakaļ vienam cilvēkam maksā aptuveni piecsimts latu. Arī brauciens autobusā neizmaksājot daudz lētāk. Tāpēc tagad tiekot apsvērta iespēja piesaistīt kaut kādu atbalsta finansējumu. Konsultanti cer, ka tas viņiem izdosies.