Kurzemes Vārds

09:58 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Jaunieši iepazīst flotes vēsturi
Ita Cērmane

Otrdien Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēki godināja admirāli Teodoru Spādi 115.dzimšanas dienā. Liepājas jaunieši pulcējās Jūras spēku flotilē uz savdabīgu vēstures stundu.
Teodora Spādes piemiņai veltītajā pasākumā piedalījās aptuveni sešdesmit Raiņa Liepājas 6.vidusskolas 7.klašu skolēni, kā arī Jūras spēku flotilē dienošie obligātā militārā dienesta matroži.
Latvijas Kara muzeja speciālisti stāstīja par admirāli un demonstrēja dokumentālo filmu par T.Spādi. Pasākumu atdzīvināja dziesmas – ar tām uzstājās Skrundas vīru koris. Muzeja speciālisti bija uz Liepāju atveduši arī fotoizstādi par admirāli. Kā norādīja Kara muzeja galvenā speciāliste Ieva Kvāle, muzejs šāda veida vēstures stundu nerīko pirmo reizi – pirms pieciem gadiem līdzīgs pasākums jau rīkots Ventspilī, kas ir T.Spādes dzimtā puse. "Ja nezina pagātni, nevar dzīvot tagadnē un plānot nākotni. Tādi cilvēki kā admirālis T.Spāde ir īstie, lai no viņiem mācītos morāli un garīgumu," uzsvēra I.Kvāle.
Liepājas 6.vidusskola ar Kara muzeju sadarbojusies jau iepriekš. Vēstures skolotājas Sintija Pūce un Maija Svara pievienojas muzeja speciālistes viedoklim. Viņas atzīst, ka mācību stundu laikā par pirmās brīvvalsts armiju apgūts samērā maz, tādēļ šāda veida pasākumi ir ļoti noderīgi. Turklāt šī vēstures stunda ir dzīva – tai īpašu noskaņu dod militārā vide.
Admirālis T.Spāde dzimis 1891.gada 7.martā toreizējā Vindavā. Viņš bija otrais Latvijas Kara flotes komandieris, kurš komandēja floti no 1931. līdz 1940. gadam. 1941.gadā Spāde deportēts, vēlāk tiesāts. Miris izsūtījumā Kazahijā, Temirtau, 1970.gada 25.jūlijā. Pārbedīts Meža kapos Rīgā 1990.gadā.

Noteiks veiksmīgākos Latvijas eksporta produktus

Latvijas nacionālās svītrkodēšanas organizācijas Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras biroja "GS1 Latvija" rīkotajā konkursā "Made in Latvia" šogad uz eksportspējīgākā produkta titulu pretendē 170 produktu no 47 uzņēmumiem. Līdz 17.martam LTRK namā Rīgā, K.Valdemāra ielā 35, interesenti varēs aplūkot dalībnieku iesniegto produktu izstādi. Konkursā "Made in Latvia" piedalās Latvijā strādājošie uzņēmumi, kuru gala produkti 2005.gadā tirgoti ārvalstu mazumtirdzniecības tīklos. Uzvarētāju noteikšanā pretendenti tiek dalīti pārtikas un nepārtikas produktu grupās, mazajos un vidējos uzņēmumos (strādājošo skaits līdz 50) un lielajos uzņēmumos (strādājošo skaits virs 50). Iepriekš uzvarētāju pulkā bijuši arī vairāku Liepājas ražotāju produkti, piemēram, firmas "Tonus elast" medicīniskās saites un uzņēmuma "Liepājas sērkociņi" produkcija. Šā gada konkursa uzvarētājus "GS1 Latvija" paziņos 10.martā.

Piedalījās vīnziņu čempionātā

No Rīgas atgriezušies viesnīcas "Amrita" bārmeņi Zigmārs Treinovskis un Artis Bolšteins (attēlā). Viņi piedalījās Latvijas Vīnziņu asociācijas rīkotajā pirmajā vīnziņu (someljēru) čempionātā. Tajā startēja tikai Rīgas prestižāko restorānu vīna pazinēji, un liepājnieki bija vienīgie, kas bija atbraukuši no citas Latvijas pilsētas. Šajā čempionātā puiši ieguvuši lielisku pieredzi turpmākajam darbam.

Būs seminārs uzņēmējiem

Lai informētu Kurzemes reģiona uzņēmējus par izmaiņām Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras administrētajā valsts atbalsta programmā "Atbalsts komercdarbības infrastruktūras modernizācijai", 10.martā Liepājā notiks praktisks seminārs uzņēmējiem. LIAA speciālisti iepazīstinās uzņēmējus ar jaunāko un aktuālāko informāciju par minēto programmu, atbildēs uz neskaidrajiem jautājumiem un iepazīstinās ar jauno projektu pieteikumu iesniegšanas kārtību. Dalībai seminārā var pieteikties pa e–pastu: [email protected] vai pa tālruni 7039499.

Lasa lekcijas Zviedrijā

Līdz 10.martam Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Sociālo zinātņu un vadības katedras vadītājs Arturs Medveckis un docētāja Ieva Pakse projektā "Socrates erasmus" lasīs lekcijas Melardalenas augstskolā Zviedrijā. Nedēļu ilgajā darba vizītē Zviedrijā docētājs A.Medveckis lasīs lekciju kursu "Biogrāfiskās izpētes metodes sociālajos pētījumos" un I.Pakse – "Dzimumlīdztiesība Latvijā". Kā sacīja A.Medveckis, akadēmijas Sociālo zinātņu un vadības katedras un Melardalenas augstskolas Sociālā zinātņu departamenta deviņus gadus ilgā sadarbība pāraugusi jaunā kvalitātē. Sadarbībā ar Zviedrijas augstskolu veidoja 9.starptautisko zinātnisko konferenci "Sabiedrība un kultūra", kā arī Liepājā ir viesojušies Melardalenas lektori.

"Mazā akadēmija" turpinās

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas rīkotā "Mazās akadēmijas" pirmā nodarbība ieguva atsaucību, tādēļ bezmaksas kultūrizglītojošo lekciju cikls turpinās. Nākamā nodarbība būs par tematu "Agrīnā bērnu valodas attīstība" un notiks 9.martā lektores Baibas Trinītes vadībā. Tās mērķis ir runāt par bērnu valodas attīstību pirmsskolas vecumā. Nākamajā lekcijā "Mākslas terapija", kas notiks 23.martā, būs iespēja iepazīties ar mākslas terapijas metodēm, vienkāršāko mākslas līdzekļu pielietošanu personīgo pārdzīvojumu gadījumos un savu domu izteikšanai, kā arī tiks aplūkota krāsu tradicionālā nozīme, krāsu terapija un to pielietošana ikdienā. To vadīs Inta Klāsone. Bet visi, kurus interesē literatūra, cilvēka vēlme slēpties aiz maskas, dažādu pseidonīmu izvēle latviešu un ārzemju literatūrā, varēs 6.aprīlī apmeklēt docētājas Lindas Zulmanes lekciju "Pseidonīmi literatūrā un ikdienā".

Iepazīstinās ar ūdens saimniecības profesijām

Profesionālās karjeras izvēles valsts aģentūras Kurzemes reģionālais Informācijas un konsultāciju centrs sadarbībā ar SIA "Liepājas ūdens" speciālistiem iecerējis tikšanos ciklu "Iepazīsim ūdens saimniecības profesijas". Piedalīties aicināti 11. un 12. klašu skolēni, kuri nākotnē plāno apgūt inženieru profesijas un kārtot centralizētos eksāmenus matemātikā vai fizikā un svešvalodā. Dalībnieki varēs iegūt informāciju par sadarbības iespējām ar SIA "Liepājas ūdens" studiju laikā. Pirmā tikšanās paredzēta 14.martā. Interesēties aģentūras Kurzemes reģionālajā Informācijas un konsultāciju centrā (Avotu ielā 11).

Apsveic pensionāres

Krievu kopienā šodien – Sieviešu diena. Un ļoti daudz ļaužu. Tiek pasniegtas dāvanas un skan apsveikumi vairāk nekā 280 pensionārēm, kopienas biedrēm. Bet Pilsētas domes deputāte Elita Kosaka atgādājusi šurp dāvanas – 15 pārus apavu 240 latu kopsummā. Tos pasniegs sievietēm invalidēm.

Konkurss mazākumtautību skolu audzēkņiem

Tuvojas Liepājas dzimšanas diena, līdz ar to arī gadskārtējais Centrālās zinātniskās bibliotēkas un Valsts valodas centra rīkotais skatuves runas konkurss mazākumtautību skolu audzēkņiem, "Kurzemes Vārdu" informēja CZB direktora vietniece Aina Krauče. Šogad būs nedaudz mainīti konkursa nolikuma nosacījumi. Ja katru gadu audzēkņi priekšnesumam izvēlējās dažādu autoru darbus, tad šogad izvēlei tiek piedāvāta tikai Olafa Gūtmaņa dzeja. Tas ir tāpēc, ka dzejniekam pašam arī tuvojas nozīmīga jubileja un liela viņa daiļrades daļa veltīta Liepājai un dzimtajai pusei. Dzejnieks pats arī piedalīsies žūrijas darbā. Konkursu atbalsta Kultūras pārvalde.

Veidos jaunu ražotni

Kapsēdes ielā, firmas "Liepajas Business Centre" apsaimniekotajā biznesa parka teritorijā, ražotni veidos starptautiska metālapstrādes kompānija "Caljan Rite–Hite" – rāda Liepājas Būvvaldes sniegtā informācija. Dānijas kapitāla uzņēmums "Caljan Rite–Hite" ražo konveijera tipa iekārtas kravas iekraušanai un izkraušanai kravas automašīnās. Darbam Latvijā izveidots meitasuzņēmums SIA "Caljan Rite–Hite Latvia". Šobrīd Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas teritorijā izveidotajā biznesa parkā saimnieko astoņi ražojoši uzņēmumi un viena noliktavu saimniecība, nodarbinot 363 strādājošos.

Karosta – pirmais punkts ceļojumu maratonā

Gatavojoties jaunajai tūrisma sezonai un ekskursiju maratonam, kuru laikā aicinās apceļot vairāk nekā 30 dažādas Latvijas vietas, Tūrisma attīstības valsts aģentūra vakar rīkoja galvaspilsētas un arī citiem žurnālistiem ekskursiju uz Liepāju, lai iepazīstinātu ar Karostu un tās tūrisma produktu piedāvājumu, jo tieši mūsu pilsēta un Karosta izvēlēta kā pirmais pieturas punkts iecerētajā maratonā. Tas sāksies 18.martā, kad ekskursantiem Karostas cietumā piedāvās jau tradicionālos, kā arī jaunos tūrisma produktus – izrādi "Aiz restēm", zināšanu pārbaudi padomju lietu muzejā, bērniem – cirka izrādi, bet pēc tam arī pasēdēšanu bufetē, kur apmeklētājus apkalpos īsta padomju laika bufetniece. Būs iespējams arī pārbaudīt iemaņas šaušanā ar gaisa šauteni un noskatīties dienesta suņu paraugdemonstrējumus. Par vakar gūtajiem iespaidiem būs uzfilmēts arī televīzijas sižets, kuru šo sestdien pulksten 9 demonstrēs kanālā "TV7".

"Dieva dotie talanti" visā daudzveidībā
Daina Meistere

12.vidusskolas telpās pulcējās dažādu skolu pārstāvji –festivāla "Dieva dotie talanti" dalībnieki un viesi. Festivāla viesus uzrunāja Sv.Nikolaja Jūras katedrāles mācītājs tēvs Igors. Kā pastāstīja kristīgās mācības skolotāju metodiskās apvienības vadītāja S.Melvere, galvenā ideja bija parādīt bērnu talantus un prasmes, kā arī vienot dažādu mācību iestāžu – kā latviešu, tā mazākumtautību – skolēnus. Festivālā piedalījās 3.pamatskolas, Centra un Ezerkrasta sākumskolas, 2., 12. un 15.viduskolas, Katoļu pamatskolas, Kristīgās sākumskolas pirmsskolas izglītības iestādes, kā arī privātās mācību iestādes "Podsulnuh" dziedātāji, dejotāji, ansambļi un teātri, arī 12.vidusskolas zvanu koris un teātris "Balagančik".

Solījums Tēvzemei – uz lielākā karakuģa
Ita Cērmane

Vakar pusdienlaikā uz Jūras spēku flagmaņa "Virsaitis", spītējot putenim, pulcējās jaunieši. Liels notikums bija Ezeres jaunsargiem – viņi deva jaunsargu svinīgo solījumu.
Liepājas un rajona jaunsargi svinīgo solījumu pēc labākās sirdsapziņas kalpot Tēvzemei deva Liepājas 2.vidusskolā, bet Saldus rajona Ezeres jaunsargi šim svarīgajam brīdim bija izvēlējušies militārāku vietu – karakuģi.
408. Ezeres jaunsargu vienības dalībnieki – 30 puiši un meitenes no trim Saldus rajona mācību iestādēm – pulcējās Liepājas ostas 84.piestātnē uz kuģa "Virsaitis". Te 12 līdz 17 gadus vecie puiši un meitenes, kuri apguvuši jaunsargu apmācības pamatkursu, deva savu pirmo solījumu dzimtenei.
Aizsardzības ministrijas Jaunsardzes centra Kurzemes novada daļas vecākais pasniedzējs instruktors štāba virsseržants Ainars Lapa, kurš jaunsargus māca trešo gadu, bet ar jauniešu militāri patriotisko audzināšanu saistīts jau kopš 1998.gada, atzīst, ka šie puiši un meitenes ir patiesi gatavi kalpot Tēvzemei. Te palikuši izturīgākie – 17 jaunieši mācības jau pametuši.
A.Lapa neslēpj, ka solījuma došana uz "Virsaiša" ir viņa ideja. "Jaunsargu solījums ir tradīcija, taču gribējām to atsvaidzināt ar ko neparastāku. Jaunsargu solījums jauniešiem ir pirmais viņu mūžā, tādēļ šis notikums jāpadara neaizmirstams. Un tieši "Virsaiti" izvēlējāmies, jo tas ir mūsu Jūras spēku lielākais kuģis," – tā Ainars Lapa. Un piebilst: "Sākumā gan biju nedaudz satraucies, kā izdosies pasākumu noorganizēt, taču ar Jūras spēku atsaucību tas viss izdevās."