Kurzemes Vārds

10:46 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma – "Gada balvas" vairāk iegulst citu rokās

Inita Gūtmane
Edgars Lūsēns

Piektdien jau desmito reizi pēc kārtas jaunās arēnas "Rīga" amfiteātrī norisināsies gada nozīmīgākais sarīkojums Latvijas mūzikas industrijas dzīvē – "Latvijas mūzikas ierakstu Gada balva". "Kurzemes Vārds" atskatījās pagātnē, kā tad ar balvu iegūšanu veicies mūspuses māksliniekiem, kā arī aicināja vairākus pazīstamus cilvēkus izvērtēt, kāds bijis pagājušais gads mūzikas dzīvē.

Mazliet no vēstures lappusēm

Pēc "Mikrofona" dziesmu aptaujas izdzišanas vispirms notika "Mikrofona Gada balvas" pasniegšanas ceremonijas 1994. un 1995. gadā. Šim procesam attīstoties, "Mikrofona ieraksti" pieaicināja arī pārējās Latvijas ierakstu kompānijas izvirzīt savus mūziķus "Gada balvu" nominācijām. Līdz ar to katrai kompānijai bija iespēja pasniegt balvu savam veiksmīgākajam ierakstam iepriekšējā gadā. 1997.gadā notika lūzums, kad ierakstu kompānijas bija gatavas atteikties no pašu radītās cildināšanas un sākt vērtēt visu ierakstu kompāniju izdotos ierakstus kopumā neatkarīgi no izdevēja. Radās pirmās nominācijas – veiksmīgākā debija, labākais deju albums un dziesma, labākais šlāgeralbums, populārākais bērnu dziesmu albums, veiksmīgākā dziesmu izlase utt. Apbalvoja tikai vienu no pieciem uz nomināciju izvirzītajiem ierakstu kompāniju kandidātiem.

Vējš balvas pūš uz citu pusi

Pirmais "Mikrofona Gada balvas – 1994" sarīkojums notika 1995.gadā 1.janvārī Dailes teātrī. Par populārāko dziesmu rokaptaujā atzina grupas "Linga" darbu "Nāc man līdz", atstājot bešā mūsu "Līvu" skaņdarbu "Lai notiek viss", kas arī pretendēja uz iecienītākās dziesmas godu. Taču liepājnieki mājās tukšā neatgriezās, jo par albumiem "Karogi", "Līvi dzīvi", "Spoku koks" un par koncertturneju "Līvi dzīvi" saņēma balvu "Vecie zaldāti", ko piešķir par ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā.
1995.gads liepājniekiem bija tukšais gads, mūsējiem atlika vienīgi noraudzīties, kā pēc balvām kāto un pateicības runas saka citi mākslinieki. Arī uz "Latvijas ierakstu kompāniju Gada balvas – 1996" skatuves pasākuma vadītāji Vineta Vilistere un Zigfrīds Muktupāvels nesauca nevienu vēju pilsētas mūziķi.
Lai gan "Mikrofona Gada balvas – 1997" ceremonijā Kongresu namā biežāk izskanēja Liepājas mūziķu vārdi, kuri bija nominantu skaitā, taču balvas vējš aizpūta uz citām Latvijas vietām. Visvairāk – divas – aizceļoja uz Jelgavu, no kurienes nāk jaunā, sevi spoži piesakošā apvienība "Prāta vētra". "Ar tavām mājām manā azotē" prātnieki iegūst balvu "Labākā popa/roka dziesma", atstājot aiz sevis "Līvus" ar "Bailēm par ziņģi" un Igo ar "Alises ielu". Minētā jelgavnieku dziesma tiek atzīta arī par radio hītu, uz šīs dziesmas godu pretendēja arī leģendārie "Līvi". Viņu albumam "Bailes par ziņģi" pietrūka tikai nedaudz, lai būtu atzīts par labāko popa/roka ierakstu. Balvu nocēla "Jauns Mēness" ar albumu "Garastāvoklis". 1997.gadā sevi veiksmīgi parādīja jaundibinātā mūspuses apvienība "Melnā Princese", kas klajā nākušā albuma "Viens" dēļ tiek ierindota labāko debitantu vidū. Taču balvu saņem grupa "Herlis" ar albumu "Īrisa zieds". Par veiksmīgām izlasēm tiek atzīti grupas "Credo" un "Marhila un draugi" ieraksti, bet mūsējiem veiksme atkal iet gar degunu.
Iepazīstoties ar nominantiem, varētu šķist, ka "Gada balvas – 1998" zvaigznes būs "Līvi", kuru albums "Viva" ieskaitīts labāko vidū un kuru dziesma "Tikai Tev un man" ir starp labākajām popa/roka dziesmām un tai veidotais video ir starp iespējamiem uzvarētājiem kategorijā "Labākais video". Taču līviem nākas mājup doties ar nokārtu degunu, slavas laurus plūca grupa "100.debija" un Imants Kalniņš. "Gada balvā" pirmo reizi izskanēja grupas "Tumsa" vārds, kura ar albumu "Putni" ierindojās starp labākajiem debitantiem. Šo grupu apsteidza jaunā dziedātāja Agnese ar skaņdarbu "Par lietām, kuras tā arī nepāriet".

"The Hobos" pamanīti un novērtēti

1999.gads no Liepājas mūziķiem visveiksmīgākais bija grupai "The Hobos", kuras albumu "Numbvision" atzina par labāko popa/roka ierakstu. Apvienības dziesma "The Second Like a Little Child" ierindojās starp labākajām popa/roka dziesmām, savukārt skaņdarbs "Christian" iekļuva labāko radio hītu vidū. Gandarīta par paveikto varēja būt grupa "Prāta vētra", kura jau ieņēmusi savu vietu Latvijas mūzikas tirgū un katru gadu savu kolekciju papildina ar jaunām "Gada balvām".
Daudziem droši vien atmiņā palikusi "Latvijas ierakstu kompāniju Gada balva – 2000" tās atraktīvo vadītāju dēļ. Prātnieki Kaspars Roga un Jānis Jubalts skatītājus uzjautrināja ne tikai ar jokiem, bet arī ar nepārtraukti nomainītiem tērpiem. Var teikt, ka 2000.gads bija "Prāta vētras" gads, gandrīz visas nozīmīgākās "Gada balvas" tika tieši šai grupai, liekot skatītājiem raustīt uzacis, vai tiešām Latvijā bez tās nav vairs neviena spēcīga muzikālā apvienība. Ja vēju pilsētas apvienība savus fanus ar panākumiem nevarēja iepriecināt, tad to izdarīja Liepājas Simfoniskais orķestris – albums "Pūt, vējiņi!" tika atzīts par "Gada ierakstu".
Veiksme radīt labus, atmiņā paliekošus un profesionālus darbus nepamet liepājniekus arī nākamajā gadā. "Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvā – 2001" albums "Latviešu klasikas dārgumi", kurā skan Liepājas Simfoniskā orķestra spēlētā mūzika, tika atzīts par labāko akadēmiskās mūzikas ierakstu. Bet "The Hobos" radīto gara darbu "Perfect Solution" nosauca par labāko roka albumu. Nominantu vidū grozās arī puišu grupa "Tumsa" ar savām jautrajām dziesmām. Pie apvāršņa spilgtāk parādās mūspuses hiphopa grupa "Device". Šajā gadā vēl tikai viesu statusā, nākamajos – nominantu skaitā. Arī 2001.gadā "Prāta vētra" turpināja savu triumfu.

Uz skatuves parādās citi aktieri

2002.gadā prātnieki ir nedaudz pieklusuši, tāpēc personāžs uz "Gada balvas – 2002" skatuves mainās. Liepājnieki varēja gavilēt, bijušie pilsētnieki no "The Hobos" smaidīja un vicināja rokās divas zeltītās statuetes – par labāko roka dziesmu ("Flying Away") un labāko roka albumu ("Flashback Morning"). "Gada balvas" skatītāji pirmo reizi nominantu starpā ieraudzīja duetu "Fomins un Kleins" un Fēliksu Ķiģeli. Arī 2002.gadā "Tumsa" turpina radīt lipīgas dziesmas, kuras žūrija ir pamanījusi. Taču atkal kaut kas nav tā, un tumsa turpina klāties pār liepājnieku uzvaras sauli. Vēju pilsētas iedzīvotāji un arī vairāki mūzikas pazinēji ir nesapratnē.
Taču arī nākamajā gadā "Tumsa" palika tukšā. Kā viesus, publikas iesildītājus grupu sarīkojuma organizētāji aicināja, taču balvas tai neuzticēja. Grupa "Tumsa", kurai tā arī nebija izdevies tikt pie kādas balvas, smēja, ka drīzāk tā iegūs balvu "Vecie zaldāti". "Prāta vētra" 2003.gadā bija slavas kalngalā un izjuta uzvaras saldmi. Kā nu ne – atkal piecas "Gada balvas". Pirmo reizi "Gada balvā" uzstājās jaunais mūspuses censonis Detlefs.
2004.gadā albums "Crossroads", kura tapšanā iesaistījies Raimonds Pauls, Liepājas Simfoniskais orķestris, Māris Briežkalns un Taivo Unts tika atzīts par labāko akadēmiskās mūzikas un instrumentālo albumu. Par to prieks, bet žēl par pārējiem mūsu puses dziedoņiem, kuriem nedaudz pietrūka līdz balvām. 2004.gadā lepni uz skatuves stāvēja "Dzelzs Vilks", Gustavo un Normunds Rutulis, kuriem arī tiek pa divām balvām.
Kā žūrija 30 cilvēku sastāvā būs novērtējusi liepājnieku sniegumu pērnajā gadā, to redzēsim jau šopiektdien. Taču laikus brīdinām, izredzes ir vājas. Pie balvām varētu tikt vienīgi "U.K." par labāko popdziesmu ("Pekinā ir auksti") un labāko popalbumu ("K.U."), "Līvi" par labāko koncertieraksta video un Liepājas Simfoniskais orķestris ar Imantu Resni priekšgalā par labāko akadēmiskās mūzikas albumu "Latviešu klasikas sešas virsotnes".

Labākā ROKA DZIESMA
"Četri krasti" – "Prāta vētra"
"Daļa Rīgas" – "Astro'n'out"
"Esmu Brīvs" – "R.A.P."
"Tavas stiprās ilūzijas" – "Z–Scars"
"Zilais Valis" – "Double Faced Eels"

Labākais ROKA ALBUMS
"Četri krasti" – "Prāta vētra"
"IndyGo" – "IndyGo"
"Maize" – "R.A.P."
"Pasakas un Reklāmas" – "Z–Scars"
"ZemŪdeNes" – "Lādezers"

Labākā POPDZIESMA
"Kaķis" – "Hospitāļu iela"
"Pāri jumtiem lido kaijas" – "Mielavs un Pārcēlāji"
"Pekinā Ir Auksti" (Pekiniešu Suns) – "U.K."
"
Pīrādziņ, nāc ārā!" – "Labvēlīgais tips"
"The War Is Not Over" – "Putnu Balle"

Labākais POPALBUMS
"K.U." – "U.K."
"Nav centra" – "Hospitāļu iela"
"Parunā ar sevi" – "Mielavs un Pārcēlāji"
"Pa un par" – "Cosmos"
"Ticu, un viss" – "Cosmos"

Labākais AKADĒMISKĀS MŪZIKAS ALBUMS
"Arvien vēl sirds" – "Minjona", Latvijas Universitātes sieviešu koris,
Imants Kalniņš. Sestā simfonija – Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris "Latvija", diriģents Normunds Vaicis
"Latviešu kora mūzika" – koris "Kamēr"
"Latviešu klasikas sešas virsotnes" – Liepājas Simfoniskais orķestris, diriģents Imants Resnis
"Pārcēlājs/Pontifekx" – Latvijas Radio koris, diriģents Sigvards Kļava; Valdis Muktupāvels

Labākais MŪZIKAS VIDEO KLIPS
"Daļa Rīgas" – "Astro'n'out"
"Kaķis" – "Hospitāļu iela"
"Pāri jumtiem lido kaijas" – "Mielavs un Pārcēlāji"
"Stāvi viens" – Jānis Žilde
"Thunder Without Rain" – "BrainStorm"

Labākais KONCERTIERAKSTS VIDEO
"Četri krasti. Koncerts Mežaparkā" – "Prāta Vētra"
"Jumprava" – "Jumprava"
Koncerts Nacionālajā teātrī – Ainars Mielavs un Rīgas kamermūziķi
"Līvi" & Liepājas Simfoniskais orķestris – koncerts bildēs 2004 – "Līvi" & Liepājas Simfoniskais orķestris
"Tagad un toreiz. Tapieris" – Raimonds Pauls

RADIO HĪTS
"Četri krasti" – "Prāta vētra"
"Melanholiskais valsis" – "Prego"
"Pīrādziņ, nāc ārā!" – "Labvēlīgais tips"
"Spārni un vējš" – "Putnu Balle"
"Strēlniece" – "re:public"

Balva PAR MŪŽA IEGULDĪJUMU LATVIJAS MŪZIKAS ATTĪSTĪBĀ
Alnis Zaķis

Pabāli ar retiem pārsteigumiem
Jānis Strazds,
mūziķis

2005.gads mūzikas dzīvē, manuprāt, bija diezgan pabāls. Vērtējot latviešu mūziku kopumā, šķiet, ka tā dzīvo savu dzīvi. Ar pasaules mūzikas aktualitātēm, kvalitātes kritērijiem tai nav nekāda sakara. Pērn spilgti sevi parādīja Latgales supergrupa "Borowa MC", tās pārstāvošā ierakstu kompānija darījusi visu iespējamo, lai apvienība būtu redzama. Tas arī lieliski izdevās, jo latgalieši guva uzvaru nozīmīgākajos mūzikas topos. "Borowa MC" bija kaut kas jauns, tā atšķīrās no citiem, taču domāju, ka slava būs īslaicīga. Šaubos, vai nākamais grupas albums būs īpaši pieprasīts. Ir drūmi ar Latvijas mūzikas lauciņu, ja šī apvienība gūst lielākos panākumus. Rodas jautājums, kādas tad ir pārējās apvienības.
Redzama bija arī grupa "Double Faced Eels", tā ir nospiedusi īstās pogas, piedāvājot koledžroku. Šī niša Latvijā ir diezgan tukša. Pieaugušiem puišu uzvedība uz skatuves var šķist diezgan kaitinoša, taču pusaudžiem viņu aktivitāte patīk. Perfekts darbs ar presi, ik pa laikam uztaisa kādu skandālu, kas tiek atspoguļots. Galvenais, lai runā.
Man nepatiktu, ja uz šā gada "Gada balvu" "Prāta vētra" ierastos ar somu balvām. Tai zaudēt latgaliešiem būtu veselīgi. Kaut gan šīs abas grupas nevar salīdzināt. "Prāta vētra" ir ļoti augusi, tā savā attīstībā ieguldījusi daudz darba, mūziķi strādā ļoti profesionāli. Domāju, ka viņi ir visreālākie pretendenti uz "Gada balvu" nominācijā "Labākā roka dziesma" un "Labākais roka albums". Labs producenta, kvalitatīvs studijas darbs. Mūziķi savā albumā "Četri krasti" piedāvā dažādību, nav atgremojumu, kā dažu citu grupu ierakstos.
Vissīvākā konkurence, manuprāt, ir nominācijā "Radio hīts". Četras no piecām dziesmām ir ļoti labas. Īpaši gribu uzsvērt dziesmu "Strēlniece", labākais, kas grupai "re:public" bijis un, iespējams, arī būs.
Priekš mazās Latvijas pērn izdots diezgan daudz koncertierakstu. Vienīgi pārsteidz to sliktā kvalitāte skaņas ziņā, izņemot koncertturnejas "Četri krasti" ierakstu. Taču prieks, ka šī joma sāk attīstīties.
No liepājnieku puses pērn bijis liels klusums. Vēlētos, lai Liepājas Simfoniskais orķestris saņem balvu par to vien, ka popularizē latviešu akadēmisko mūziku. Prieks, ka mūsu orķestris nopietni strādā arī ar akadēmisko mūziku, nevis tikai piespēlē masu sarīkojumos dažāda līmeņa grupām.
Prognozēju, ka šis gads mūziķiem varētu būs daudz radošāks un nākamgad liepājnieki varētu cerēt uz vairākām balvām.

Liepājniekiem ir grūti izsisties
Ivo Fomins,
dziedātājs

Grupa "Borowa MC" šogad bija baigais pārsteigums. Es par to ļoti priecājos, jo kopā ar latgaliešiem esmu iedziedājis dziesmu "Klauns", kas iekļauta grupas diskā. Šī apvienība varētu nocelt vairākas "Gada balvas", par cik tā tagad ir topā. Manuprāt, grupa būtu pelnījusi balvas, tās dziesmas, kurās apvienots reps un rokmūzika, ir tīri interesantas.
Pērn vairākas jaunās grupas lēnām sāka izsisties mūzikas tirgū. Vecās grupas kā jau vecās – tās savu nišu atradušas un sēž savā gultnē.
Es īpaši labi nepārzinu, kādas grupas nominētas "Gada balvai – 2005", bet starp tām apvienības "Fomins un Kleins" nav. Vispār tas ir ļoti dīvaini, jo mēs pērn bijām diezgan labi pārdoti. Nezinu, kas tā par žūriju, kura izvēlas nominantus. Žēl, ka viņu vidū ir tik maz liepājnieku. Ceru, ka nākamgad kaut kas mainīsies un būs vairāk Liepājas grupu. Man personīgi "Gada balva" neko īpašu nenozīmē. Pati ceremonija ir tikai tāda atrādīšanās, pēc maniem uzskatiem, balva neko nedod.
Diemžēl liepājniekiem ir grūti izsisties, tādēļ ceru, ka man pietiks apņēmības uztaisīt Liepājā ierakstu kompāniju, bet tas nav viegli. Tad Liepājas mūziķiem nevajadzēs skriet uz Rīgu kaut ko citiem pierādīt.

Muzikālajās tendencēs izmaiņu maz
Sandris Vanzovičs,
"NRA" speciāli "Kurzemes Vārdam"

"Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvu" desmitajai pasniegšanas ceremonijai it kā vajadzētu kļūt ar kaut ko īpašai, taču tas laikam būs attiecināms tikai uz pašu šovu. Nominantu skaitā joprojām redzami tie paši vārdi, kas pirms astoņiem un pat desmit gadiem, arī muzikālajās tendencēs izmaiņu ir maz.
It kā pērn ievērojams kritums vērojams deju mūzikas klāstā, jo gada labākā albuma nominācijai tika pieteikti tikai trīs albumi. Taču tas vairāk saistāms ar to, ka vairāki šlāgerdeju mūzikas tiražētāji vairs neiesniedz "Gada balvas" žūrijas izvērtējumam to izdoto produkciju. Sak, lai kritiķi pārāk neizgānītu, bez tam – šie albumi nav domāti vērtēšanai, bet gan iesniegšanai lauku kultūras namu vadītājiem. Ja tā turpināsies, tad šo nomināciju droši varēs apvienot ar šlāgermūzikas un kantrī kategoriju, kur joprojām ierakstu ir stāvgrūdām.
2005.gadā dzīvīgums parādījies hiphopa aprindās, tikai žēl, ka nominācijām sevi nav izvirzījuši Gustavo un R–viss, kuru sagatavotie skaņu materiāli finansiālu problēmu dēļ gan tā arī neieraudzīja dienasgaismu, taču albumi bija un izvērtēšanai iesniegt tos varēja, ja vien abi reperi paši to būtu gribējuši. Interesantu novitāti izspēlējuši hiphopa vīri Reinšteins un bū–š, kas savus albumus izdevuši grāmatu apgāda "Valters un Rapa" paspārnē, muzikālu grāmatu formātā. Taču šeit droši vien notiks dziļa paklanīšanās radiostaciju formātam un uzvarēs (tāpat kā debitantu nominācijā) latgalieši "Borowa MC".
Protams, joprojām plašākā pārstāvniecība vērojama roka un popa nominācijās, tikai tajās pēdējos gados radušās interesantas tendences. Ja 1999.gadā pat "The Hobos" disks "Numbvision" uzvarēja popa nominācijā, bet 2000.gadā to pašu izdarīja "Prāta vētras" disks "Kaķēns, kurš atteicās no jūrasskolas", tad tagad prātvētrinieki ar saviem pēdējiem garadarbiem laurus jau plūc roka nominācijās, lai gan grupas skanējums nav palicis roķīgāks. Grupai šoreiz spīd piecas "Gada balvas" – bez divām roka kategorijās, vēl arī "Radio hīta", labākā videoklipa un koncertieraksta nominācijās.
Šoreiz pavisam bēdīgi klājies liepājniekiem, kam uz "Gada balvām" ir tikpat lielas izredzes kā Latvijas slēpotājiem uz godalgām olimpiādē. "Līvi", "Fomins & Kleins" un Fēlikss Ķiģelis roka nominācijās netika pat finālpiecniekos, un tajā atrodas tikai "Līvi" un Liepājas Simfoniskā orķestra koncertieraksts mūzikas un mākslas festivālā "Bildes". Taču – bez izredzēm, jo tur jau priekšā ir "Prāta vētra". Liepājai atliek cerēt tikai uz projekta "U.K." un tā idejiskā līdera Egona Kronberga panākumiem. Starp citu, izredzes "Ūdrītim & Kronbergam" ir pat vairāk nekā labas, ja vien nepatraucēs "Cosmos", "Putnu balle" un Ainars Mielavs.