Kurzemes Vārds

23:40 Trešdiena, 29. janvāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Latviskā ābele Somijas ledus festivālā
Indra Imbovica

Nesen no 6. starptautiskā ledus skulptūru festivāla Somijā "Winter Vaasa 2006" atgriezās divi jauni puiši – Krists Erbs un Raivo Šķuburs. Viņi desmit valstu konkurencē pārstāvēja Latviju.
Raivo Šķuburs vēl ir vizuālās mākslas studiju programmas students Pedagoģijas akadēmijā, bet Krists Erbs mūsu akadēmiju jau ir absolvējis. Abi liepājnieki Somijā bija laikā, kad minētais festivālkonkurss risinājās Vāsas pilsētā, kur tobrīd ar plašiem sarīkojumiem tika atzīmēta tās pastāvēšanas 400 gadu jubileja. Krists Erbs ledus skulptūru festivālos piedalās jau kopš 2001.gada, galvenokārt tepat Jelgavā.
6.starptautiskajā ledus skulptūru festivālā Somijā šogad piedalījās komandas no Austrijas, ASV, Itālijas, Nīderlandes, Krievijas, Jakutijas, visām trim Baltijas valstīm un Somijas. Nekādas konkrētas tēmas nav bijis, katra komanda varēja brīvi izteikties savā darbā. "Vāsā mūsu darba nosaukums bija "Manā dārzā pēc laika". Ledus kuba vidū līdzīgi kā fotofilmā negatīvā izgrebts koks – ābele, kurai apkārt mētājas mazi abolīši," stāsta Krists Erbs. "Jau Latvijā, Jelgavā, ledū biju veidojis mazu kociņu, un tagad tas bija tāds kā turpinājums, kad koks izaudzis un nesis augļus."
Konkursā piedalījās daudzi pieredzējuši meistari, jo ledus skulptūru, tāpat kā sniega skulptūru festivāli pasaulē ieguvuši lielu popularitāti. Liepājnieku darbs saņēma atzinīgus vārdus, bet pirmajā trijniekā neiekļuva. "Toties esam ieguvuši daudz paziņu un kontaktu, bet galvenais – krājas pieredze," atzīst Krists. Pirmo vietu šoreiz izcīnījuši paši somi, kuri bija veidojuši lielas ledus bumbas uz augstiem stabiem, bet otro vietu ieguva amerikāņa un krievietes tandēms, kas ledū bija veidojis sievietes figūru plīvojošā tērpā, bet trešajā vietā ierindojās jakutiešu darbs, kuri rādīja savus nacionālos simbolus – taigas garus.
Abu jauno liepājnieku dalību konkursā Somijā atbalstīja Liepājas dome, Ziemeļvalstu ministrija un personīgi Karls Bjoršmarks no kultūras un informācijas centra "[email protected]" Karostā.

Projekts "Es un tu mūsu Liepājā"

Jau otro gadu notiek skolēnu apmaiņas projekts "Es un tu mūsu Liepājā". Tā mērķis ir veicināt jauniešu integrāciju, un tas notiek starp 7. un 8. vidusskolas vidusskolēniem. Šogad mainījās 10. un 11. klašu pārstāvji. Nedēļas laikā skolēniem bija iespēja iepazīties gan ar partnerskolas mācību procesu, apmeklējot stundas, gan piedalīties dažādos ārpusklases pasākumos. Interesi skolēnos izraisīja "Jautrā sporta stunda" 8.vidusskolā un erudītu konkurss fizikā, ķīmijā un bioloģijā "Kam gaišāka galva?" 7.vidusskolā. Abās sacensībās veiksmīgāka bija 8.vidusskola. Nobeigumā projekta dalībnieki iepazinās ar Pedagoģijas akadēmijas piedāvātajām studiju iespējām, ar bibliotēku un studentu līdzpārvaldes darbību.

Mūsu ugunsdzēsējiem jaunus auto nedod
Ita Cērmane

Šodien pēcpusdienā Rīgā, pie Latvijas Ugunsdzēsības muzeja, Hanzas ielā 5, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vajadzībām nodos desmit jaunus transportlīdzekļus. Diemžēl mūsu ugunsdzēsēji nav laimīgo skaitā.
Iekšlietu ministrs Dzintars Jaundžeikars vairāku rajonu VUGD brigāžu pārstāvjiem svinīgi nodos iegādāto automašīnu atslēgas, informēja Iekšlietu ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību departamenta pārstāve Dace Ekerte. Jaunie transportlīdzekļi, ko Iekšlietu ministrija iegādājās pērn, izmaksāja ap 1,4 miljoniem latu.
Glābšanas darbiem uz autoceļa "Via Baltica" paredzētās divas jaunās automašīnas saņems VUGD Bauskas un Limbažu brigādes darbinieki (pa vienam auto katrai brigādei). Šos transportlīdzekļus var izmantot satiksmes negadījumu seku likvidēšanai un nogruvumu gadījumos, kā arī dažāda veida konstrukciju pārvietošanai. Automašīnu ekipējumā ietilpst ķīmiskais aizsargtērps, akvalangs, alpīnista komplekts, elpošanas aparāti, hidrauliskie instrumenti metāla konstrukciju atspiešanai un griešanai. Šāda veida transportlīdzekļi ir pirmie VUGD. Bet astoņas autocisternas, kuru ūdenstvertnes tilpums ir 2,5 tonnas, nonāks Jūrmalas, Valkas, Ventspils un Rīgas pilsētas pārvaldes brigādēs. Rīgas ugunsdzēsēji saņems piecus jaunus spēkratus, bet Jūrmalas, Valkas un Ventspils glābēji – pa vienai cisternai.
Diemžēl VUGD Liepājas brigāde nav to laimīgo sarakstā, kas saņem jauno transportu. Kā skaidroja D.Ekerte, ministrijā izvērtēts, kurās pārvaldēs situācija ar autotransportu ir viskritiskākā. Tās tad arī tikušas pie jaunajiem auto. D.Ekerte nevarēja pateikt, kad kārta pienāks liepājniekiem.
VUGD Liepājas brigādes komandiera vietnieks Dainis Krīgens "Kurzemes Vārdam" atzina, ka mūsu ugunsdzēsēji, protams, būtu priecīgi par jaunu tehniku, jo, kā zināms, tehniskais nodrošinājums ir ļoti nolietots. Taču raudāt gluži nevarot, jo liepājnieki pērn saņēma vienu jaunu autocisternu.

Bez maksas vēl var vakcinēt mājdzīvniekus
Pēc tam, kad februārī mūsu pilsētā noteica trakumsērgas ierobežošanas pasākumus, Vides fonds piešķīra finansējumu 600 latu apjomā mājdzīvnieku vakcinācijai. To var izmantot vientuļie pensionāri, maznodrošinātie pilsētas iedzīvotāji, kā arī 1. un 2. grupas invalīdi un ģimenes, kurās aug bērni invalīdi, savu mājdzīvnieku vakcinēšanai. Pašlaik izmantota tikai puse no šim mērķim paredzētās naudas. Četrās pilsētas veterinārajās klīnikās ir vakcinēti 69 mājdzīvnieki, bet vēl iespējams potēt vismaz 100. Ierodoties ar mājdzīvnieku veterinārajā klīnikā, ir jāuzrāda invalīda apliecība vai maznodrošinātā statusu apliecinošs dokuments. Katrā pilsētas veterinārajā klīnikā par piešķirtajiem līdzekļiem iespējams vakcinēt noteiktu skaitu mājdzīvnieku – no 35 līdz 40. Šobrīd visvairāk mājdzīvnieku – 31 – vakcinēts veterinārajā klīnikā, kas atrodas Lāčplēša ielā 64, tāpēc šeit iespējams vēl vakcinēt 7. Mājdzīvnieku vakcinācija bez maksas pieejama arī klīnikā, kas atrodas Aldaru ielā 21, kur vakcīna ir pietiekamā daudzumā. Tur veterinārārstu bezmaksas pakalpojumus līdz šim izmantojuši tikai divi dzīvnieku saimnieki. Lielāku iedzīvotāju atsaucību gaida arī veterinārajās klīnikās Dzintara ielā 8 (vakcinēts 21 mājdzīvnieks) un M.Ķempes ielā 15 (vakcinēti 15 mājdzīvnieki).

Seminārs par ES aktualitātēm
Centrālajā zinātniskajā bibliotēkā 15.martā pulksten 11 ieradīsies Eiropas Savienības Informācijas aģentūras darbinieki Gunita Eberte un Rinalds Rudzītis, lai kopā ar bibliotēkas ES atbalsta punktu rīkotu semināru par mūsdienu aktualitātēm. Būs lekcija "ES aktualitātes: pakalpojumu direktīva, darbaspēka kustība, Eiropas Savienības paplašināšanās", literatūras jaunāko materiālu izstāde, kā arī izdales materiāli. Semināra praktiskajā daļā bibliotēkas darbinieki un visi interesenti tiks iepazīstināti ar dažādām informācijas meklēšanas iespējām ES interneta portālā.

Gripa sasniegusi kulmināciju
Kā ziņo plašsaziņas līdzekļi, Daugavpilī, no kurienes Latvijā sākās gripa, šajā nedēļā saslimstība ar šo vīrusu mazinājusies. Sabiedrības veselības aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Ingrīda Kužniece "Kurzemes Vārdam" pastāstīja, ka pēc saņemtajiem datiem varot secināt, ka mūspusē tā ir sasniegusi kulmināciju. Pašreizējais saslimstības līmenis varētu saglabāties arī nākamajā nedēļā, bet turpmākās nedēļās tas varētu pakāpeniski samazināties. Kā rāda novērojumi, šogad ar gripu visvairāk slimo bērni un jaunieši vecumā no 5 līdz 14 gadiem. Gripas dēļ gan neviena skola nav slēgta, taču, kā sacīja I.Kužniece, skolu direktoriem ir tiesības pieņemt lēmumu uz laiku slēgt kādu klasi vai klašu grupu, ja slimības dēļ skolā nav vairāk nekā puse skolēnu. Kā noskaidroja "Kurzemes Vārds", dažās skolās atsevišķas klases uz dažām dienām slēgtas, taču nevar runāt par masveida klašu slēgšanu. Šogad gripu ierobežo arī aukstie laika apstākļi, kas neļauj vīrusam izplatīties.

Sacenšas mīklu minēšanā
Bērnu bibliotēkā "Varavīksne" notika mīklu minēšanas sacensības "Nieks kas nieks, bet galvu lauza". Uz skolotāju un bibliotēkas darbinieku sagatavotajiem uzdevumiem atbildēja Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas 2.b un 2.d klases skolēnu izveidotās piecas komandas. Bērni risināja krustvārdu mīklas un lauzīja galvas par attēlu mīklām, kā arī uzdeva citiem pašu izgudrotas mīklas par tēmu "Cilvēka ķermenis". Par pareizajām atbildēm saņēma punktus, kurus apkopojot izrādījās, ka pirmo vietu ieguvusi komanda ar nosaukumu "Spiegu bērni 10". Otrie bija "Sienāzīši" un "Citronīši", aiz viņiem palika "Baltie vanagi". Uzvarētāji saņēma saldas balvas.

Tiesās par cietsirdīgu izturēšanos pret suni

Paredzēts, ka Liepājas tiesā 5.jūnijā skatīs lietu par cietsirdīgu izturēšanos pret suni, kuru atrada mirušu Ganību ielā 52. Šajā krimināllietā Liepājas prokuratūra uzrādījusi apsūdzību 1957.gadā dzimušajam Jānim J. Apsūdzība uzrādīta pēc Krimināllikuma 230.panta par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku. Vīrietis savu vainu neatzīst, apgalvojot, ka par notikušo neko nezina. Suns pazuda pērn pirms Ziemassvētkiem, pēc trīs nedēļām to atrada mirušu. Ganību ielas 49.mājas iemītnieki zināja stāstīt, ka suni nogalinājis viņu kaimiņš Jānis J., kurš dzīvnieku spīdzinājis vairākas stundas. Ekspertīzē, kuru mirušajam dzīvniekam veica Jelgavas Lauksaimniecības universitātes veterinārmedicīnas eksperti, konstatēts, ka suns nogalināts ar trulu priekšmetu un miris no iekšējas asiņošanas.

Akcionāri – uz pilnsapulci

Šopiektdien paredzētajai akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" akcionāru kārtējai sapulcei bloķēti 81,4 procenti publiskās emisijas akciju, aģentūru LETA informēja Latvijas Centrālajā depozitārijā, kur iegrāmatotas 8495000 uzņēmuma publiskās emisijas akciju. Pilnsapulcei bloķētas 6914245 akcijas. Visvairāk – 3370623 akcijas – bloķējis Sergejs Zaharjins, 3000000 akciju – Kirovs Lipmans, 425000 akciju – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Akcionāru kārtējā pilnsapulcē paredzēts apstiprināt uzņēmuma 2005.gada pārskatu, uzklausīt padomes ziņojumu par 2005.gada darbības rezultātiem, lemt par pērn gūtās peļņas sadali, apstiprināt "Liepājas metalurga" 2006.gada budžetu.

Nav pārreģistrējušies

Atbilstoši likumdošanai sabiedriskajām organizācijām līdz šā gada sākumam vajadzēja pārreģistrēties Uzņēmumu reģistrā. Kas to neizdarīja, tiek uzskatītas par darbību izbeigušām. No Liepājas struktūrām pie tādām pieskaitāms ūdens motosporta klubs "Sala", slāvu kultūras centrs "Leļ", radošā organizācija "Rēvija" un "Citāda alternatīva".