Kurzemes Vārds

12:34 Piektdiena, 5. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Strazdi nenosals

Ita Cērmane

Vairāki liepājnieki stāsta, ka pamanījuši strazdus, kas atgriezušies no siltajām zemēm. Iedzīvotāji satraukušies, ka lidoņi atgriezušies par ātru un aukstumā var iet bojā. Speciālisti gan mierina, ka lielākā daļa redzēto melnsvārču ir ziemotājstrazdi.

Rīgas Zooloģiskā dārza Izglītības un informācijas nodaļas darbinieks Māris Lielkalns "Kurzemes Vārdam" norādīja, ka lielākā daļa redzēto noteikti ir Latvijā ziemojošie mājas strazdi, kas nekur prom nav bijuši. Pamanāmāki tie kļuvuši divu iemeslu dēļ – dienas kļūst garākas un putni aktīvāki, savukārt cilvēki, tuvojoties pavasarim, vairāk uzmanības pievērš dabai. Pēc M.Lielkalna teiktā, Kurzeme, kur ziemas maigākas un ir iespējams atrast barību, ir ziempotājstrazdu iecienītākā vieta.

Migrētājiem, pēc zoodārza darbinieka teiktā, gan vēl nevajadzētu te būt, jo gājputni, atgriežoties mājās, rīkojoties pietiekami gudri – sastapuši aukstumu, apstājas vai pat palido atpakaļ. Taču nevarot izslēgt, ka kāds pārsteidzīgs putns jau atgriezies mājās un nu salst.

Nosalšana pāragrajiem melnsvārčiem nedraudot, ja vien putnam pilns vēders. Un pēc M.Lielkalna teiktā, tieši Liepājas pusē ir visvairāk vietu, kur strazdiem atrast iztiku. Speciālistu novērojumi arī rāda, ka strazdi ir itin labi zagļi – suņu bļodas esot iecienītas. Tādēļ iedzīvotājiem nav pamata satraukties par putnu izdzīvošanu.

Bet, ja kādam tomēr gribas putniņiem palīdzēt, tad to noteikti var darīt. "Sēkliņas nederēs, jo strazdi ir kukaiņēdāji. Noteikti nedrīkst treknu speķi – nav jau zīlītes," saka M.Lielkalns un piebilst: "Bet bada laikā tie noteikti nesmādēs graudus un maizes drupačas." Tikai nevajagot ēsmu likt kokā, jo strazdi barojas uz zemes.