Kurzemes Vārds

03:37 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Iedzīvotāji cīnās ar "Jutas" klientiem

Ita Cērmane

Jūras ielas 3. un 5. nama iedzīvotāji ir izmisumā – jau vairāku gadu garumā viņu dzīvi nopietni sarežģī nelūgti, iereibuši viesi. Sekas – kāpņu telpas piegānītas, troksnis pie mājas naktīs neļauj gulēt, bet iziet sētā jau sen kļuvis bīstami. Iedzīvotāji nelaimes sakni saskata diennakts veikalā "Juta" – ja šajā vietā nepārdotu alkoholu, situācija uzlabotos.

Bēdīga pieredze

Abu daudzdzīvokļu māju iemītnieki diskomfortu izjūt jau kopš šā gadsimta sākuma. Krūmiem pieaugusī sēta jau ir bīstama.
Kā zināms, šajā vietā 2003.gada vasarā līdz nāvei tika piekauts aktieris Viktors Čestnovs. Vēlu vakarā viņš no mēģinājuma teātrī bija devies uz veikalu "Juta", kad Jūras ielas 3.nama tumšajā pagalmā viņu pārsteidza joprojām nenoskaidrots uzbrucējs vai pat vairāki. Aktiera līķi nākamajā dienā atrada krūmos.
Nepagāja ne gads, kad šajā pagalmā smagi piekāva vēl vienu teātra cilvēku – mākslinieku Vari Siliņu. Vietējie iedzīvotāji atceras, ka uzbrukums V.Siliņam notika 2004.gada pavasara naktī, kad viņš nāca mājās.
Taču tie nebūt nav vienīgie noziegumi, kas izdarīti pie Jūras ielas 3. un 5. nama. Policija saņēmusi vairākus iesniegumus par šajā apkaimē nolaupītiem mobilajiem tālruņiem, notikušiem kautiņiem, kuru laikā cilvēki guvuši miesas bojājumus, u.c.

Aizčurā aiz apkakles

Māju vecākās Inta Čukure un Kristīne Andrjuščenko stāsta, ka trakākās esot nedēļas nogales – riņķa dancis ap veikalu "Juta" sākas piektdienas vakarā un turpinās līdz pat svētdienai. "Kad iestājas tumsa, bail pat degunu bāzt ārā," atzīst K.Andrjuščenko. "Dzīvojam pilsētas centrā, bet šķiet, ka visbīstamākajā vietā. Kad nedēļas nogalēs Fonteina izklaides vietā paredzēti pasākumi, jau iepriekš zinām, ka miera nebūs – nāks uz veikalu, trakos."
Iedzīvotāji vakara un nakts stundās bez vajadzības no mājas ārā nedodas – viņi baidās. Bail ne tikai pašiem, no darba atgriežoties, vēl lielākas raizes ir par bērniem, kuri vakaros nāk no nodarbībām.
Taču galvassāpes sagādā ne tikai bailes par savu veselību un dzīvību. Pagalms un teritorija ap māju pārvērsta par sabiedrisko tualeti. K.Andrjuščenko stāsta: "Tagad vēl nekas, bet, kad nokusīs sniegs un kļūs siltāks, viss ne tikai būs redzams, bet arī smaku jūtīs pa gabalu. Sēta labā laikā tiek izmantota par dzertuvi. Uz soliņiem dzēra, gulēja, nodarbojās ar seksu, turpat arī kāvās. Tāpēc pērn pieņēmām sāpīgu lēmumu – soliņus novākt. Jā, nepatīkami, ka nav kur piesēst, gados vecākās iemītnieces nereti sūdzas. Bet ko darīt, kā tikt vaļā no nelūgtajiem viesiem?"
Arī koda atslēgas ārdurvīs nepasargā iedzīvotājus, I.Čukure reiz redzējusi, kā jaunieši piemāna šo atslēgu. Turklāt viesi kāpņu telpu izmanto par sabiedrisko tualeti, un iedzīvotājiem regulāri nākas to tīrīt. K.Andrjuščenko neslēpj, ka reiz piedzīvojusi pavisam nepatīkamu gadījumu: kad no sava dzīvokļa trešajā stāvā izgājusi kāpņu telpā, kāds nekauņa no ceturtā stāva uzčurājis viņai virsū.
Bļaustīšanos zem logiem iedzīvotāji piecieš līdz brīdim, kad vairs nevar izturēt. Kāda kundze, aurošanas dēļ nevarēdama aizmigt, reiz lielā izmisumā piepildījusi plastmasas maisiņu ar ūdeni un iemetusi pūlī. Varam iedomāties, kāda gānīšanās pēc šādas rīcības sekoja, taču uz laiku iestājās miers – kompānija uzskatīja par labāku aiziet drošākā attālumā.

Cīņa ar vējdzirnavām

Mājinieki palīdzību lūguši gan Pašvaldības policijai, gan prokuratūrai. Jau tūdaļ pēc pirmās traģēdijas iedzīvotāji vērsušies pašvaldībā ar lūgumu ierīkot pagalmā apgaismojumu. K.Andrjuščenko atceras, ka atbildes nav bijis ilgi, līdz paziņots, ka pietiekot ar spuldzītēm pie ārdurvīm. Nepietiek gan. Pirmkārt, tās neapgaismo pagalmu. Otrkārt, ja paši iedzīvotāji apgaismojumu neieslēdz, no vienas sekcijas līdz otrai jāiet pa piķa melnu tumsu.
Māju vecākās dažreiz piecas, sešas reizes vienā vakarā spiestas doties kāpņu telpā, lai mēģinātu padzīt dzīrojošos jauniešus. I.Čukure atzīst, ka reizēm arī izdodas viņus pierunāt atstāt kāpņu telpu. Bet K.Andrjuščenko neslēpj, ka policija jāsauc bieži. "Ik otro nedēļas nogali saucam palīgā," viņa saka.
Galvassāpes sagādā arī vieglās automašīnas, kas lielā ātrumā traucas cauri sētai uz veikalu "Juta". "Bērnus vienus pagalmā laist nav ko domāt," saka K.Andrjuščenko. Pirms pāris gadiem gan bijušas izvietotas ceļa zīmes "Cauri braukt aizliegts", taču tās drīz vien nolauztas.
Iedzīvotāji atzīst, ka nu jau vairs necer, ka situācija uzlabosies, turklāt viņiem ir bail no iespējamajām represijām. Kāda no iemītniecēm stāsta, ka Lielās ielas nama vecākajai, kura 2004.gadā sūdzējusies, izteikti draudi – ja ķeršoties klāt "Jutai", būšot slikti.

Alkoholam – nē!

Pieredze rāda, ka nemiera cēlāji galvenokārt ir jaunieši, turklāt visas nebūšanas notiek, kad viņi ir iereibuši.
Vairums māju iedzīvotāju ir pārliecināti, ka situācija krasi uzlabotos, ja "Jutā" nakts stundās nepārdotu alkoholu. Protams, neērtības sagādā arī spēļu zāle un kravas auto, kas pieved preces veikalam "Pokers" un izbraukā apstādījumus, taču galvenais vaininieks iedzīvotāju nedienās esot tieši diennakts veikals, kuram ir kafejnīcas statuss un kur arī nakts laikā var dabūt grādīgo dziru.
Kāda Jūras ielas 3.nama iedzīvotāja sašutusi teica, ka kafejnīcas statuss gan veikalam esot nosacīti – pat galdiņu un krēslu nav, vienīgi atver pudeli. (Jāpiezīmē, ka "Kurzemes Vārdam" jau iepriekš zvanīja vairāki liepājnieki, kuri norādīja, ka šajā veikalā alkoholu var iegādāties jebkurā laikā – tikai jārēķinās, ka vīna vai šampanieša pudele tiks atvērta jau pie letes.)
Iedzīvotāji met akmeni arī policijas dārziņā. "Mēs tomēr gribētu, lai policija aktīvāk pildītu savus pienākumus," iedzīvotāju viedokli pauž I.Čukure. "Vēlu pārbraucot mājās, ir gadījies, ka policisti pārbauda mani, bet mierīgi pabrauc garām jauniešu baram pie veikala. Ja policija aktīvāk strādātu un ja veikalā naktīs netiktu pārdots alkohols, tad varētu dzīvot."

Amatpersonu domas dalās

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Egita Plinga informēja, ka Jūras ielas 3. un 5. nama pagalms "ir iekļauts policijas patruļu maršrutos un tiek regulāri apsekots. Pēdējā laikā tur nekā pretlikumīga nav bijis."
Liepājas pilsētas domes Licencēšanas komisijas priekšsēdētāja Sanita Linde skaidroja, ka diennakts veikala "Juta" saimnieks ir SIA "Jūras tirdzniecības apgāde "Juta"". Pirmo reizi licence alkohola un tabakas izstrādājumu tirdzniecībai šajā veikalā izsniegta 2000.gadā, kad tam vēl bija nepieciešama pašvaldības piekrišana. Taču kopš 2005.gada 1.septembra ir spēkā noteikumi, kas paredz, ka