Kurzemes Vārds

21:21 Trešdiena, 11. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Turpinās vadīt Automobiļu federāciju

Par Latvijas Automobiļu federācijas prezidentu jau trešo reizi ievēlēts Dainars Dambergs, informēja LAF preses sekretārs Mārtiņš Dzenītis. LAF konferencē atkārtoti uz vēl četriem gadiem par federācijas viceprezidentiem ievēlēti Andris Zvingevics un Andris Štāls. Dainars Dambergs bija vienīgais LAF prezidenta kandidāts un no 99 klātesošajiem LAF biedriem 98 nobalsoja par viņu, bet viens atturējās.

Godinās komunistiskā genocīda upurus
Līvija Leine

Sestdien, 25.martā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, Liepājā paredzēti vairāki pasākumi, lai godinātu 1949.gada 25.martā uz Sibīriju izvestos cilvēkus. Tos organizē Politiski represēto klubs, Liepājas muzejs un Kultūras pārvalde. Pulksten 11 Svētās Annas baznīcā paredzēts piemiņas dievkalpojums 1949.deportāciju upuriem, kurā kalpos mācītājs Jānis Bitāns. Pulksten 12.30 muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos" (K.Ukstiņa ielā 7/9) būs atceres pasākums "Sāpju ceļus atceroties", tajā piedalīsies folkloras kopa "Vēlava". Ap pulksten 14 autobuss no muzeja nodaļas dosies uz Tores staciju, no kurienes uz Sibīriju tika izsūtīti simtiem pilsētas un rajona cilvēku. Torē piemiņas brīdis sāksies pulksten 15. Tajā solījuši piedalīties arī Liepājas domes pārstāvji – priekšsēdētāja pirmā vietniece Silva Golde un priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš. Pēc tam Politiski represēto kluba cilvēki pulcēsies Grobiņas pagasta Kultūras namā, lai pārdzīvoto atcerētos pie tējas tases.
Tajā pašā dienā pulksten 13 koncertzālē Graudu ielā notiks koncerts "Atceries! Piemini! Neaizmirsti!", kurā piedalīsies valda Vikmaņa koris "Nerimtība", solisti Linda Ločmane, Santa Grabovska, Juris Ceriņš, Arturs Ķikuts un koncertmeistare Līna Andrejeva. Ievadvārdus sacīs mācītājs Sigurds Sproģis.

Jaukas lietiņas no tā, kas mums apkārt
Daina Meistere

Bērnu bibliotēkas "Varavīksne" apmeklētāji var iepazīties ar Bērnu nama audzēkņu darbu izstādi. Darinājumi tapuši jaunrades pulciņā, kuru vada Linda Volkova. Bērni likuši lietā savu radošo fantāziju un roku veiklību un no visdažādākajiem materiāliem, kas sastopami ikdienā mums visapkārt, izveidojuši figūras, dekorus un citas jaukas lietiņas. Ienācējus sagaida Zābaka kungs ar kundzi, tālāk jau skatienam paveras gan krāsainas sedziņas un aplikācijas, adījumi, apgleznotas un izrotātas pudeles, pogu sirsniņas… Bibliotēkā šī nav pirmā Bērnu nama bērnu darbu izstāde, sadarbība iesākās jau pagājušajā gadā.

Uzvar dziesma par zilo putniņu

Pirmsskolas izglītības iestādē "Ķipars" bērnu, vecāku, kā arī bērnudārza darbinieku interesi izraisīja "Popiela". Bērni bija sagatavojuši priekšnesumus, palīdzot vecākiem un konsultējoties ar mūzikas skolotāju Dairu Vītolu. Uzstājās arī pedagogi un vadītāja Inita Šokolaite. Pavisam kopā izvērtēja 17 mazo mākslinieku priekšnesumus. Viņi bija iejutušies kā latviešu, tā ārzemju populāro dziedātāju un grupu tēlos. Pirmo vietu ieguva Uvis un Paula, kas dziedāja dziesmu "Zilais putniņš". Skatītāju simpātijas izpelnījās Džeina, kas izpildīja dziesmiņu "Es esmu maza, jauka meitene".

Darbu sākusi jauna notāre

Nupat darbu sākusi Kurzemes Apgabaltiesas zvērināta notāre Vineta Novicka (attēlā). Viņas prakses vieta atrodas Zivju ielā 3. Lai kļūtu par zvērinātu notāri, V.Novicka kārtoja eksāmenus Latvijas Zvērinātu notāru padomē un pēc iecelšanas amatā deva zvērestu Augstākās tiesas priekšsēdētājam. Tāpat kā pārējie pieci Liepājā jau praktizējošie notāri, arī Vineta Novicka taisīs notariālos aktus un apliecinājumus, sastādīs aktu, līgumu un citu juridisku dokumentu projektus, izgatavos norakstus un tulkojumus, kārtos mantojumu lietas un sniegs citus juridiskos pakalpojumus. Viņai palīdzēs referente Liene Miksone. Pirms tam V.Novicka bija Uzņēmumu reģistra Liepājas Reģionālās nodaļas vadītāja – valsts notāre.

Vēl var palīdzēt slimnīcai posties dzimšanas dienai

Gatavojoties Centrālās slimnīcas 20 gadu jubilejai, kopš šā gada sākuma norisinās akcija "Palīdzēsim slimnīcai saposties dzimšanas dienai". Tajā ar uzņēmēju un citu interesentu, arī bijušo slimnieku un viņu piederīgo palīdzību nolemts palīdzēt sapost tās slimnīcas vietas, kam nepietiek ar naudu, kas slimnīcai ir. Kā uzsver slimnīcas administrācija, visvairāk vajag uzlabot palātu vizuālo izskatu. Tāpēc Liepājas uzņēmumiem izsūtītas vēstules ar lūgumu palīdzēt. Daži jau atsaukušies, piemēram, Dzemdību nodaļa saņēmusi dāvinājumu. Vairāki uzņēmumi solījuši palīdzēt veikt remontu. Ziedojumu kastītes bija izvietotas arī "Top!" tīkla veikalos. Tajos saziedoti 75 lati. Ikviens, kurš vēlas palīdzēt slimnīcai, var sazināties ar slimnīcas sabiedrisko attiecību speciālisti Indru Grasi pa tālruni 3403281 vai 6591363.

Dāvinājumā – grāmata franču valodā

Frankofonijas dienā, kas notika Liepājas Pedagoģijas akadēmijā, Francijas vēstniecības Kultūras departaments Humanitārajai fakultātei pasniedza dāvanu – grāmatu "La Lettonie en Europe. Latvija Eiropā". Tā tagad ir pieejama akadēmijas bibliotēkas lasītavā. Grāmata ir divās valodās, adresēta franču valodā lasošajai auditorijai Eiropā un latviešu lasītājam. Tajā rakstīts par Latvijas vēsturi, šodienu, par tautsaimniecības attīstību, kā arī ietverts mūsu valsts skatījums Ziemeļbaltijas, Eiropas Savienības un pasaules kontekstā. Grāmata sagatavota Rīgā ar Roberta Šūmana fonda (Parīze) atbalstu. Grāmatas autors ir ģeogrāfs un Rīgas Franču liceja skolotājs Paskāls Orsjē. Francijas dienām turpinoties, akadēmijā šodien pulksten 18 Svešvalodu katedra aicinās interesentus noskatīties filmu par Normandiju.

Teātra dienā būs "Kronis visam"

27.martā pulksten 20 Liepājas teātrī notiks Starptautiskajai teātra dienai veltīts pasākums "Kronis visam", kura laikā tiks svērts un mērīts 2005.gada mākslinieciskais rezultāts. Par to informēja literārā padomniece Edīte Tišheizere. Tāpat kā kādreiz "Talantu naktīs", balvas saņems labākie aktieri, tehniskie darbinieki, tiks noteikta gada veiksmīgākā izrāde un spožākais režisors. Taču šoreiz būs arī vairākas netradicionālas nominācijas, bet pats galvenais – pirmo reizi Liepājas teātra vēsturē kāds mākslinieks tiks kronēts par mūža ieguldījumu. Kā jau ikvienā tamlīdzīgā ceremonijā, nominācijas paspilgtinās priekšnesumi. Pasākuma režisors ir Ivars Lūsis, vakaru vadīs mūziķi Mārtiņš Freimanis un Zanda Štrausa, kas paši savulaik piedalījušies teātra izrādēs. Kolēģus sveiks arī Liepājas Pedagoģijas akadēmijas studentu teātris "Rikošets" un 12.vidusskolas teātris "Balagančik".

Muzikāls svētbrīdis ar kori "Nerimtība"
Indra Imbovica

25.marts, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena, Latvijā ienāks ar sēru noskaņu. Šajā dienā ikviens, kas apzinās Latvijas vēstures traģiskākās lappuses, nolieks galvas genocīda upuru priekšā. To nevainīgo cilvēku priekšā, kas bez apsūdzības un tiesas sprieduma tika aizvesti no dzimtajām tēvu mājām Sibīrijas plašumos, kur daudzi tūkstoši ļaužu necilvēcīgos apstākļos gāja bojā aukstumā un badā. Tas bija genocīds pret Latvijas tautu un noziegums pret cilvēci.
Komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltītos koncertus ik gadu Liepājā organizē maestro Valdis Vikmanis. Arī šogad 25.martā pulksten 13 koncertzālē Graudu ielā tradicionāli uzstāsies diriģenta Valda Vikmaņa vadītais kordziedāšanas veterānu koris "Nerimtība", solisti Linda Ločmane, Santa Grabovska, Juris Ceriņš, Arturs Ķikuts un koncertmeistare Līna Andrejeva, kā arī instrumentālais trio. Ievadvārdus runās mācītājs Sigurds Sproģis, informēja LSO reklāmas un sabiedrisko attiecību vadītājs Gundars Venens.
Neskatoties uz cienījamo gadu nastu, maestro šai dienai izvēlas un iestudē īpašas programmas – gan Ludviga van Bēthovena un Volfganga Amadeja Mocarta, gan Lūcijas Garūtas un Emīla Dārziņa skaņdarbus. Šoreiz koncertā skanēs Franča Šūberta "Mesa Sol mažorā".

Kora "Lauma" jubilejas koncerts

Šodien Pedagoģijas akadēmijas zālē pulksten 18.30 uz kora "Lauma" 20 gadu un vokālās grupas 15 gadu jubileju aicina kora diriģente Mirdza Paipare. Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra jauktais koris "Lauma" savas pastāvēšanas 20 gados piedalījies vairākos starptautiskos koru mūzikas festivālos un konkursos: "Il canto del Garda" Itālijā, iegūstot divus sudraba diplomus – tautasdziesmu un garīgās mūzikas kategorijā, 2004.gadā Helsingsborgā – 1.Ziemeļvalstu koru konkursā, kurā garīgās mūzikas kategorijā arī izcīnīja sudraba godalgu. Gatavojoties savam pirmajam ārzemju braucienam uz Itāliju, kora diriģente Mirdza Paipare nodibināja arī vokālo grupu "Lauma", kura veiksmīgi savos darbības gados piedalījās gan starptautiskos konkursos (Itālija – sudraba diploms), meistarklasēs Austrijā un Zviedrijā, gan arī Latvijas vokālo ansambļu skatēs. Tāpat gan koris, gan vokālā grupa ir bieži viesi sadraudzības pilsētā Darmštatē, kur vācu partneri tiek priecēti ar latviešu tautasdziesmām.

Tūristi jau mēro ceļu uz Liepāju

Sestdien, kad oficiāli durvis savās jaunajās telpās vēra Liepājas reģiona Tūrisma informācijas birojs un sākās Tūrisma attīstības valsts aģentūras rīkotais "Latvijas ceļojumu maratons", mūsu pilsētu apmeklēja visai prāvs tūristu skaits no galvaspilsētas un citām Latvijas pilsētām. Kopumā sestdien tūrisma birojā viesojās 360 apmeklētāju, savukārt Karostas pasākumos piedalījās 430 tūristu. Svētdien tūrisma birojā ieradās 60 tūristu, Karostas pasākumos piedalījās 150. Pilsētas dzimšanas dienā birojs dalīja tūrisma ceļvežus un Liepājas pases, ar kurām, savācot tajās apmeklēto Liepājas tūrisma objektu zīmogus, tūristiem bija iespēja tikt pie balvām dienas beigās, kad apbalvoja aktīvākos tūristus. Par aktīvākajām tūristēm kļuva divas liepājnieces – Ārija Rupeika un Aija Gailīte, līdz pulksten 17, kad notika apbalvošana, pasēs savācot 17 zīmogus. Tomēr, kā informēja biroja vadītāja A.Ozoliņa, tas nebija rekords. Jau pēc apbalvošanas beigām tūrisma birojā ieradās apmeklētāja, kura Liepājas pasē dienas laikā ieguvusi 20 apmeklēto objektu zīmogus. Pavisam 240 tūristu sestdien savā īpašumā saņēma Liepājas pases.

Pieņem ekspluatācijā

Pēc rekonstrukcijas ekspluatācijā pieņemta Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas SIA "Baltic Transshipment Center" noliktavas ēka biroja paplašināšanai Turaidas ielā. "Baltic Transshipment Center" ir Dānijas kapitāla uzņēmums Latvijā, kas nodarbojas ar birstošo kravu pārkraušanu. SIA "Baltic Transshipment Center" Liepājas ostā apsaimnieko 5.piestātni.

Par pierastām un jaunām studiju iespējām

Liepājas Pedagoģijas akadēmija aicina visus interesentus uz Informācijas dienu 25.martā. To atklās pulksten 11. Interesenti varēs iegūt informāciju par studiju iespējām vairāk nekā 40 akadēmijas piedāvātajās studiju programmās, tai skaitā par trim jaunajām bakalaura studiju programmām – "Ārējo sakaru vadība", "Logopēdija" un "Sporta un deju skolotājs" un trim jaunajām maģistrantūras programmām – "Vadības zinības", "Matemātikas un informātikas didaktika" un "Informācijas tehnoloģija", kā arī par uzņemšanas noteikumiem un nepieciešamajiem centralizētajiem eksāmeniem, lai iestātos akadēmijā. Klātesošie saņems arī brošūras, kurās būs informācija par studiju iespējām gan personām ar vidējo izglītību, gan ar augstāko izglītību, kā arī uzņemšanas noteikumi un prasības.

Skolotājiem – par projektu izstrādi

3.pamatskolā Izglītības pārvaldes projektu vadītāja Ilze Cēbere vadīja semināru skolotājiem par projektu izstrādi, kas dod iespēju iegūt papildu finansējumu skolas vajadzībām. Lektore un skolas direktors A.Kozičs iesaistīja dalībniekus praktiskā projekta izstrādē par tēmu "Skolēnu zināšanu kvalitātes uzlabošana". Direktora vietniece S.Leja dalījās ar kolēģiem pieredzē, informējot par vairākiem projektiem, kuru rezultātā skola iegūst relaksācijas telpu skolēniem, kuri strādā pēc speciālām mācību programmām, kā arī, piedaloties Izglītības pārvaldes projektu konkursa 1.kārtā ar projektu "Gliemezītis – 2006", tiek iekārtots latviešu valodas kabinets.

Kopas "Baļķi" mūzikas albuma vāka autors zināms

Ir beidzies konkurss par Liepājas Pedagoģijas akadēmijas folkloras kopas "Baļķi" mūzikas albuma vāka noformējumu. Konkursā piedalījās 8 studenti. Pēc lielām debatēm žūrija albuma vāka noformējumam izvēlējās studiju programmas "Datordizains" 2.kursa studentes Marijas Kazimovas iesniegto darbu. Veicināšanas balva tika piešķirta studiju programmas "Datordizains" 4.kursa studentei Agnesei Ivanei.

Par angļu valodas mācīšanu

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Svešvalodu katedra sadarbībā ar Lielbritānijas izdevniecībām "Longman" un "Express" organizēja semināru angļu valodas skolotājiem, studentiem un visiem interesentiem par angļu valodas mācīšanas novitātēm. Piedalījās vieslektori – mācību grāmatu autori Anna Sikoržinska, Džims Rouzs, Stīvs Elsvorts un Stīvs Līvers. Notika diskusijas par angļu valodas mācīšanu, iepazīstinot semināra dalībniekus ar aktualitātēm mācīšanas procesā un jaunākajām angļu valodas mācību grāmatām.

Akadēmijas Senāta stipendiāte – Zane Elere

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Senāts apstiprinājis Senāta stipendijas ieguvēju. Par to kļuvusi studiju programmas "Sabiedrisko attiecību speciālists" 2.kursa studente Zane Elere. Senāta stipendiāte regulāri un aktīvi iesaistās akadēmijas Studentu padomes darbībā, kurā pilda sabiedrisko attiecību virziena pienākumus. Studentes sekmes atbilst stipendijas piešķiršanas kritērijiem. Zane dzied akadēmijas sieviešu korī "Atbalss" un darbojas izdevuma "LPA Vēstis" veidošanā. Senāta sēdē tika apstiprināts jauns stipendijas piešķiršanas nolikums, kā arī tās lielums –100 latu mēnesī.

Ar 1.aprīli indeksēs pensijas

Labklājības ministrijas Komunikāciju departamenta direktore Vineta Bērziņa informēja, ka 1.aprilī tiks indeksētas valsts pensijas, ņemot vērā faktisko inflāciju. Pavisam Latvijā ir ap 559 tūkstošiem pensionāru (ap 96 procentiem), kuru pensijas apmērs nepārsniedz 135 latus, no tiem Liepājā un rajonā dzīvo 31968 pensionāri. Pensija viņiem paaugstināsies vidēji par 3,05 latiem. Viņi visi saņem pensiju, kas nepārsniedz trīskāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu (Ls 45 × 3). Šim mērķim no valsts budžeta atvēlēti 15,5 miljoni latu. Pensijas, kuras pārsniedz trīskāršu, bet nepārsniedz pieckāršu valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu (no 135,01 līdz 225 latiem) indeksēs 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko cenu patēriņa indeksu.

Mūsu jaunsargi uzrāda labus rezultātus

Pagājušajā nedēļā Alūksnes MSB notika Jaunsardzes centra Kurzemes novada daļas vecākās grupas 3.apmācības gada jaunsargu nometne, kurā pārbaudījuma eksāmenus kārtoja 116 jaunsargi no visa Kurzemes novada. 14 jaunsargi bija arī no Liepājas jaunsardzes bāzes skolas – A.Puškina 2.vidusskolas.

Zināšanu un prasmju pārbaudi atbilstoši kompleksā testa prasībām veica NBS Alūksnes MSB profesionālā militārā dienesta instruktori. Mūsu jaunsargi uzrādīja labus rezultātus, informēja Aizsardzības ministrijas Jaunsardzes centra Kurzemes novada daļas Liepājas nodaļas vecākais referents, štāba virsseržants Pēteris Rudzinskis. No Liepājas 417.vienības jaunsargiem vislabāk veicās 2.vidusskolas audzēknim Aleksejam Mikrjukovam, kurš kopvērtējumā ierindojās 7.vietā, iegūstot 86,1 punktu no 100 iespējamajiem. 15.vidusskolas skolnieci Anitu Sirenko novērtēja par labāko meiteni–jaunsardzi Kurzemes novadā – viņa kopvērtējumā ieguva 15.vietu, apsteidzot daudzus puišus. Trešo vietu starp meitenēm ieguva 15.vidusskolas skolniece Imanta Iļjina (19.vieta kopvērtējumā). Kursa apguves sertifikāts tika visiem mūsu jaunsargiem, un tas dod priekšrocības konkursā uzņemšanā militārajās mācību iestādēs vai profesionālajā militārajā dienestā NBS.

Jau sāk projektēt

Nesen "Liepājas enerģija" Pilsētas domē prezentēja Centrālās slimnīcas rajona siltumtīklu un siltumavotu pārkārtošanas koncepciju. Tagad kāda Rīgas kompānija jau projektē šos objektus. Tā veiks arī būvdarbus, kas nodrošinās ātru to pabeigšanu. 29.martā jābūt apstiprinātai visai gada tehniskās rekonstrukcijas programmai.

Sarīkojums bibliotēkā

Kārtējam literārajam vakaram, ko gatavo Jaunliepājas bibliotēka un klubs "Tvorčestvo", būs vienotas tematikas. Katrs pastāvīgais dalībnieks atnāks un pastāstīs ko interesantu, bet, ja kāds kautrēsies, tam būs jāspēlē vai jādzied. Arī tāda forma prasa nopietnu sagatavotību. Sarīkojums bibliotēkā notiks 31.martā.