Kurzemes Vārds

17:58 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Viss ir atkarīgs no sabiedrības morāles
ATIS DZĒRVĒNS,
Liepājas pilsētas virsprokurors

Vakar stājās spēkā grozījumi Krimināllikumā, kas mediķiem, skolotājiem, šķīrējtiesnešiem un citiem pakalpojumu jomā strādājošajiem paredz kriminālatbildību par nelikumīgu maksājumu pieprasīšanu un pieņemšanu. Parasti tas notiek kā naudas atlīdzības pieprasīšana par kāda pakalpojuma sniegšanu. Jautājums – kā šādus gadījumus atklāt? Vai tas būs tik vienkārši? Protams, nē! Viens ir tas, kas ierakstīts Krimināllikumā (un, kā mēs zinām, papīrs pacieš visu), bet pavisam kas cits – kā šie grozījumi darbosies dzīvē. Un es varu teikt pavisam tieši – kamēr no šī nelikumīgā labuma ņēmēja vai devēja puses nebūs nekādu iebildumu un abi šai darbībai piekritīs, tikmēr arī kārtības sargātājiem nebūs iespēju par šīm darbībām uzzināt. Tas nozīmē, ka likumīgi pret tām vērsties būs iespējams tikai un vienīgi tad, ja tas, no kura pieprasīs šo kukuli, par to ziņos pats, jo mēs nevaram pieļaut situāciju, kad visas sarunas tiek kontrolētas un ierakstītas vai tikšanās filmētas. Tad tā vairs nebūs demokrātija, bet totalitārais režīms.

To, ka ir iespējams likumīgi vērsties pret nelegālu maksājumu pieprasīšanu un ņemšanu, mēs redzējām gadījumā ar bijušo veselības ministru Āri Auderu. Bet tiesas process bija iespējams tikai tad, kad cilvēki par viņa nelikumīgo darbību ziņoja. Tāpēc es uzskatu: lai jaunos likuma grozījumus būtu iespējams īstenot dzīvē, ļoti daudz ir atkarīgs no sabiedrības uzskatiem un morāles, no tā, vai mēs šādus maksājumus uzskatām par normu un maksājam pieprasīto naudas summu, vai tomēr saprotam, ka tas ir likuma pārkāpums, pat noziegums, un par to ziņojam policijai. Protams, var runāt, ka ārsti, skolotāji un daudzi citi saņem mazas algas un tāpēc pieprasa papildu ienākumus, bet tā šīs lietas nav jārisina. Tās ir jārisina valstij, nevis iedzīvotājiem ar saviem nelegālajiem maksājumiem, jo tas ir nelikumīgi.