Kurzemes Vārds

06:43 Otrdiena, 10. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

1.maija svētki

Inflācija, kas cieši saistīta arī ar energoresursu sadārdzināšanos, turpina lepni iet savu gaitu. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padome vakar apstiprināja akciju sabiedrības "Latvijas gāze" iesniegto dabasgāzes tarifu projektu, lasi – tarifu kāpumu, kas nozīmē, ka Darba svētkus atzīmēsim reizē ar 1,9 santīmu pieaugumu par katru patērēto kubikmetru – jaunā cena būs spēkā no 1.maija.

Vakar pēc šī regulatora lēmuma pieņemšanas kompānijas prezidents Adrians Dāvis vēl pauda neapmierinātību, ka tarifi patērētājiem, lūk, aug tik vēlu, jo gāzes iepirkuma cena palielinājusies jau no 1.janvāra. Jā, iepirkuma cena droši vien iet pa priekšu sekojošajai tarifu maiņai patērētājiem, taču iedzīvotājiem dabasgāzes tarifs 1.janvārī arī palielinājās. Sagaidot regulatora lēmumu, gāzinieki uzreiz nosauca arī pērnā gada peļņu – 14,5 miljoni latu, kas esot daudz par maz, lai normāli strādātu.

Tarifa pieauguma ietekme uz iedzīvotājiem ir stipri atšķirīga. Ja tai daļai, kas gāzi lieto tikai ēdiena gatavošanai, ikmēneša maksa var palielināties vairākos desmitos santīmu, tad par individuālās apkures vajadzībām izmantoto gāzi mēnesī var nākties maksāt arī piecus latus vairāk. Tikai nevajag iedomāties, ka tā daļa cilvēku, kas savažota mūžīgām piespiedu laulības saitēm ar "Liepājas enerģiju", tiks cauri sveikā. Tagad bumba ir siltumražotāju pusē, jo dabasgāzes tarifa pieaugumam parasti tūliņ seko dārgāka apkure. Bet 1.jūlijā apkurei vēl tiks piemērota 5 procentu PVN likme, kas attiecīgi paaugstinās siltuma cenu. Tiesa, samazināto PVN likmi ar nākamā gada 1.janvāri toties piemēros gāzes un ektroenerģijas piegādei, proti, tā no 18 procentiem samazināsies līdz 5.

"Latvijas gāze" pēc aprīlī plānotajām sarunām ar dabasgāzes piegādātāju – "Gazprom" – droši vien atkal iesniegs jaunu tarifu projektu, kas varētu gāzes cenu mainīt jau nākamā gada sākumā. "Latvijas gāze" sola, ka, pazeminoties naftas un mazuta cenām, tiks pazemināta arī gāzes iepirkuma un līdz ar to arī realizācijas cenas Latvijā. Vai ir kāds, kas šim solījumam tic? Ja vēl ņem vērā tikko pausto paziņojumu, ka peļņa esot nepietiekama, lai nodrošinātu gāzes piegādes pakalpojumu.