Kurzemes Vārds

01:27 Trešdiena, 5. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Ukraiņu balsis latviešu korī
Anna Protčenko

Ukraiņu mūzikas un dziesmu festivāls "Ukraiņu balsis latviešu korī" bija lieliska dāvana liepājniekiem un pilsētas viesiem Liepājas dzimšanas dienā. Uz festivālu bija atbraucis daudzu starptautisko konkursu laureāts – ukraiņu tautisko deju ansamblis "Karpati" no Ivanofrankovskas.
Vairums kolektīvu īpaši gatavojās šim festivālam, lai uzstātos ar ukraiņu tautas dziesmām, piemēram, Baltkrievu kopienas "Mara" ansamblis "Pavļinka" (vad. Ž.Bujņicka), multinacionālās kultūras biedrības "Unison" ansamblis "Jarilo", bet Nedzirdīgo biedrības pārstāvji bija sagatavojuši "Ukraiņu valsi". Dalībnieku vidū bija ļoti daudz jauniešu un bērnu, kuri labprāt dziedāja ukraiņu valodā. Tie bija 11.vidusskolas ansamblis "Ručejok" (muz.vad. J.Gordina), folkloras kolektīvs "Solniško", kā arī 12.vidusskolas audzēkņu L.Dektjara un A.Alijeva duets (muz.vad. J.Cema). Bet 3.pamatskolas pārstāvji, kuri piedalās nesen izveidotajā teātra studijā "Prolisok" (rež. V.Miņko), bija sagatavojuši veselu uzvedumu ukraiņu valodā.
No Ukrainas uz Liepāju atbraukušā kultūras desanta sastāvā bija arī Ivanofrankovskas mērijas pārstāvji: Kultūras pārvaldes priekšnieka vietnieks Miroslavs Petriks un pilsētas izklaides centra vadītāja Nadežda Zagurska. Īsās vizītes laikā mūsu pilsētas viesi apmeklēja Baltijas Krievu institūta filiāli un Pilsētas domē apsprieda abu pilsētu sadarbības iespējas.

Jauniešiem organizē fotokonkursu

Kā informēja akciju sabiedrības "Mēs Liepājai" mārketinga speciālists Atis Egliņš–Eglītis, tirdzniecības centrs "Kurzeme" aicina aktīvus, radošus un darboties gribošus jauniešus piedalīties fotokonkursā "Kurzeme". Darbus varēs sūtīt līdz 5.aprīlim. Konkursu rīko "Kurzemes" viena gada jubilejas svinību ietvaros un tā mērķis ir veicināt Kurzemes novada vērtības, skaistuma un nozīmes atklāšanu cilvēka ikdienā. Kā uzskata organizētāji, konkurss būs iespēja mudināt jauniešus atklāt savu skatījumu un viedokli par Kurzemes novadu. Darbi jāiesniedz līdz 5.aprīlim. Iesniegtās fotogrāfijas vērtēs Liepājas profesionālie fotogrāfi. Labākajiem autoriem būs balvas un atzinība.

Joki un humors "Ostmalā"

No 25.marta līdz 30.aprīlim tirdzniecības centrā "Ostmala" īstenos projektu "Joku mēnesis". Šāds humora projekts, kas pieejams visiem pilsētas iedzīvotājiem, notiks pirmo reizi. Liepājas iedzīvotājiem būs unikāla iespēja piedalīties aizraujošā joku pasaulē, redzēt īstus mīmus un cirka māksliniekus, ļauties ķermeņa apgleznotājiem, kā arī izpausties radošajās joku darbnīcās un sadarbībā ar "Rietumu radio" piedalīties radio konkursos. Tā saucamajās joku dienās – 1. un 30. aprīlī – paredzētas īpašas joku programmas: 1.aprīlī būs skatāma mīmu parāde, kā arī cilvēka – robota un cilvēka – gumijas triki. 30.aprīlī "Ostmalā" viesosies īsts cirks. Iluzionisti, klauni un žonglieri. Cirka skoliņā ikviens interesents varēs iepazīties ar cirka priekšnesumu pamatprincipiem. Bet Lieldienās paredzēti svētku pasākumi visas dienas garumā. Jautrākajiem un aktīvākajiem jokdariem būs dāvaniņas.

Okupācijas muzejā Rīgā – liepājnieces fotoizstāde "Es ticu"

Pieminot 1949.gada deportācijas, no 25.marta līdz 15.aprīlim Latvijas Okupācijas muzejā būs apskatāma mākslinieces Aijas Nerezkovas fotoizstāde "Es ticu". Par to informēja šā muzeja sabiedrisko lietu koordinatore Zanda Dūma.15 represēto fotoportreti ir Liepājas muzeja mākslinieces Aijas Nerezkovas bakalaures darbs, beidzot Pedagoģijas akadēmiju. Izstādi pirmo reizi prezentēja 2003.gada 11.novembrī Liepājas muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos". "Mans mērķis nebija hronoloģisks pētījums, bet gan portretēt sabiedrībā nepopulārus cilvēkus, kuriem katram ir sava sāpe, bet visiem kopīga – padomju laikā noklusēta, netaisnīgu represiju pieredze. 15 sarunas, 15 fotogrāfijas, 15 mirkļi, kurus jūs izstādē redzat, apliecina ticību dzīvei, spēju izturēt ļoti smagus pārbaudījumus," saka māksliniece. 1941.gada 14.jūnijā deportēja 15000 Latvijas iedzīvotāju, bet 1949.gada 25.martā – vairāk nekā 40000 cilvēku. Otrā Pasaules kara gados trūkuma, smagā darba un slimību dēļ daudzi gāja bojā.

Sadārdzinājums ir jāiztur

Vakar paziņoja, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija piekritusi paaugstināt cenu dabasgāzei. Tūlīt nevilcinoties sekoja uzņēmuma "Liepājas enerģija" reakcija, jo vairāk nekā divas trešdaļas tā pakalpojumu vērtības veido tieši kurināmais. "Kurzemes Vārds" saņēma siltumenerģētiķu paziņojumu presei, kurā atgādināts, ka pēdējā gada laikā gāzes cena jau palielināta gandrīz par 50 procentiem. Un katru reizi tas ietekmē arī apkures un karstā ūdens tarifus. Tāpēc arī tagad jāgaida kārtējais paaugstinājums, lai gan pagaidām nekādi konkrēti skaitļi netiek minēti. Tie kļūs zināmi tikai pēc attiecīgajiem aprēķiniem. "Liepājas enerģijas" valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs uzsver divus būtiskus momentus: pilsētai ir jādara viss iespējamais, lai mazinātu sociālo spriedzi, kas var veidoties pēc jauno tarifu ieviešanas. Starp citu, runa ir par ātrāku siltummezglu ierīkošanu mājās un siltuma ekonomiju. Uzņēmums savukārt uzsāk īstenot vairākus konkrētus rekonstrukcijas projektus.

Aicina pieteikties darba devējus

No semināra Rīgā, kur runāja par skolēnu darbu vasarā, atgriezusies Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāles daļas vadītāja Sandra Nīmane. Viņa atgādina, ka tiek gaidīta darba devēju atsaucība, kuri šovasar vēlas nodarbināt 15 līdz 18 gadu vecus skolēnus, jo šogad valsts tam piešķīrusi 1,7 reizes vairāk naudas nekā pirms gada. Uzņēmēji NVA Liepājas filiālē var pieteikties līdz 3.aprīlim. Strādāt varēs skolēni, kuri iegūst izglītību vispārējās, speciālās vai profesionālās izglītības iestādēs un viņu interese par darbu ir ļoti liela. Skolēni varēs pieteikties no 6.aprīļa. Valsts finansēs jauniešiem izmaksājamo darba algu 50 procentu apmērā no minimālās mēneša darba algas, kā arī darba vadītāja darba samaksu, kuras lielums atkarīgs no nodarbināto skaita. Darba devējs maksās pārējo darba algas daļu, kā arī veiks valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas. Sīkāka informācija pieejama NVA mājaslapā www.nva.lv sadaļā: darba devējiem>nodarbinātība>skolēnu darbs vasarā.

Sākta sabiedriskā apspriešana

Interneta portālā www.politika.lv sākta Nacionālā attīstības plāna sabiedriskā apspriešana tiešsaistes režīmā, un savus priekšlikumus aicināti izteikt visi iedzīvotāji. Plānots, ka sabiedriskā apspriešana portālā ilgs līdz 7.aprīlim. Tiešsaistes apspriešana portālā politika.lv ir daļa no sabiedriskajām apspriedēm, ko Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija rīko visos Latvijas reģionos martā un aprīlī. Portālā pieejama arī fona informācija – NAP, tā apkopojums un rīcības uzdevumi. Ar izvērstu materiālu par plānu un pašu NAP var iepazīties arī interneta lapā www.nap.lv.

Bažījas par gāzes tarifu pieaugumu

Paaugstinātie gāzes tarifi, kas stāsies spēkā šā gada 1.maijā, ievērojami ietekmēs akciju sabiedrības "Liepājas metalurgs" finanšu situāciju, teikts uzņēmuma paziņojumā Rīgas Fondu biržā. Dabasgāzes izmaksu īpatsvars "Liepājas metalurga" kopējās izmaksās veido līdz 10 procentiem. Tā kā uzņēmumā notiek modernizācija, kam nepieciešami lieli finanšu ieguldījumi, ievērojamais dabasgāzes tarifu paaugstinājums var pasliktināt "Liepājas metalurga" finanšu situāciju. Pēc ekonomistu vērtējuma, gāzes cenu kāpums ietekmēs visu tautsaimniecību. Gāzes sadārdzināšanās ietekmēs nozares, kurās ražošanā tiek izmantota dabasgāze, paredzams, ka paaugstināsies arī siltumenerģijas tarifi.

Pilsētā atkal trakumsērgas ierobežojumi

Vēl līdz 20.maijam pagarināti Pārtikas un veterinārā dienesta februāra vidū noteiktie trakumsērgas ierobežošanas pasākumi Liepājā. Tas noticis tāpēc, ka atkal kādai lapsai, kas notverta Brīvības ielas rajonā, konstatēta trakumsērga. Šie ierobežojumi nozīmē, ka Liepājā līdz 20.maijam joprojām būs aizliegts rīkot pasākumus ar dzīvnieku piedalīšanos. Atgādināsim, ka pirmoreiz šogad ierobežojumus noteica pēc tam, kad februāra sākumā kādai lapsai konstatēja šo slimību.

Līdz pirmdienai, 27.martam, PVD Liepājas pārvalde vēl precizēs trakumsērgas apdraudēto teritoriju, taču jau tagad ir skaidrs, ka ierobežojumi joprojām attieksies uz Vecliepājas un Jaunliepājas teritorijām. Trakumsērgas apdraudētajā rajonā šobrīd nav iekļauta Tosmare un Karosta. Domes Vides daļa aicina iedzīvotājus veikt mājdzīvnieku savlaicīgu potēšanu un izmantot iespēju to izdarīt bez maksas. To varēs vientuļi pensionāri, maznodrošinātie pilsētas iedzīvotāji, kā arī 1. un 2.grupas invalīdi, ģimenes, kurās aug bērni invalīdi, redzes un dzirdes invalīdi. Taču ir svarīgi, lai arī tie pilsētas iedzīvotāji, kuru dzīvniekiem nepienākas bezmaksas vakcīnas, tos vakcinētu pret trakumsērgu. Kā noskaidroja "Kurzemes Vārds", viena dzīvnieka vakcinēšana maksā 4 latus.

"Latvijas pasts" apbalvo labākos

"Latvijas pastā" notika ģenerāldirektora balvas pasniegšanas ceremonija. Tajā sumināja pagājušā gada labākos pasta darbiniekus no visas Latvijas. Jau trešo gadu par labu darbu un profesionāliem panākumiem tiek apbalvoti gandrīz 100 darbinieku. Apbalvoto skaitā bija arī liepājnieki. Apbalvojumu par ilggadēju un godprātīgu darbu saņēma Liepājas reģionālās nodaļas Pasta apmaiņas iecirkņa priekšniece Aina Siņēviča. Viņa pastā ir nostrādājusi visu mūžu un vada iecirkni, kurš ir viens no atbildīgākajiem visā pastā. Atzinības rakstus saņēma arī personāla inspektore Niāra Ābola, un "Latvijas pasta" Kurzemes reģiona juriskonsulte Aija Jurkāne. Par klientu apkalpošanas kultūru apbalvojumu saņēma arī viss 4.pasta nodaļas kolektīvs.

Pasažierus uzņems arī slimnīcas rajonā

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja Liepājas Autobusu parka Pasažieru pārvadājumu daļas vadītāja Ildze Kržanoviča, no 28.marta Centrālās slimnīcas rajonā tiks uzņemti tie pasažieri, kas ar reisu pulksten 6 un 35 minūtēs gribēs doties ceļā uz Rīgu. Pulksten 6 šis autobuss būs pieturā "Pagrieziens uz slimnīcu", pēc piecām minūtēm pieturā "Talsu iela", tad 3.autobusa maršruta galapunktā Pulkveža Brieža ielā un pie rūpnīcas "Tosmare". Tālāk autobuss brauks uz dzelzceļa staciju, lai uzņemtu pārējos pasažierus un vestu tos uz Rīgu. Šobrīd jau agrajās rīta stundās ir noteikti trīs konkrēti laiki, kad Liepājas Autobusu parka autobusi pasažierus uzņem M.Ķempes ielā 5. Arī iebraucot Liepājā, pasažieri pa dažiem pilsētas mikrorajoniem tiek izvadāti pēc noteikta maršruta. Sīkāka informācija iegūstama Autobusu parka dispečeru dienestā.