Kurzemes Vārds

14:38 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Senais jaunās skaņās
Indra Imbovica

Šajās dienās no Polijas atgriezās Liepājas Tautas lietišķās mākslas studiju – "Dzintars", "Kursa" un "Zītars" – amatmeistaru pārstāvji. Viņi, "Dzintara" vadītājas Anitas Kovjazinas rosināti, bija devušies pieredzes apmaiņas braucienā uz Starptautisko dzintara juvelierizstādi – gadatirgu Gdaņskā. Tajā, līdzīgi kā Ķīpsalas hallē, katru gadu notiek šādas lielas izstādes. Lai gan Liepājas amatmeistari paši tajā nepiedalījās, viņiem bija svarīgi redzēt, kas jauns šajā nozarē notiek pasaulē. Gdaņskas izstādē piedalījušās ap 450 firmu un individuālo mākslinieku no vairākām valstīm ar saviem izstrādājumiem, dzintara un ar to saistīto metālu un cēlmetālu apstrādes aparatūru, tehniku, instrumentiem utt. Kā teica Anita Kovjazina: "Mums ir svarīgi un nepieciešams sekot jaunākajām modes tendencēm juveliermākslā, arī dzintara, zināt, kādas modernas tehnoloģijas un jauni apstrādes aprīkojumi, instrumenti radušies. Ir svarīgi saglabāt un pārvaldīt etnogrāfiskās vērtības, bet, lai attīstītos, nepieciešams nepalikt iepakaļ pasaules praksei. Šāda pieredzes apmaiņa ļoti rosina un liek saprast, ka neesam nekādi pēdējie mohikāņi."

Šādās reizēs nāk prātā mūsu klasiķa Raiņa vārdi – pastāvēs, kas pārmainīsies. Un tomēr nevienam nav šaubu, ka amatmeistaru darinājumi savu vērtību uzturēs un saglabās tikai tad, ja neaizmirsīs, godās un ievēros līdzsvaru starp tautas tradicionālo mākslu un modernā laika prasībām.

Iet līdzi laikam, vērot un mācīties, pašiem braukt un pie sevis pulcināt meistarus, profesionāļus, zinošus cilvēkus no citām savstarpēji saistītām mākslas nozarēm – tas ir ceļš, kas neļauj atpalikt, iesūnot vai vārīties savā sulā, seno rādīt jaunās skaņās.

Neviena vadoša amatpersona un pat materiālais atbalsts nelīdzēs, ja no pašu meistaru vai profesionāļu vidus nenāks savi entuziasti, savi līderi – vienalga no kādas mākslas un amatniecības jomām, kuri mudinās, vilks un stums, rīkos un pasaulei rādīs, ko mēs protam un varam. Piemēram, divu gadu laikā, kopš pastāv mākslas galerija "Māja", tās vadītāja, tekstilmāksliniece Lia Ģibiete ne tikai tēlotājas mākslā, bet arī lietišķajā mākslā spējusi sarīkot vairākas Latvijas mēroga izstādes gan starp profesionāļiem, gan arī tautas mākslā. Nupat sadarbībā ar valsts aģentūru "Tautas mākslas centrs" un Liepājas Kultūras pārvaldes atbalstu atklāta atkal viena – "Pavasara motīvi", kurā gobelēnu un floristikas mākslu rāda amatmeistari no visiem Latvijas novadiem. Lias Ģibietes nopelns ir arī tas, ka šie Liepājā notiekošie mākslas procesi, izstādes parādās tādā profesionālā izdevumā, krāsainā katalogā kā Latvijas galeriju ceļvedī "Galerija". Situācijā, kad mūsu valstī, īpaši Rīgā, notiek simtiem izstāžu, šāda informācija ir zelta vērtībā, jo, pirmkārt, neļauj aizmirst Liepājas vārdu un, otrkārt, informē mākslas dzīves sabiedrību par izstāžu aktivitātēm un mākslas apriti mūsu pilsētā.