Kurzemes Vārds

18:03 Sestdiena, 26. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Notikumi

Atskurbtuvē – trīsreiz dienā

Kā informēja Liepājas Pašvaldības policijas preses sekretāre Ineta Mikute, 22.martā policijas īslaicīgās aizturēšanas telpās atžirgšanai nogādāti 14 cilvēki – 13 vīrieši un viena sieviete. Turklāt viens no tiem, 1973.gadā dzimušais Georgijs, diennakts laikā atskurbtuvē izgulējies trīs reizes.

Uzsāk kriminālprocesu par auto sabojāšanu

Policijā ar sūdzību vērsusies kāda sieviete, kurai sabojāts auto. Kā informēja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Administratīvā biroja priekšnieks Modris Janeks, 1978.gadā dzimusī Ilona Š. konstatējusi, ka laikposmā no 21.marta pulksten 18 līdz 22.marta pulksten 17.40 sabojāta viņas automašīna, kas bija novietota Rojas ielā 5. Spēkratam bojāts priekšējais vējstikls. Patlaban aprēķina zaudējumus. Policija uzsākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 185.panta 1.daļas – par svešas mantas tīšu iznīcināšanu vai bojāšanu.

Brauc dzērumā un bez apliecības

21.martā ap diviem naktī policija Liepājā aizturējusi iereibušu vadītāju bez apliecības. Kad O.Kalpaka ielā Ceļu policijas darbinieki apstādināja automašīnu "VW Passat Variant", kurā pie stūres sēdēja 1985.gadā dzimušais Niks K., atklājās, ka jaunietis ir alkohola reibumā un viņam nav vadītāja apliecības. Automašīna, kuru vadīja Niks, ar evakuatoru nogādāta stāvlaukumā, bet Nika turpmāko likteni lems tiesa.

Pazudusi pusaudze

14.martā ap pulksten vieniem dienā no savas dzīvesvietas Liepājā, Jelgavas ielā 14, izgājusi 1989.gadā dzimusī Maiga P., kura joprojām nav atgriezusies. Policija lūdz iedzīvotāju palīdzību pusaudzes meklēšanā. Ja kādam ir zināma meitenes atrašanās vieta, likumsargi lūdz zvanīt pa tālruni 02 vai 112. Policijai ir informācija, ka Maigai esot nosliece uz klaiņošanu.

Iebrauc bedrē un sabojā auto

Trešdien ap pulksten četriem pēcpusdienā 1981.gadā dzimušais Ivars P., vadot automašīnu "Audi 80", iepretim K.Ūliha ielas 15./17. namam nebija pamanījis bedri uz brauktuves un iebrauca tajā, sabojājot spēkratu. Zaudējumus noskaidro.

Bedre asfaltā, kur Ivars sabojāja automašīnu, noteikti nav vienīgā mūsu pilsētā. Autovadītājiem, nonākot šādā neapskaužamā situācijā, nekavējoties jāizsauc policija, kas reģistrēs negadījumu. Tas nepieciešams gan tiem, kuru spēkratiem ir "Kasko" apdrošināšana, kompensācijas saņemšanai, gan tiem nelaimīgajiem, kuru spēkrati apdrošināti tikai civiltiesiskā kārtībā – policijas sastādītais akts būs pierādījums, vēršoties tiesā ar civilprasību pret ceļu uzturētāju.

Mēģina norēķināties ar viltotu pieclatnieku

22.martā pulksten 23.20 bārā "Admirāļu klubs", Zivju ielā 3, 1987.gadā dzimušais Rūdolfs H. centies norēķināties par alu ar viltotu 5 latu banknoti. Nauda atsavināta un nosūtīta ekspertīzei. "Kurzemes Vārda" rīcībā ir informācija, ka pēdējo dienu laikā viltota nauda parādījusies Aizputē. Ar viltotām 5 latu un 20 latu banknotēm, kas izgatavotas kā kserokopijas, vairākas personas mēģinājušas norēķināties aptiekā un pārtikas veikalos.

Ietriecas stabā

22.martā ap pusnakti slidenais ceļš pievīlis kādu autovadītāju. Kā informēja Liepājas Policijas pārvaldes Administratīvā biroja priekšnieks Modris Janeks, 1982.gadā dzimušais Vjačeslavs B., vadot automašīnu "Mercedes Benz" O.Kalpaka ielā, nebija izvēlējies drošu braukšanas ātrumu uz slidenā ceļa, noslīdēja no brauktuves un ietriecās betona stabā. Cilvēki negadījumā nav cietuši.

Sadeg garāžas un vieglie auto

23.martā pulksten 2.30 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki saņēmuši izsaukumu uz Aizputi – ugunsgrēks bija izcēlies garāžu kooperatīvā "Pienenīte", Fabrikas ielā 4. Kā "Kurzemes Vārds" uzzināja VUGD Aizputes postenī, izdega trīs garāžas 53 kvadrātmetru platībā un sadega divas vieglās automašīnas – "VW Golf" un "Renault". Cilvēki ugunsnelaimē nav cietuši. Ugunsgrēka izcelšanās iemeslu vēl noskaidro. Zināms, ka iepriekšējā vakarā kāds garāžās darbojies, bet pagaidām nav zināms, vai liesmas izcēlušās elektroīssavienojuma vai neuzmanības dēļ.

Uz šosejas izdziest divu sieviešu dzīvības
Ita Cērmane

Ceturtdien no rīta traģēdija notika uz Liepājas – Rīgas šosejas aiz Grobiņas. Avarēja trīs automašīnas, gāja bojā divi cilvēki, viens nogādāts slimnīcā.
Avārija notika pulksten 7.50 Rīgas – Liepājas šosejas 183.kilometrā – netālu no moteļa "Rolava", pie pagrieziena uz keramikas cehu. Automašīna "Opel Vectra", kurai pie stūres sēdēja sieviete, bija apstājusies, lai veiktu kreiso pagriezienu, un laida garām pretim braucošās mašīnas. Tajā pašā virzienā – no Liepājas uz Rīgu – braucošais kravas auto "Renault Magnum", kas pieder kādai Liepājas firmai, nezināmu iemeslu dēļ nevis nobremzēja, bet gan apdzina opeli un iebrauca pretējā braukšanas joslā, kur sadūrās ar pretim braucošo automašīnu "VW Passat".
Negadījumā gāja bojā "VW Passat" vadītāja, 1961.gadā dzimusī Līga S. un pasažiere, kas sēdēja aizmugures sēdeklī aiz vadītājas, 1966.gadā dzimusī Signe B. Pasažiera sēdeklī priekšā sēdējušais 1961.gadā dzimušais vīrietis pēc avārijas nogādāts Liepājas Centrālajā slimnīcā. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Indra Grase, cietušais nav guvis smagas traumas – viņš ievietots slimnīcā, lai novērotu.
Lai atbrīvotu cietušo un bojāgājušās no avarējušā auto "VW Passat", bija nepieciešama ugunsdzēsēju palīdzība – tika nogriezts spēkrata jumts. Bojāgājušie un cietušais ir aizputnieki, kuri bija ceļā uz Liepāju.
Kā informēja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas priekšnieks Madars Kleinbergs, vaininieks ir kravas automašīnas vadītājs, 1966.gadā dzimušais Aleksandrs K. Avārija neesot notikusi sliktās brauktuves dēļ – kaut arī ceturtdien no rīta sniga, negadījuma vietā ceļa segums bija atbilstošs laika apstākļiem. Policija pieļauj, ka smagās automašīnas vadītājs par vēlu pamanījis stāvošā auto "Opel" pagrieziena signālu un nav paspējis nobremzēt, jo bremzēšanas sliedes uz asfalta ir. Kravas automašīnas vadītāju šā gada 4.februārī policija aizturēja pie stūres iereibušu, un tiesa par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā 8.februārī viņam piesprieda naudassodu 400 latu apmērā un uz gadu atņēma autovadītāja apliecību – vīrietis, kurš izraisīja traģisko negadījumu, mašīnu vadīja bez tiesībām. Reibumā viņš šoreiz nebija.
Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja automašīnas "Opel Vectra" vadītāja, 1966.gadā dzimusī Ārija V., viņa kopā ar divām kolēģēm bijusi ceļā uz darbu, kad notika nelaime. Viņa bijusi ieslēgusi kreiso pagriezienu un apstājusies, lai nogrieztos uz keramikas cehu, un laidusi garām pretim braucošo automobili "VW Passat", kad blakus joslā iebraukusi smagā automašīna un triekusies vieglajai tieši virsū. Trieciena dēļ cieta arī opelis – tam bojāts kreisais sāns un izsisti logi, tomēr sievietes, kas tajā sēdēja, necieta. Arī kravas auto šoferis nopietnas traumas nav guvis – viņam traumēta roka.
Policija par notikušo uzsākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 260.panta – par satiksmes negadījuma izraisīšanu, kurā gājuši bojā un cietuši cilvēki.

Apsargu piekauj nosacīti sodītais
Ita Cērmane

Viens no vīriešiem, kas Aizputē piekāva veikala "Saulīte" apsargu Dzintaru Mami, jau iepriekš nonācis konfliktā ar likumu. Pirms diviem gadiem viņš izdarījis līdzīgu likumpārkāpumu, par ko tiesāts. Šā gada janvārī stājās spēkā Kurzemes Apgabaltiesas spriedums. Tas nozīmē, ka šo noziegumu vīrietis pastrādājis nosacītā soda laikā.
"Kurzemes Vārds" jau rakstīja, ka 9.marta vakarā Aizputē, Kalvenes ielā, vairāki jauni vīrieši piekāva veikala "Saulīte" apsargu Dzintaru. Puisis tovakar strādāja, kad veikalā ienāca četri jauni iereibuši vīrieši un nepiedienīgi uzvedās. Dzintars, pildot dienesta pienākumus, viņiem aizrādīja, par ko klienti saniknojās – izsauca apsargu ārā un uzbruka. Dzintars saņēma gan kājas spērienus un sitienus, gan arī viņam draudēja ar ieroci. Puisim nācās ārstēt sasitumus un smadzeņu satricinājumu. Tikai šonedēļ viņš pēc slimošanas atsāka strādāt.
Dzintars policijā uzrakstīja iesniegumu par notikušo un pēc policijas norīkojuma bija uz tiesu medicīnas ekspertīzi, lai konstatētu viņam nodarīto miesas bojājumu smagumu. Bet likumsargi pēc incidenta aizturēja divus uzbrucējus. Policijā informācija par šo lietu netiek sniegta. Zināms vienīgi tas, ka policija saņēmusi iesniegumu par notikušo un uzsākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 231.panta – par huligānismu. Turpinoties izmeklēšana, norādīja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Administratīvā biroja priekšnieks Modris Janeks un piebilda, ka izmeklēšanas interesēs nekāda informācija netiks izpausta.
"Kurzemes Vārda" rīcībā ir informācija, ka vainīgie ir aizputnieks, 1976.gadā dzimušais Māris Brants, kā arī kāds vīrietis no Valmieras puses, kur M.Brants agrāk dzīvojis –, vīrietis bijis atbraucis ciemos. Patlaban abi atkal ir uz brīvām kājām – viņiem kā drošības līdzeklis piemērots paraksts par dzīvesvietas nemainīšanu.
Drīz pēc incidenta Dzintaram zvanīja – sveša balss aicināja nerakstīt iesniegumu policijai. Kad puisis nepiekrita, viņam piesolīja naudu. Taču arī tā viņš nebija ar mieru. Pēdējās nedēļas laikā apsargam zvanīts vairākkārt – Liepājā pazīstams advokāts piedāvājis samaksāt ārstēšanās izdevumus. Kad Dzintars telefoniski atteicās vienoties, advokāts personīgi puisi apmeklējis, lai piedāvātu to pašu. Dzintars gan paliek pie sava – viņš visu vēlas kārtot likumīgā ceļā, nevis ļaut vainīgajiem atpirkties.
Kā "Kurzemes Vārds" uzzināja Aizputē, M.Brants jau pirms pāris gadiem pastrādājis līdzīgu likumpārkāpumu, par kuru tiesāts. Šā gada sākumā tiesas pielemtais nosacītais sods stājies spēkā, un šo noziegumu vīrietis pastrādājis nosacītā soda laikā.
2004.gada 4.maijā Aizputē tika piekauts kāds puisis – viņam salauza vaiga kaulu. Sitējs toreiz arī bijis M.Brants, pastāstīja toreiz cietušā jaunā vīrieša tēvs Voldemārs Sinka. Dēls ar automašīnu bijis iebraucis pilsētas centrā, kad pie viņa piestājusi melna "BMW" markas automašīna. Vairāki svešinieki teikušies, ka grib aprunāties, bet beigās puisi piekāvuši – ar pistoles spalu ielauza stāstītāja dēlam vaiga kaulu, kādēļ puisim nācās pārciest vairākas smagas operācijas un ilgi ārstēties. Tiesu medicīnas ekspertīzes slēdziens vēstīja, ka cietušajam nodarīti smagi miesas bojājumi. Taču M.Brants, kurš vienīgais sēdēja uz apsūdzēto sola un teicās kautiņā bijis viens, tiesā noliedza, ka viņam bijis ierocis.
V.Sinka zina arī stāstīt, ka tolaik, kad cieta viņa dēls, Aizputē īsā laikā notikuši vairāk nekā 10 likumpārkāpumi – cilvēki piekauti uz ielas, aplaupīti pie bankomātiem u.c. "Te maza pilsētiņa, cits citu pazīst," – tā sirmais vīrs. Viņš piebilst, ka vietējie toreiz aizdomās turējuši M.Branta kompāniju, kas pēc puiša piekaušanas pamukusi uz visām pusēm. Brants pats arī kādu laiku pastrādājis Dānijā, bet pēc atgriešanās bijis dāņu firmas direktora vietnieks.
Liepājas tiesa M.Brantam piesprieda nosacītu sodu uz trim gadiem, kā arī atmaksāt cietušajam puisim kompensāciju 9 tūkstošu latu apmērā. M.Brants nav bijis mierā ar spriedumu un pirmās instances tiesas nolēmumu apelācijas kārtībā pārsūdzējis. Kurzemes Apgabaltiesa sodu nedaudz mīkstināja – pagājušā gada nogalē tika nolasīts spriedums, ar kuru M.Brantam piespriests nosacīts sods uz trim gadiem un maksāt kompensāciju 6,5 tūkstošu latu apmērā.
Šā gada janvāra pirmajā pusē Kurzemes Apgabaltiesas spriedums stājās spēkā, taču pagaidām, kā norādīja V.Sinka, dēls nevienu grasi vēl nav saņēmis: "Tiesu izpildītāji strādā." Cietušā puiša tēvam zināms, ka tiesu izpildītāji apķīlājuši M.Brantam piederošo dzīvokli Aizputē, Kalvenes ielā. To pašu, kur tika uzvilkts un fiziski ietekmēts apsargs Dzintars. Dāņi savukārt esot iesūdzējuši Brantu tiesā par krāpšanu lielos apmēros.
Tāpat V.Sinka, kurš ir aizputnieks jau 30 gadus, zina stāstīt, ka M.Brants nav vietējais. Branti – dēls ar tēvu – uz Aizputi atnākuši 2003.gadā. Pārcēlušies no Valmieras puses, kur padomju laikā tēvs bijis kolhoza priekšsēdētājs. Aizputē iegādājušies nekustamos īpašumus, šurp pārcēlušies arī radinieki. Nopirkuši bijušo dārzniecību un izveidojuši saimniecību. V.Sinka stāsta, ka tās teritorijā darbojoties arī autoserviss, kuram nupat kā uzmanību pievērsusi Ekonomikas policija, jo serviss darbojoties nelegāli. Bet aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās Brants seniors tēmējis uz pilsētas domi, taču tas viņam nav izdevies.
Kopš pēdējā notikuma Brants juniors Aizputē neesot manīts. Arī viņa sarkanais "Michubishi", kas parasti stāvējis pie viņa mājām, neesot redzēts. Un tomēr vietējie īsti droši nejūtas. V.Sinka atzīst: "Mums te jādzīvo, bet nav drošības izjūtas, kamēr viņš nav aiz restēm. Daudzi iebiedēti."
To, ka no M.Branta kompānijas iedzīvotāji baidās, apstiprināja arī kāda piekautā apsarga kolēģe. Veikala "Saulīte" pārdevēja Aija pastāstīja, ka vairākas dienas pēc Dzintara piekaušanas – 14.martā – īsi pirms veikala slēgšanas, pulksten 21.40, veikalā ienācis viens no M.Branta kompānijas, kurš draudējis pārdevējai ar izrēķināšanos: "Solīja pa brillēm." Kad veikals slēgts ciet, vairāki puiši gaidījuši viņu pie galvenās ieejas. Sieviete nobijusies un palūgusi apsargu sevi izlaist pa sētas pusi. Tovakar viss beidzies laimīgi, bet droša dūša, izejot uz ielas, viņai neesot.