Kurzemes Vārds

10:44 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Sods būs neizbēgams
Arnis Lapiņš,
Liepājas tiesas tiesnesis

Pērn tiesa sāka piemērot jaunos, daudz stingrākos sodus tām personām, kas tika aizturētas, braucot pie stūres dzērumā. Likumdevējs bija noteicis, ka šādos gadījumos par vainīgu atzītais sodāms gan ar naudassodu, gan autovadītāja apliecības atņemšanu un piemērojams administratīvais arests no 5 līdz 10 diennaktīm. Jā, manuprāt, tas tiešām uzskatāms par bargu sodu, un daudzi juristi uzskata tieši tāpat. Var jautāt: vai tiešām tas bija vajadzīgs? Vai nevarēja tāpat, kā līdz grozījumu pieņemšanai? Acīmredzot nevarēja, jo uz Latvijas ceļiem notikušo autoavāriju un cilvēku upuru skaits aizvien tikai palielinājās.

Sākumā, kad uz tiesu nāca pirmie par braukšanu dzērumā aizturētie, daudziem tas bija šoks: jāšķiras no naudas, no apliecības un vēl jāsēž aiz restēm. Tagad jau aizvien vairāk autovadītāju informēti par jauno kārtību un iespējamām sekām. Droši vien tādēļ šo administratīvo lietu tiesā nav daudz un, šķiet, to skaitam nav tendence palielināties. Tas rāda, ka ne viens vien pirms sēšanās pie stūres tomēr apdomā, kādas var būt viņa rīcības sekas.

Dzērājbraucējiem dzīve kļuvusi vēl grūtāka, jo kopš pērnā gada oktobra viņiem draud kriminālatbildība, ja persona otro reizi gada laikā atteikusies no medicīniskās pārbaudes alkohola vai citu apreibinošo vielu noteikšanai. Un tā jau vairs nav administratīvā lieta un sods, bet krimināllieta un kriminālsods ar visām no tā izrietošajām sekām. Vienkārši sakot, nopietns traips biogrāfijā, ar kuru jārēķinās visu turpmāko dzīvi. Piemēram, meklējot darbu.

Var jau domāt: "Nekas ar mani nenotiks. Gribēšu, braukšu dzēris, gribēšu – nebraukšu. Gan jau policisti nepamanīs." Var būt, ka kādu reizi nepamanīs, bet pienāks reize, kad pamanīs. Un tad – protokols, lieta tiesā un sods. Gribu atgādināt, ka sods būs neizbēgams, jo likumdevējs nav devis iespēju izvēlēties tikai vienu vai divus no sodiem. Ja tiec administratīvi sodīts par braukšanu dzērumā, tad būs kā naudassods, tā vadītāja apliecības atņemšana, tā arests. Turklāt konfiscēto automašīnu no stāvvietas varēs saņemt tikai pēc tam, kad naudassods būs samaksāts. Izvēle – braukt dzērumā vai ne – vienmēr ir paša cilvēka ziņā.