Kurzemes Vārds

21:38 Svētdiena, 16. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Nosapņot slimību

Sapņu saistīšana ar dzīves īstenību cilvēkus interesējusi visos laikos. Tāpēc vienmēr ir bijuši zinātāji, kas sapņus tulko. Un galu galā mums nevienam nav sveša situācija, kad pamostoties nesaprotam, kāpēc tik dīvains sapnis: esam izgājuši no mājām, kārtīgi neapģērbušies, nespējam nokļūt vajadzīgajā vietā vai pat reizēm ir sajūta, ka šo sapni esam redzējuši ne vienreiz vien. Reizēm kā glābiņš nāk pamošanās. Ko tas varētu nozīmēt? Vai tam ir kāds izskaidrojums? "Brīvbrīdis" mēģināja mazliet pašķetināt tos sapņus, kas varētu vēstīt par kādām veselības problēmām.

Sapņiem var ticēt, bet ne pārspīlēt

Sapņi dažkārt var sniegt priekšstatu par veselību vai slimību, atklājot kādu slēptu kaiti un tās cēloņus. Kā stāstīja kāda liepājniece, četru jau pieaugušu bērnu mamma, kad bērni vēl bijuši mazi, viņa sapnī ik reizi saņēmusi vēstījumu, ja kādam no viņiem bija gaidāma slimība. "Ja redzēju sapnī svaigu gaļu, man bija skaidrs – kāds saslims!" viņa atceras. "Un ne reizi sapnis mani maldināja. Ja slimība nebija klāt nākamajā dienā, tad pēc pāris dienām kā likts!"

Tomēr, kā brīdina psihologi, kaut arī dažādi speciālisti mēģina attīstīt teorijas par sapņu saistību ar reālo dzīvi, nav drošas saistības starp atsevišķu sapni un kādu slimību. Sapņi var sniegt norādījumus, taču var arī mudžēt no maziem zaļiem marsiešiem, taču tas nenozīmē, ka tūlīt ir jāsāk satraukties par savu garīgo veselību.

Sapņiem ticēja jau senatnē

Senie grieķi, piemēram, Hipokrats un Galēns, ne tikai ticēja, ka sapņi satur informāciju, ar ko var diagnosticēt slimības, bet ka tie ir medijs, ar kuru dievi palīdz atveseļoties. Freids savukārt ticēja, ka sapņi atspoguļo neapzinātas vēlmes, kas tiek apspiestas, jo nav pieņemamas. Viņš arī domāja, ka dažus sapņus varētu saistīt ar slimību, piemēram, plaušu slimības radot sapņus par smakšanu.

Smagi slimie sapņus neredz

Pētījumos noskaidrots, ka sapņi saistīti ar ātrā miega ciklu. Šajā ciklā smadzenes ir ļoti aktīvas, un tieši šajā laikā cilvēks redz spilgtākos sapņus. Ātrā miega fāze atkārtojas apmēram ik pēc 60 līdz 90 minūtēm vairākas reizes naktī. Ātrā miega periodi kļūst garāki uz rīta pusi. Šo sapņu laikā notiek intensīvas pārmaiņas ķermeņa fizioloģijā: temperatūras svārstības, mainās pulsa biežums, asinsspiediens, adrenalīna līmenis, dziedzeru sekrēcija un kuņģa skābes līmenis. Šīs pārmaiņas var pastiprināt veselības problēmas, piemēram, nepareizu sirds ritmu, migrēnu un astmu. Sirgstot ar dažām slimībām, redzami specifiski sapņi. Tomēr gadījumos, kad pacienti cieš no smagām slimībām, parasti viņi sapņus neredz nemaz. Tādēļ daži speciālisti domā, ka sapņi drīzāk brīdina cilvēku par draudošajām slimībām.

Par ko var liecināt sapnis
Ticam vai ne, bet ir daži sapņu novērojumi, kas norāda uz atsevišķu slimību iespējamību.
Sirds slimības: sapņo par nāvi vai miršanu (vīrieši), šķiršanos (sievietes).
Migrēna: sapnī redz spēcīgas bailes.
Plānprātība: sapnī kaut ko pazaudē, galvenokārt naudu vai pārtikas produktus.
Trieka, epilepsija, Pārkinsona slimība: sapņu kvalitātes maiņa, nespēja atcerēties sapņus, sapņos ir maz vizuālu tēlu.
Narkotiku, arī sedatīvu, antidepresantu un alkohola lietošana: rādās savādi satraucoši sapņi, murgi, kuros neļauj lietot narkotikas un citas apreibinošas vielas.
Elpošanas traucējumi, astma: redz īpaši emocionālus sapņus.
Psihosomatiskās slimības: sapnī redz konfliktus, agresiju, bailes, bezpalīdzību.
Augsts asinsspiediens: sapņos ir naidīgums.

Sagatavoja Kristīne Pastore