Kurzemes Vārds

12:20 Otrdiena, 25. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma – Dzērājšoferu un viņu spēkratu liktenis

Ita Cērmane

Kopš pagājušā gada 14.oktobrī stājās spēkā likuma grozījumi, kas autovadītājiem, kuri pieķerti pie stūres reibumā virs vienas promiles, paredz trīskāršu sodu – ne tikai naudassodu un apliecības atņemšanu, bet arī administratīvo arestu, aizturēto iereibušo autovadītāju skaits samazinās. Izmaiņas ir arī kārtībā, kā neapzinīgie vadītāji var atgūt stāvlaukumos novietotos auto. Tomēr joprojām ir šoferi, kurus nebaida pat lieli sodi. Pēdējo divu nedēļu laikā mūspusē aizturēti gandrīz desmit cilvēki, kuri pie stūres bija sēdušies iereibuši. Turklāt – bez apliecības.

Reibumā brauc retāk
Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Ceļu policijas nodaļas priekšnieks Madars Kleinbergs pastāstīja, ka Liepājā un rajonā dzērājšoferu skaits ievērojami sarucis – gada pirmajos divos mēnešos aizturēts 81 iereibis vadītājs (2005.gada pirmajos divos mēnešos Ceļu policija aizturēja 103 šoferus, kuri pie stūres bija sēdušies iereibuši). Piemēram, vienas nedēļas laikā, no 20.līdz 26.martam, mūspusē aizturēti deviņi šoferi, kas pie stūres bija sēdušies kunga prātā.
Policijas apkopotie dati rāda, ka šogad aizturēts 81 dzērājs šoferis. Bet pagājušā gada nogalē – no 14.oktobra, kad stājās spēkā likuma grozījumi, līdz gada beigām – mūsu pilsētā un rajonā aizturēja 130 iereibušus vadītājus. Kopumā, kopš stājās spēkā likuma grozījumi, likumsargi aizturējuši 211 dzērājus šoferus.
Latvijā kopumā šā gada pirmajos divos mēnešos aizturēto iereibušo autovadītāju skaits sarucis uz pusi, informēja Ceļu policijas biroja priekšnieks Edmunds Zivtiņš. 2005.gada pirmajos divos mēnešos policija aizturēja 1700 iereibušu autovadītāju, bet šogad – 800.
E.Zivtiņš uzskata, ka sodu pastiprināšana un aresta ieviešana izrādījusies efektīva, lai uz Latvijas ceļiem samazinātu negadījumu skaitu, kurus izraisa iereibuši autovadītāji.

Būs arī administratīvais arests
Joprojām policijai problēmas sagādā dzērājšoferi, kuriem tiesa piespriedusi administratīvo arestu, bet kuri bēguļo no soda izpildes. Latvijā kopumā 182 personas, kurām šogad tiesa piemēroja administratīvo arestu par satiksmes noteikumu pārkāpumiem, nav izcietušas piespriesto sodu. Valsts policijas Preses un sabiedrisko attiecību birojā informēja, ka arī 198 personas, kurām tiesa piemēroja administratīvo arestu 2005.gadā, joprojām nav ieradušās policijā, lai izciestu sodu.
2005.gadā administratīvo arestu tiesa kopumā piemēroja 1076 autovadītājiem, bet šā gada divos mēnešos – 415.
Mūspusē kopš pērnā gada 14.oktobra administratīvais arests piemērots 96 dzērājiem šoferiem, informēja M.Kleinbergs. Pēc Liepājas Policijas pārvaldes rīcībā esošās informācijas, arestu labprātīgi izcietušas 77 personas. Taču, kā norādīja Ceļu policijas priekšnieks, arestā nesēdējušajiem 19 dzērājšoferiem ir dažādi iemesli, kāpēc viņi sodu nav izcietuši. Daļa Liepājā un rajonā aizturēto iereibušo ir citu rajonu – Kuldīgas, Rīgas, Talsu u.c. iedzīvotāji, tādēļ viņiem sods jāizcieš savā dzīvesvietā. Bet viena dāma aizbraukusi uz Īriju, vēl kāds spriedumu pārsūdzējis.
Liepājā administratīvais arests vēl jāizcieš 9 dzērājiem šoferiem: policija meklēs sešas personas, jo trīs sodu izcietīs labprātīgi.

Vedīs piespiedu kārtā
Policija aicina sodītos autovadītājus labprātīgi ierasties policijā, lai izciestu sodu. Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks policijas ģenerālis Aivars Grigulis atgādināja, ka piespriestais sods būs jāizcieš jebkurā gadījumā, taču autovadītāja un viņa ģimenes prestižam nenāks par labu, ja mājās ieradīsies policijas darbinieki un ģimenes galva vai viņa dzīvesbiedre tiks aizvesti uz policijas nodaļu kā kriminālnoziedznieki.
M.Kleinbergs norādīja, ka Liepājas policija jau intensīvi meklē tos dzērājus šoferus, kuri izvairās no soda izciešanas: "Regulāri meklējam dzīves un darba vietās. Ja persona darba vietu nomainījusi vai deklarētajā dzīvesvietā nav atrodama, tad izmantojam operatīvos pasākumus, lai viņu atrastu."
Policijas darbs vairākkārt vainagojies panākumiem. Jau bijuši vairāki gadījumi, kad likumsargu par citiem pārkāpumiem (nepiedienīga uzvešanās sabiedriskā vietā, pārmērīga sīvā lietošana un gulēšana uz ielas) aizturētās personas, kad tiek pārbaudīti to dokumenti, izrādās policijas meklētie. Šajā ziņā liels palīgs Valsts policijai ir Pašvaldības policija.

Bargie likumi nes augļus
Latvijā samazinās arī satiksmes negadījumos bojāgājušo skaits. Šā gada pirmajos divos mēnešos uz ceļiem gājuši bojā 43 cilvēki – par 24 mazāk nekā pērn tajā pašā laikposmā.
Salīdzinājumā ar 2005.gadu reģistrēto satiksmes negadījumu un tajos bojāgājušo skaits sarucis gandrīz uz pusi. 2005.gada pirmajos divos mēnešos avārijās bojā gāja 81 persona, šajā gadā – 43. Bet 2005.gada janvārī un februārī pavisam reģistrēja 8152 negadījumus, bet šogad – 4641.
Policija uzskata, ka liela nozīme satiksmes negadījumu samazināšanā bijusi arī daudzajām akcijām, kuru laikā autovadītāji aicināti lietot drošības jostas, nesēsties pie stūres dzērumā, bet gājēji – rūpēties par savu drošību un diennakts tumšajā laikā lietot atstarotājus.

Dzērāja auto novieto stāvlaukumā
Aizturētajiem iereibušajiem autovadītājiem, kuru organismā alkohola daudzums pārsniedz vienu promili, sastāda protokolu un viņus atlaiž, lai vēlāk, pēc tiesas pavēstes saņemšanas, viņi ierastos uz lietas izskatīšanu. Bet dzērāju šoferu automašīnas ar evakuatoru nekavējoties nogādā stāvlaukumā.
Šā gada februārī mainījās kārtība, kā iespējams atgūt evakuētos automobiļus. Tagad ir tikai viena vieta Liepājā, kur novieto aizturētos spēkratus. Pamatojoties uz Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 257.panta izsludinātajiem grozījumiem "Ceļu satiksmes likumā", kas stājās spēkā 2006.gada 1.janvārī, kā arī MK noteikumiem Nr.314 (2005.g.) "Administratīvo pārkāpumu lietās izņemto mantu un dokumentu glabāšanas, realizācijas un iznīcināšanas kārtība, kā arī realizētās vai iznīcinātās mantas atlīdzināšanas kārtība", paredzēto funkciju ietvaros valsts aģentūra "Materiālās rezerves" janvāra vidū noslēdza līgumu ar SIA "Ieva V" Liepājā, Krūmu ielā 1/3, lai tai piederošajā stāvlaukumā novietotu, uzglabātu un evakuētu policijas aizturētās automašīnas. Iepriekš automašīnas varēja novietot arī Airītes ielā 8 – SIA "Lāde", kā arī Priekulē, Upes ielā 5.
"Kurzemes Vārds" noskaidroja, ka kopš 2005.gada 14.oktobra, kad stājās spēkā likuma grozījumi, līdz 1.martam stāvlaukumos novietotas 130 automašīnas.

Saimnieks žigulīti piemirst
Stāvlaukumos nonāk dažādi auto – gan biezum biezie, gan pārdesmit latu vērti žigulīši un moskviči. Pati jaunākā no automašīnām bija 2005.gada ražojuma "Lexus X300", kura jau nākamajā dienā tika izpirkta.
Mainījusies arī auto izpirkšanas kārtība. Vēl janvārī spēkratu no stāvlaukuma varēja izpirkt tikai pēc tiesas nolēmuma un soda samaksas. Un summas, kas bija jāmaksā par auto evakuēšanu un turēšanu stāvlaukumā, nebija mazas. Tam bija sekas – veco un mazvērtīgo auto, piemēram, pārdesmit latu vērto žigulīšu, īpašnieki par saviem spēkratiem nelikās ne zinis. Savus spēkratus nebija izpirkusi pat ne puse dzērājšoferu – 1.februārī bija izpirktas 40 automašīnas.
Kā skaidroja Ceļu policijas priekšnieks, kopš februāra situācija ir mainījusies – pēc soda samaksas ar tiesas un policijas atļauju auto no stāvlaukuma saimnieks saņem bez maksas. Ceļu policijas priekšnieka vērtējumā šim jaunumam ir pozitīvas sekas. Pirmkārt, dzērājiem šoferiem ir stimuls samaksāt 400 vai 500 latu sodu, lai atgūtu auto. Otrkārt, no stāvlaukuma tiek savākts arvien vairāk spēkratu. "Kurš gribēs maksāt 100 latu par stāvlaukumu, ja viņa žigulis ir 30 latu vērts?" saka M.Kleinbergs.
Tiesa gan, kaut arī automašīnas no stāvlaukuma nu var atgūt lētāk, tomēr ir daži auto īpašnieki, kuri spēkratus nav savākuši. Likums paredz, ka auto stāvlaukumā jātur gadu, pirmās aizturētā – līdz šā gada rudenim. Pēc tam, ja saimnieks par to neinteresējas, automobiļus nodos izsolei.

Tabula
Kopš 2005.gada 14.oktobrī stājās spēkā likuma grozījumi, aizturēti 211 dzērājšoferi
Šogad Pagājušā gada nogale
Kopā 81 130
Reibums starp 0,5 un 1 promili 14 21
reibums robežās no 1 līdz 1,5 promilēm 19 27
reibums pārsniedz 1,5 promiles 40 61
vadītāji bez stāža, reibums no 0,2 līdz 0,5 promilēm 3 2
iereibuši velosipēdisti 5 19