Kurzemes Vārds

08:15 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aktuāls viedoklis

Vieglprātība rīcībā ar gāzi maksā dārgi
Edgars Silacērps, SIA "Virāža A" atbildīgais par gāzes saimniecības drošību

Pēdējā laikā saasinājusies tendence vieglprātīgi izturēties pret drošības pasākumiem. Tā vairs nav nejaušība, ka notiek negadījumi. Iekārtas novecojušas, uzstādītas neprofesionāli.

Gāzes iekārta sastāv no gāzes balona, vada, reduktora un plīts. Iekārta pieder patērētājam, un viņš arī atbild par tās tehnisko stāvokli. Maiņas produkts ir baloni, kas iet no viena patērētāja pie cita. Un par tā tehnisko kvalitāti atbild gāzes piegādātājs, kas balonus izplata. Piegādātājs balonus pārbauda – licence paredz, ka tiem jābūt sertificētiem, marķētiem. Kad meistars maina balonu, viņš izsniedz ne tikai garantijas talonu, uz kura ir uzstādīšanas instrukcija un avārijas dienesta tālruņa numurs, bet arī parakstās. Ja klientam ir vēlēšanās, viņš var saņemt arī izvērsto lietošanas instrukciju.

Protams, balons var sabojāties ekspluatācijas laikā, jo tā ir tehniska iekārta. Katrai iekārtai ir savs kalpošanas laiks, un, kā zināms, lielākā daļa balonu ir vismaz 20 gadu veci, palikuši vēl no padomju laikiem.

Pēdējā laikā notikušie negadījumi, kad gāzes noplūdes dēļ notiek eksplozijas, ir tikai aisberga redzamā daļa – lielāko daļu bojājumus meistari novērš savlaicīgi. Bet gadījumos, kad nelaimes notiek, ne reizi nav bijuši vainīgi baloni – vainīga lietotāju vieglprātība, lietojot bojātas ierīces – caurules, reduktorus un plītis. Bojāts reduktors izraisīja eksploziju arī Kaktu ielā. Ko tik mēs neredzam, mainot balonus! Viens gāzes caurules vietā izmanto ūdens šļūteni. Cits to, vai nav gāzes noplūde, pārbauda ar sērkociņu. Tas nu ir absolūti nepieļaujami! Nedrīkst gāzes sistēmu ierīkot paši, jāsauc meistars!

Ja jūtama gāzes smaka, tas nozīmē, ka uz grīdas gāzes koncentrācija ir daudz lielāka, jo gāze ir smagāka par gaisu. Tad nekavējoties jāsauc gāzes avārijas dienests, nevis jāmēģija saviem spēkiem tikt galā! Sievietes šajā ziņā ir daudz piesardzīgākas, bet vīrieši – absolūti bezatbildīgi. Nesaucot meistaru, paši uzstāda gāzes iekārtas, nereti ignorējot jelkādus drošības noteikumus. Labāk lieku reizi izsaukt meistaru, nekā pakļaut ne tikai sevi un īpašumu, bet arī citus cilvēkus briesmām. Var jau būt, ka meistars paburkšķēs, ka izsaukts velti, taču tā būs drošāk. Tāpat neko nemaksā, ja, mainot balonu, palūgs meistaram apskatīties, kādā stāvoklī ir pārējā iekārta. Jāatceras arī, ka iekārta nolietojas. Plītis, kuras nokalpojušas gadus divdesmit, nepieciešams tīrīt, jo dīzes aizķep. Tos desmit latus, ko maksā šis pakalpojums, ātri ieekonomēsit uz gāzi, jo tīrā plīts patērēs mazāk. Protams, sevišķi pensionāriem, kam ir maz naudiņas, tas iznāk dārgi, taču nevar ekonomēt uz savu un citu cilvēku drošību. Turklāt, ja pēc nelaimes atklāsies, ka vainīgs bijis patērētājs, būs jāmaksā arī sods.