Kurzemes Vārds

09:09 Pirmdiena, 6. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Veidos vainagus augļu kokiem

Nupat aizvadītā saulainā sestdiena pirms Pūpolsvētdienas bija kā radīta, lai Durbes novada zemnieku saimniecībā "Sproģi" varētu sekmīgi noritēt praktiskais seminārs augļu koku vainagu veidošanas mākslā.

"Kad ieeju dārzā, tad stundas neskaitu," sacīja bioloģiskais augļkopējs Jānis Pakalns. Šis teiciens pilnā mērā esot attiecināms uz aizvadīto praktiskās apmācības dienu, jo kopā ar pusotru desmitu klausītājiem, kas bija sabraukuši no Liepājas un visa rajona, pie augļu kokiem pavadītas teju piecas stundas. Un laiks pagājis nemanot. Vispirms kopīgiem spēkiem sakopuši gandrīz bojā aizgājušo Trebu sēklaudzi. Vecais koks esot nokaltis, bet pie celma izaugusi atvasīte, kas nu jau izskatoties gluži kā no jauna iestādīta ābelīte. Nodarbību turpinājumā ķērušies klāt ābelei, kura jau sākusi ražot. Strādājot pie tāda koka, jāievēro savi nosacījumi. Jānis Pakalns teica, ka vainagu veidošana ir māksla par to, kā augļu ražotāja vainagu nodrošināt ar gaismu. No tā, cik prasmīgi to izdara kopējs, ir tieši proporcionāli atkarīgs ražas smagums zaros.

Semināra nobeiguma daļa pagājusi pie bumbierēm. Šiem augļu kokiem zaru leņķi ir daudz šaurāki nekā ābelēm. Tāpēc, veidojot vainagu, jācenšas zaru galotnes pēc iespējas attālināt no stumbra. "Bumbierēm ir arī tāda atšķirība, ka augļus spēj dot arī tie mazie zaru radziņi, kas atrodas uz augšu no skeletzara. Tos izņemt nozīmētu samazināt ražu. Tāpēc dārznieks iesaka ragainīšus atstāt. Tā esot vācu kolēģu pieredze.

Jānis Pakalns saviem klausītājiem devis mājienu, ka tikšanās "Sproģu" dārzā vēl varētu turpināties maija sākumā, kad viņš paredzējis demonstrēt, kā notiek potēšana un vēža brūču kopšana kokiem.