Kurzemes Vārds

10:59 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Aizputes mēbeles ceļo pa visu Latvijā

Kristīne Pastore

Kad nepieciešamas jaunas mēbeles, ja nepasūtām tās pie galdnieka pēc individuāla plāna, tad, izvēloties vajadzīgo veikalā, galvenokārt ir pieejamas Polijā vai Lietuvā ražotās. Bet, ja ir vēlēšanās pēc mūsu pašu ražojumiem, ko tad? Nav daudz cilvēku, kas zina, ka tepat Aizputē, SIA "Gutta" izgatavo lieliskas masīvkoka gultas, skapjus un citas mēbeles, ar kurām ir iespējams iekārtot jebkuru telpu dzīvoklī vai mājā.

Mēbeles ražo kopš padomju laikiem

Firmas "Gutta" mēbeļu ražotne ir izvietota tajās pašās telpās, kur padomju laikos atradās Sadzīves pakalpojumu kombināta mēbeļu ražotne. Starp citu, tolaik aizputnieki ar saviem ražojumiem bija vadošie visā Latvijā mēbeļu tirgū. Un, kā sacīja grāmatvede Inta Oša, kopš tiem laikiem cehs darbu ne uz brīdi nav pārtraucis un nav arī mainījis profilu. Vienīgā un būtiskākā atšķirība, ka tolaik mēbeles darināja no skaidu plates, bet šobrīd no masīvkoka.
Izrādot ražošanas telpas, kas izvietotas vairākās ēkās un stāvos, mēbeļu ražotnes vadītājs Raimonds Jaunzems stāsta, ka ar šeit ražotajām mēbelēm pilnībā var iekārtot jebkuru māju vai dzīvokli: aizputnieki darina gan guļamistabas, gan dzīvojamās istabas, gan virtuves un koridora mēbeles, kas komplektējamas dažādās kombinācijās. R.Jaunzems uzsver, ka visu mēbeļu dizains ir pašu veidots, tas ir vienkāršs un funkcionāls, taču klientiem, kuriem vairāk rūp nevis funkcionalitāte, bet ārējais izskats, ir iespējams tikt arī pie tādām.
"Darba mums netrūkst," saka ceha vadītājs. "Tā pat ir tik daudz, ka nespējam padarīt tik, cik liels ir pieprasījums." Agrāk aizputnieki daudz vairāk strādāja pie individuāliem pasūtījumiem, taču šobrīd tam gluži vienkārši vairs nepietiek laika. Protams, ikviens var tur pasūtīt jau ražošanā esošās standarta mēbeles, taču, ja klientam būs vēlēšanās, lai meistari izgatavo pēc individuālas ieceres darinātas mēbeles, tad tas būs iespējams tikai tad, ja pasūtījums būs vismaz par tūkstoti latu. Tā nav iedomība, bet gan laika trūkums, kas vismaz pagaidām liedz strādāt pie individuālu pasūtījumu izpildīšanas. Ja izdosies ražošanu paplašināt, kas zina, varbūt tad tam varēs veltīt vairāk laika un uzmanības, jo, kā atzīst R.Jaunzems, "meistari mums ir ļoti labi".

Īpaši pieprasītas – gultas

Uz jautājumu, kuras no pašu ražotajām mēbelēm ir visvairāk pieprasītas, I.Oša un R.Jaunzems vienbalsīgi atbild – tās ir gultas! Tās visvairāk pērk gan veikalos, gan arī pasūta. Turklāt pasūtītājam ir iespējams izvēlēties izmērus, sākot no vienvietīgas, līdz pat ļoti platai divguļamai gultai. Ja neapmierina ražotāju piedāvātais mēbeļaudums, katrs to var izvēlēties pēc savas gaumes. Bet pats galvenais, ko min I.Oša kā lielāko gultu priekšrocību, ir to ekoloģiskums – tās darinātas no melnalkšņa, bet matracis nav vis pildīts ar sintētiskiem materiāliem, bet gan ir ar īstām atsperēm, kas apvilktas ar vatelīnu. Un, kā atzīst daudzu viesu māju saimnieki, kas ir šīs firmas patstāvīgi klienti, šādā gultā cilvēkiem miegs ir salds, salds, jo šāds matracis ne karsē, ne rada kādas alerģiskas reakcijas, ne arī tajā tik ātri izguļas bedrītes, tāpēc tas kalpo ilgi. Starp citu, daudzu viesu māju saimnieki Aizputes mēbeļniekiem pasūta ne tikai gultas, bet arī citas mēbeles un vēlāk, kad pienācis laiks tās atjaunot vai vajadzīgas jaunas, atkal atgriežas. Un tāpat šīs mēbeles labprāt izvēlas slēpotāju bāzes, viesnīcas, skolu kopmītņu iekārtošanai un citur – šiem klientiem galvenais ir mēbeļu vienkāršība un funkcionalitāte. Bet veikalos aizputnieku ražojumus var nopirkt visā Latvijā. Un viens veikala īpašnieks braucot pēc mūsējo mēbelēm pat no Igaunijas. Liepājā "Guttas" ražotās mēbeles var iegādāties veikalos "Manas mēbeles", kas atrodas kompleksā "Degas", kā arī veikalos "AHA" un "Māja".
Un, kā uzsver I.Oša, firmas trumpis ir mēbeļu demokrātiskās cenas. Īpaši gadījumos, ja tās pasūta turpat uz vietas Aizputē. "Ik pa laikam palielinās cenas gan izejmateriāliem, gan elektrībai, gan apdares materiāliem un visam citam," saka I.Oša, "tāpēc šopavasar nedaudz cenas nācās palielināt arī gatavajai produkcijai, taču mēs tās cenšamies turēt stingri rokās, lai mūsu ražojumi cilvēkiem būtu pieejami." Un pagaidām tas izdodas, saka R.Jaunzems. Tas ir iespējams, pateicoties lielajam saražotā apjomam. "Un, zinot, ka mūsu ražojumi patiešām nav sintētiski un neveselīgi, cilvēki arī labprāt pērk mūsu mēbeles, jo pamazām atkal notiek atgriešanās pie vecā un labā, kas ir veselīgs," viņš piebilst.

Vajadzētu paplašināties

Stāstot par ceha darbu, R.Jaunzems tomēr neslēpj, ka jau sen esošajās telpās kļuvis par šauru. Tāpēc arī nav iespējams uzstādīt jaunus darbagaldus un paplašināt ražošanu. Bet vajadzētu ļoti, jo pieprasījums ir liels. Turklāt, ja notiktu paplašināšanās, varētu dot arī darbu vairāk cilvēkiem. Pagaidām mēbeļu ražošanā ir nodarbināti 35 strādnieki. Daļa ir aizputnieku, daļa brauc uz darbu no tuvējiem laukiem. Un atšķirībā no daudziem citiem ražošanas uzņēmumiem, šeit nesūdzas par kadru mainību. Tāda neesot. Kā tas ir iespējams? R.Jaunzems domā, ka viens no galvenajiem iemesliem ir uzņēmuma stabilitāte, kas rada drošības sajūtu, ka būs darbs un būs arī alga. I.Oša piebilst, ka izpeļņa strādājošajiem esot normāla. Protams, tā nav lielpilsētas alga.
Runājot par nākotnes plāniem, R.Jaunzems min, ka tā ir nepieciešamība pēc plašākām telpām. Tad arī būs iespējams loģiski sakārtot tehnoloģisko plūsmu. Bet kad tas varētu notikt? Pagaidām par to vēl nezinot neko teikt, jo šādu darbu veikšanai ir nepieciešami milzīgi kapitālieguldījumi. Skaidrs ir vienīgi tas, ka, pat paplašinoties, nav pieļaujams kaut vai uz īsu brīdi apturēt ražošanu. "Tas nedrīkst notikt," saka R.Jaunzems, "jo tikko kā mēs no aprites būsim ārā, tādas pašas gultas un citas mēbeles sāks ražot kāds cits, kāds cits aizņems mūsu vietu un tikt atpakaļ vēlāk būs gandrīz vai neiespējami. Tāpēc, ja pārmaiņas sāksies, tām būs jānotiek paralēli ražošanai." Un vēl R.Jaunzemam ir tāds kluss sapnis ar Aizputē ražotajām mēbelēm iziet Lietuvas tirgū. "Mūsu ģeogrāfiskais stāvoklis tam, ir ļoti labvēlīgs," viņš piebilst, "jo atrodamies tepat pie robežas." Vai tas izdosies, rādīs laiks.