Kurzemes Vārds

09:32 Sestdiena, 6. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Brīvbrīdis

Jauns atpūtas un sporta veids – nūjošana

Aizvien vairāk sēdoša darba darītāji domā, kā izkustināt savus muskuļus. "Brīvbrīdis" vēlas iepazīstināt ar Latvijā pavisam jaunu, veselībai labvēlīgu aktīvās atpūtas veidu – nūjošanu. To var pieskaitīt arī pie sportiskajām aktivitātēm.
Uzreiz gan jāatzīst, ka vismaz mūsu pilsētā neviens nūjotājs nav manīts. To apstiprināja arī vairāki "Brīvbrīža" aptaujātie sporta pedagogi un fitnesa treneri. Pagājušās nedēļas nogalē nūjošanas paraugdemonstrējumi notika Rīgā. Tos organizēja žurnāls "36,6°C", jo, kā izrādās, tā redaktore Vita Beļavniece nodarbojas ar šo aktīvo atpūtas veidu. Viņa par to uzzinājusi pagājušajā gadā, kad viesojusies fitnesa izstādē Esenē (Vācijā). Tur iegādājusies vairākus žurnālus un grāmatas. Turpinot par to interesēties, Vita noskaidrojusi, ka šī nodarbošanās, ko var saukt arī par soļošanu ar nūjām, nāk no Somijas. Esot pat uzskats, ka nūjošana ir otra labākā lieta, ko somi devuši pasaulei. Pirmā, protams, ir somu pirts. Šobrīd nūjošana ir populāra visās Ziemeļvalstīs.
Vita bija ar mieru "Brīvbrīža" lasītājus nedaudz ievadīt nūjošanas pasaulē. "Tā ir iešana vienmērīgā tempā, lietojot nūjas. Tas notiek līdzīgi kā slēpotājiem vasaras treniņnodarbības," viņa stāsta. "Nūjas, ko izmanto šai nodarbei, ir līdzīgas tām, ko izmanto slēpošanā, tikai īsākas. Soļojot pa zemes ceļu vai kalnainu apvidu, nūjām ir asi gali, bet, soļojot pa asfaltu, tiem uzliek uzmavas." Katrs nūjotājs atbilstoši savai fiziskajai sagatavotībai var individuāli izvēlēties nodarbību tempu un reljefu – ja vajadzīgs mierīgs temps, soļo pa līdzenu apvidu, ja nepieciešama lielāka fiziskā slodze, var izvēlēties virzienu kalnup vai pa paugurainu apvidu.
Vērtīgi ir tas, ka nūjotājiem nav vajadzīga īpaša iepriekšējā sagatavotība, turklāt ar to var nodarboties jebkurā vecumā, skaidro Vita. Pastaiga ar nūjām kliedē sāpes, muskuļu sasprindzinājumu plecu un skausta apvidū, kas ļoti noderīgi ir sēdoša darba darītājiem. Starp citu, tieši tāpēc viņa pati sākusi nūjot. Šīs nodarbības veicina veselīgu sirds un asinsrites sistēmas darbību, uzlabo organisma apgādi ar skābekli un ir saudzējoša iespēja aktīvi kustēties tiem, kuri ilgāku laiku nav sportojuši un kuriem ķermenis ierūsējis mazkustīguma dēļ. Vita gan piebilst, ka visi šie ieguvumi ir tad, ja ar nūjošanu nodarbojas pareizi.
Tāpēc žurnāls "36,6°C" marta – aprīļa numurā ir ievietojis plašu izklāstu par šo nodarbošanos. Vita uzzinājusi, ka nūjošana ir pat ieteicamāka par skriešanu, jo nūjojot tiek nodarbināti 90 procenti muskulatūras. Turklāt ar nūjām īpašas kustības ir nodrošinātas mugurkaulam un skausta apvidum, kas tik bieži traucē dzīvot sēdoša darba darītājiem. Žurnāla kolektīvs arī turpmāk ir nolēmis popularizēt šo atpūtas veidu un pat iegādājies nūjošanas inventāru, ko kā balvu saņems žurnāla abonenti, kas piedalīsies atsevišķās akcijās. Žurnālu par lētāku cenu Liepājā var iegādāties Tirgus aptiekā.

Sagatavoja Kristīne Pastore