Kurzemes Vārds

01:52 Pirmdiena, 23. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Cik vērtīgas ir talkas?

Pavasaris tradicionāli ir ziemā noplukušās vides sakopšanas laiks, un starp plānoti samaksātiem darbiem ir arī uz brīvprātības principiem veiktie. Ierasti tos dēvē par talkām, un Latvijas platuma grādos šim vārdam bieži vien ir labsirdīgi ironiska nokrāsa. To var arī saprast, jo pagātnes mantojumā talkas ir stabili iegūlušas tautas folkloras apcirkņos, kurus kolorītu atmiņu pavedienos mēdz šķetināt paaudzes, kas šajos vērienīgajos procesos piedalījušās. Un parasti stāstītājiem netrūkst arī klausītāju, jo jaunākajām paaudzēm šie stāsti šķiet līdzīgi senajām pasakām un varoņteikām, kurās grūti atšķirt fantāziju no īstenības.

Šo tradīciju atblāzma vietumis manāma novējojam arī jaunāko laiku talku vēsturē, bet ne jau tikai tādēļ talkas ir diskusiju objekts. Pilnīgi pieļauju, ka šo rindu autoram, pievēršoties aģitācijai par apkārtējās vides sakopšanu, liela daļa darba devēju ar nu jau valsts augstāko amatpersonu arsenālā iegūlušo žestu izteiksmīgi norādīs ar pirkstu pie deniņiem, jo diezin vai daudzi būs gatavi nolikt savu biznesu tā vienkārši pie malas, lai mestos darbos un pēc tam varbūt arī nedarbos. Un diezin vai par šādu nostāju vajadzētu tūlīt kārt ļaudīm kauna zīmogu, jo, ja reiz viņi maksā nodokļus, tad arī gaužām loģiskas būtu tiesības redzēt savu pilsētu sakoptāku par gružkasti, kāda tā daudzviet, it īpaši nosacītajās bezsaimnieku teritorijās, izskatās pēc ziemas atkāpšanās.

Bet tie, kuriem izdevies atlicināt laiku kāda stūra sakop