Kurzemes Vārds

02:11 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Aptiekās turpinās vākt vecās zāles
Kristīne Pastore

Ar nelielu prezentāciju Liepājas domē beidzies veco un nederīgo zāļu savākšanas projekts, kuru organizēja firma "Lautus" sadarbībā ar septiņām mūsu pilsētas aptiekām: "Salvija", Jaunliepājas, "Lavandas", Dzērves, Centra, Vecliepājas un "Dārtas". Projekts ilga deviņus mēnešus, un šajā laikā pavisam savākts 121 kilograms veco zāļu. Visvairāk – 55 kilogrami – no iedzīvotājiem savākti Centra aptiekā. Kā uzsvēra firmas "Lautus" direktore Sandra Eglīte, projekts parādīja, ka cilvēkiem mājās ir lieli veco zāļu krājumi. Uz aptiekām nesa pat medikamentus, kas mājās bija glabājušies 30 un vairāk gadu. Projektā iesaistīto aptieku vadītājas Inese Vīriņa un Inese Simsone atzina, ka pamazām iedzīvotāji pierod, ka zāles var atdot atpakaļ aptiekā, kā tas notiek daudzviet pasaules attīstītajās valstīs.
Atgādināsim, ka projekta iesākums bija Dienvidu fortos atrastās šļirces, kas akcentēja medikamentu un medicīnas ierīču kā kaitīgo atkritumu problēmu. Projektā iesaistījās arī Katoļu pamatskolas 2.klases skolēni kopā ar savu audzinātāju Andu Karuli. Viņi gan kopā ar vecākiem mājās izšķiroja aptieciņā esošos medikamentus un nevajadzīgos aiznesa iznīcināšanai, gan arī rīkoja zīmējumu konkursu par šo tēmu. Projekta nobeigumā viņi saņēma dāvanu no firmas "Lautus". Dāvanas tika arī visiem citiem projektā iesaistītajiem.
Bet pats iepriecinošākais ir tas, ka Liepājas dome piekritusi arī turpmāk finansēt šo projektu. Kā "Kurzemes Vārdam" pastāstīja domes Vides daļas vadītāja Dace Liepniece, finansējums paredzēts vidēji 4 lati katrai aptiekai mēnesī. Arī turpmāk vecās zāles varēs atdot atpakaļ tajās pašās aptiekās, kurās projekta īstenošanas laikā.

[BILDE#152#leftt#]Egona Zīverta foto
Firmas "Lautus" komercdirektors Agris Markss pasniedz dāvanu Katoļu pamatskolas 2.klases skolēniem.

Artūram Albertam otrā vieta

Japānā notikušajā lielākajā vīriešu modeļu konkursā "Manhunt International 2006" liepājnieks Artūrs Alberts ieguvis otro vietu Eiropas valstu grupā. Kā informēja ziņu aģentūra LETA, biroja "Mis Latvija" direktore Inta Fogele pastāstījusi, ka šis ir pasaulē lielākais vīriešu modeļu konkurss, kurā labākie dalībnieki apbalvoti ne tikai pa reģioniem, bet arī dažādās kategorijās. A.Alberts piedalījās konkursā "Misters Rīga - 2004", kurā uzvarēja, savukārt iepriekš, piedaloties konkursā "Mis un Misters Liepāja - 2003", Alberts ieguva otro vietu. Konkursā "Manhunt International 2006" uzvarēja Amerikas pārstāvis.

Pilnveidos pludmales patruļu darbu

20.aprīlī notika kārtējā programmas ES "Interreg III A "Bay Wach"" (Pludmales patruļa) partneru tikšanās, informēja Liepājas Pašvaldības policijas preses sekretāre Ineta Mikute. Programmas mērķis ir izveidot vienotu glābšanas sistēmu visā Baltijas jūras piekrastē. Projektā piedalās trīs pilsētas no Latvijas – Liepāja, Jūrmala un Saulkrasti, kā arī trīs pilsētas no Lietuvas – Klaipēda, Palanga, Neringa. Finansējums šim projektam piešķirts no Eiropas Savienības līdzekļiem, arī minēto pilsētu pašvaldības piedalās ar savu līdzfinansējumu.
Ceturtdien sadarbības partneri sniedza pārskatu par jau padarīto. Viens no svarīgākajiem paveiktajiem darbiem mūsu pilsētā ir Glābšanas stacijas ēku rekonstrukcija. Pārējie uzlabojumi saistīti ar Glābšanas dienesta materiālās bāzes uzlabošanu, informācijas stendu izvietošanu pludmalē. Viens no nozīmīgākajiem ES "Interreg III A" projekta ieguldījumiem turpmāk varētu būt pārvietojamā glābšanas torņa uzstādīšana Dienvidrietumu pludmalē, kas ļautu nodrošināt pludmales apmeklētāju drošību ne tikai Zilā karoga zonā.

Bērni ielūkojas senatnes rakstos
Daina Meistere

Sporta un kultūras pils Sveču zālē var aplūkot izstādi "Raibais otējums". Tajā izstādīti lietišķās mākslas darinājumi, kuru autori ir skolu pulciņu dalībnieki, kā arī interešu izglītības iestāžu audzēkņi. "Raibais otējums" – tā šogad ir devīze, kas apvieno Valsts jaunatnes iniciatīvas centra rīkotos gadskārtējos mākslas svētkus. Bērni, izšujot spilvenos, darinot tarbas un keramikas priekšmetus, apgleznojot stiklu, ir ieskatījušies 18.gadsimta "pūra lādē", lai liktu lietā senos rakstus. Darbus izvērtēs 28.aprīlī, kad Bērnu un jauniešu centrā notiks arī "Raiba" modes skate. Labākos darbus un labāko modes demonstrētāju izvirzīs uz novada skati, kas norisināsies Saldū.

[BILDE#153#leftt#]Egona Zīverta foto

Izskanējis starptautiskais konkurss "Deju ritmi"

Klubā "Lauma" izskanējis 7.starptautiskais netradicionālo deju konkurss "Deju ritmi". Šogad tajā piedalījās 41 deju kolektīvs no Latvijas un Lietuvas. Dejotāju sniegumu vērtēja eksperti no Rīgas – Elīna Breice, Inga Raudinga un Regīna Kaupuža. Pirmsskolas vecuma grupā 1.vietu un "Deju ritmu" kausu izcīnīja Salaspils deju grupa "Fantāzija", 2.vietu – Liepājas Baleta un deju studija, 3.vietu – liepājnieku "Mazie dzintari". 1. līdz 4. klašu grupā 1.vietu un kausu ieguva BJC deju grupa "Bolderāja", 2.vietu – grupa "Horizonts" no Bauskas, 3.vietu – liepājnieku "Rotaļa". 5. līdz 8. klašu grupā 1.vieta un kauss tika grupai "Puma" no Aizputes, 2.vieta – "Horizontam" no Bauskas, 3.vietu dalīja viesu grupas no Šauļiem – "Incognito" un "Kosmeja". 9. līdz 12. klašu grupā 1.vietu un kausu dalīja rīdzinieku grupa "Ritms" un klaipēdiešu "Saulute", 2.vieta – Brigitas Gulbes deju grupai no Majoriem, 3.vietu dalīja grupa "X–Centyric" no Liepājas rajona un grupa "Saule" no Mažeiķiem. Konkursa organizatori pateicas visiem sponsoriem, kuri konkursu "Deju ritmi" atbalstīja gan finansiāli, gan ar vērtīgām balvām.

Sociāldemokrāti vērtē padarīto

Notikusi Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas Liepājas novada organizācijas pārskata un vēlēšanu konference. Lai arī novada organizācijas priekšsēdētāja Helmuta Plauka ziņojums bija vairāk orientēts uz kļūdu meklējumiem organizācijas darbībā pārskata laikā, kopējā noskaņa rādīja, ka organizācija gatava darbu turpināt labākā kvalitātē. Šāda apņēmība tiek saistīta ar jauniegūto iespēju ar nesenajā kongresā ievēlētajiem partijas vadītājiem veidot korektu, lietišķu sadarbību. Konferencē bija vērojam liela ieinteresētība uzlabot cilvēku dzīves kvalitāti valstī, debatēs tika minētas daudzas jomas, kas sakārtojamas: pensijas, sociālais atbalsts, trūcīgiem cilvēkiem pieejamu dzīvokļu trūkums, inflācijas un dzīves dārdzības samazināšana. Nodaļas biedri ir pārliecināti, ka to ir spējīgs izdarīt tikai tas politiskais spēks, kas stāv vistuvāk darba cilvēkiem, kam ir svarīgas nevis miljonāru, bet vienkāršo cilvēku intereses. Novada konference par priekšsēdētāju atkārtoti ievēlēja Helmutu Plauku. Tika pārvēlēta arī valde. Un, protams, izvirzīti kandidāti iekļaušanai sociāldemokrātu sarakstā, startējot 9.Saeimas vēlēšanās. Iespējams, Liepāju tajā pārstāvēs trīs cilvēki, divi pieredzējuši biedri un viens puisis no jaunatnes organizācijas. Liepājas novada organizācija patlaban apvieno ap 100 biedru.

Studija "Cirkus" uzstāties Slovākijā

Liepājas cirka studija "Cirkus", kas darbojas Bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades centrā, saņēmusi uzaicinājumu piedalīties starptautiskā festivālā "Iespēja jauniem", kas notiek Slovākijā. Tā mūsu cirka māksliniekiem ir liela atzinība, jo viņi vienīgie pārstāvēs ne tikai Liepāju un Latviju, bet arī būs vienīgie Baltijas valstu pārstāvji. Kā pastāstīja studijas vadītāja Solvita Sudmale, programma ir sagatavota un pieci jaunieši ir gatavi uzstāties piedāvātajos koncertos. Piedevām vēl tajā laikā turpat netālu vecā pilī notiks starptautisks spoku festivāls, kas dotu jaunas ierosmes sabiedriskās organizācijas "CK" darbā. Ir tikai viena problēma – jaunajiem māksliniekiem trūkst materiālo līdzekļu, lai aizbrauktu. Tāpēc pašlaik studija meklē atbalstītājus un labdariem sola, ka viņu labais darbs nepaliks nepamanīts, jo firmu logo rotās festivāla stendus un reklāmas.

Mainās korespondenti

Tikko par aģentūras LETA Liepājas korespondentu kļuvis Normunds Kārkls, kurš šajā postenī nomainījis savu sievu Daci Kārklu. Kā zināms, D.Kārkla uzvarēja Liepājas pašvaldības rīkotajā konkursā par direktores amatu Liepājas muzejā un tagad vada šo muzeju.

Dividendes nemaksās

Vakar notika akciju sabiedrības "Kursa" gadskārtējā akcionāru pilnsapulce, kurā akcionāri iepazinās ar pārskatu par pagājušā gada darba rezultātiem, apstiprināja 2006.gada budžetu, ievēlēja zvērinātu revidentu un izskatīja citus jautājumus. 2005.gadā akciju sabiedrība "Kursa" strādājusi bez peļņas, tāpēc dividendes netiks izmaksātas. Bet šogad "Kursa" plāno nopelnīt 70000 latu, kopējais apgrozījums paredzēts 750000 latu apjomā.

Par ģimeņu vienotību

Daudzbērnu ģimeņu biedrības "Dēkla" pilnsapulcē galvenā uzmanība tiks pievērsta Ģimenes dienai un tai veltītajiem sarīkojumiem. Jautājumi skar tradicionālo sakopšanas talku, kas notiks Karostā, kā arī apskatīs Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienības piedāvājumus. Uz sanāksmi uzaicināta onkoloģe M.Skrodele.

"Krāsu spēles" un ceļojumi

Jaunliepājas bibliotēkā Bibliotēku nedēļas laikā notika vairāki sarīkojumi, kuros pulcējās kā skolu jaunatne, tā dažāda vecuma lasītāji. Jauniešu dienas aprūpes un rehabilitācijas centra jaunieši grāmatu krātuvē atnesa savus rokdarbus un iekārtoja izstādi "Krāsu spēles". Vakara un maiņu vidusskolas skolēniem notika literatūras stunda, kuras laikā viņi pievērsās Annas Brigaderes daiļradei un analizēja triloģiju "Dievs. Daba. Darbs". Ar lasītājiem tikās novadpētnieks un ceļotājs Viljars Tooms, kurš iepazīstināja ar savu grāmatu "Eiropas ceļojumi uz savu risku un atbildību".

"Jurģu diena" ar cerībām un līksmu prātu

Bērnu un jauniešu un centrā notika interešu izglītības pedagogu sanāksme, kurā apsprieda mācību gada nobeiguma aktualitātes. Bet galvenais tikšanās uzsvars bija likts uz maija vidū iecerētā nobeiguma pasākuma "Jurģu diena" rīkošanu. Jo, beidzoties mācību gadam, Bērnu un jauniešu centra patvēruma vietā – Sporta un kultūras pilī – sāksies vērienīgi rekonstrukcijas darbi. Taču nobeigums iecerēts jautrs un cerīgs, lai bērniem un viņu vecākiem parādītu, kas paveikts, un paziņotu, ka viss notiks un turpināsies, vienīgi kādu laiku vajadzēs darboties citās vietās.

Talka Vecajos kapos

Turpinot kultūrvēsturisko vietu sakopšanu, kopa "Optimistu pulks" sadarbībā ar Liepājas Kapsētu pārvaldi trešdien, 16.aprīlī, dosies sakopt Vecos kapus, kas atrodas Kaiju ielā, un aicina savā pulkā visus interesentus. Kā "Kurzemes Vārdam" sacīja optimistu kopā vācēja Skaidrīte Solovjova, īpaši talcinieku vidū būs gaidīti 5.vidusskolas Raiņa ielas filiāles skolēni, Pedagoģijas akadēmijas studenti un, protams, visi citi, kas vēlas piedalīties mūsu pilsētas bijušā galvas Kārļa Ūliha, arhitekta Maksa Paula Berči, mecenātu Hikes un Vites un citu Liepājā ievērojamu cilvēku atdusas vietas sakopšanā. Talcinieki tiksies pulksten 10 pie kapsētas vārtiem. S.Solovjova mudināja ņemt līdzi darba cimdus un grābekļus.

"Pavasara dvesma" būs Vadugunīs

No pirmdienas, 24.aprīļa, mākslinieciskās jaunrades centrā "Vaduguns" (Kungu iela 7) mazajā zālē būs aplūkojama rokdarbu izstāde "Pavasara dvesma". Darbus tai darinājuši cilvēki ar īpašām vajadzībām. Dalībnieku vidū būs "Vaduguns" klubiņa "Pasaulīte" bērni, Dienas aprūpes un rehabilitācijas centra personām ar garīgās attīstības traucējumiem klienti, Liepājas Neredzīgo biedrības cilvēki, Sieviešu invalīdu asociācijas "Aspazija" dāmas, Liepājas invalīdu reģionālās organizācijas "Kristīne" biedri, kā Latvijas Kaulu, locītavu un saistaudu slimnieku biedrības pārstāvji. Izstāde ir apmeklējama bez maksas, uz to Sociālā dienesta direktores vietniece Iveta Pūķe laipni aicina visu Liepājas iedzīvotājus. Redzētais ne tikai priecēs acis, bet varbūt kādam dos ierosmi arī pašam kaut ko labu un skaistu savām rokām paveikt.

Vēlas noklausīties koncertu

To, kas vēlas noklausīties Nadeždas Babkinas koncertu, ir daudz vairāk, nekā paredzēja viesizrāžu rīkotājfirma "Lumiére". Iespēju noklausīties dziedātāju paplašināja tas, ka 250 vietu koncertā nopirka Krievijas Ģenerālkonsulāts, lai izdalītu veterāniem. Bet firma "Lumiére" pārdeva 200 biļetes papildus par 5 latiem. Pirms koncerta koncertzālē "Kursa" uzstāsies folkloras ansamblis "Voļņica".

Donoru diena žurnālistiem

Liepājas Centrālās slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļa pirmdien organizē donoru dienu Liepājas pilsētas un rajona masu informācijas līdzekļos strādājošajiem žurnālistiem un citiem darbiniekiem. Tā sāksies pulksten 12. Centrālajā slimnīcā, pacientu vajadzībām vienā mēnesī izlieto aptuveni 60 litrus asins komponentu, kas tiek iegūti, pateicoties ap 130 donoru atsaucībai.