Kurzemes Vārds

11:27 Trešdiena, 1. aprīlis
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Ko darīt?

Cik daudz šķēpu lauzts, diskutējot par soda bardzības kā audzinoša līdzekļa iedarbīgumu. Bargam sodam būtu jāattur no likumpārkāpuma, un tomēr, ja cilvēks (ar mazo burtu) nesajūt soda nenovēršamību vai skarbā dzīve viņu ir tā samalusi, ka nav vispār cilvēcisko vērtību skalas, šāds elements spēj uzspļaut ikvienam no mums. Un tieši šī ļaužu kategorija, sekojot līdzi pēdējā laika notikumiem ceļu satiksmē, rada baisu noskaņu.

Ja es aizvakar pulksten 19.45 būtu ar savu auto braucis pa K.Ūliha ielu krustojumā ar Robežu ielu, tad, iespējams, vairs nevarētu uzrakstīt jums šo vēstījumu, bet, ja tai vietā būtu kāds no jums, jūs nevarētu šo slejiņu izlasīt. Jauns, 20 gadu vecs vīrietis, bez transportlīdzekļa vadītāja apliecības atļāvās sēsties pie automašīnas stūres un ignorēt pašu elementārāko satiksmes principu – krustojumos viena virziena plūsmai vienmēr ir priekšroka attiecībā pret citām. Smagi cieta vairāki cilvēki.

Nav vēl zināms, vai vainīgais bija iereibis, tomēr bez autovadītāja apliecības ļaudis braukā itin bieži. Turklāt arī tie, kuriem tās par braukšanu dzērumā jau atņemtas. Pēdējā laikā likumsargi aizturējuši pārkāpējus, kas vienkārši uzspļauj visiem noteikumiem. Šajā gadījumā pat esošais bargais sods viņus nav vedis pie prāta. Paši dzērājšoferi, kaut arī likums viņiem paredz trīskāršu sodu – bez naudassoda un vadītāja apliecības atņemšanas vēl arī administratīvo arestu, šķiet, nav nobijušies. Ko darīt? Varbūt krimināllikumā ieviest normu, ka braukšana dzērumā vai bez tiesībām to darīt ir kvalificējama kā apzināts slepkavības mēģinājums. Bet vai tas ko mainīs atbildības izjūtas deficīta situācijā?

Gribētos rakstīt skarbāk. Bet nevar. Arī šim jaunajam cilvēkam ir vecāki, draugi, radinieki. Varbūt viņš pats pārdzīvo, varbūt viņu pirms sēšanās pie stūres bija apsēdis kāds ļaunais vadātājs… Varbūt. Atbildība par šādām visatļautības izpausmēm jāuzņemas arī sabiedrībai – viss sākas mājās, turpinās skolā, darbavietā, dzīvē...

Ints Grasis