Kurzemes Vārds

18:30 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

"Īve" pārsteidz ar pavasarīgiem jaunumiem

Pēteris Jaunzems

Vēlais pavasaris zemes darbus jūtami aizkavējis. Tāpēc arī Grobiņas pagasta kokaudzētavā "Īve" valda liela aizņemtība. Saimniecības īpašnieka un galvenā dārznieka Daiņa Ozoliņa mobilais telefons zvana gandrīz bez mitas, un tā īpašniekam, vienlaikus pildot citus pienākumus, nākas atbildēt uz klientu jautājumiem. Tomēr viņš smejas, ka to izdarīt neesot grūti, jo atbildes ir skaidri zināmas un jau kļuvušas trafaretas: "Jā, atbrauciet! Ja pateiksiet tūlīt, ko vēlaties saņemt, mēs stādus izraksim, iepakosim maisiņos, un jums atliks tikai tos saņemt."

Kokaudzētavas kooperējas

Taču citi klienti nepaļaujas uz mūsdienu sakaru iespējām, bet stādāmos kociņus un košumkrūmus vēlas izraudzīties paši. Tieši tā bija rīkojies Durbes novada zemnieku saimniecības "Kūmas" īpašnieks Āris Grāmatiņš, kuru "Kurzemes Vārds" sastapa pie kokaudzētavas dobēm, rūpīgi aplūkojot lapegļu un tūju stādus, jo kociņš no kociņa būtiski atšķiroties un divus vienādus atrast nemaz neesot iespējams.
Dainis Ozoliņš pastāstīja, ka stādu izvēle "Īvēs" ir gandrīz neierobežota. To izdevies panākt, kokaudzētavām savstarpēji kooperējoties. Neesot jēgas katrā vietā censties izaudzēt visu sugu kokus un krūmus. Tāda rīcība tikai pārlieku sadrumstalotu spēkus. Tāpēc audzētāji vienojušies par stādāmā materiāla apmaiņu. "Īve", piemēram, siltumnīcās izaudzētās eglītes atdodot citām koku skolām, kas tos izstāda atklātā laukā un vēl paaudzē pāris gadu. Bet pretī savukārt izdodoties saņemt tādu preci, kas pašu mājās nav iekopta, taču ir pieprasīta.
Mūspusē lielākoties ir smilšainas augsnes, tāpēc lielā cieņā ir visas priedīšu, skābaržu un dižskābaržu sugas. Pieprasītas esot gan melnās, gan dzeltenās, gan kalnu un ciedru priedes, jo kas gan vēl cits, ja ne tās spēj augt Bernātu baltajā kāpā? Kaut gan tik kategoriski nemaz nedrīkstot apgalvot. Mūsdienās centīgi cilvēki iemācījušies savos smilšainajos sētsvidos iedabūt arī eglītes un pat izvēlīgos augļu kociņus. Pagājušajā nedēļā kokaudzētavas īpašnieks apmeklējis Vecvagaru ģimenes viesu māju "Sīpoli" Nīcas pagastā un pārliecinājies, ka eglītes tur jūtas lieliski, jo tām izveidota prasībām piemērota augsne. Taču, lai tā būtu, kopēji nopūlējušies ne pa jokam.

Iestāda un var priecāties

Šā pavasara jaunums kokaudzētavā arī tas, ka palielinājies ne tikai stādu sortiments, bet piedāvātie koki esot arī augumā lielāki. Tas tāpēc, ka nepacietīgākiem cilvēkiem jau tūlīt pēc iestādīšanas griboties redzēt, kā pārvērtusies mājas apkārtne. Tā kā kokaudzētavā tiek praktizēta stādu audzēšana podos, šī vēlēšanās ir viegli piepildāma.
"Bet citi klienti turpretī pieprasa tieši mazos stādiņus, jo viņi vēloties sekot pašam augšanas procesam. Arī tas ir saistoši, jo ar katru jaunu pavasari dārzs sakuplo košāk," atzina Dainis Ozoliņš un piebilda, ka kokaudzētavā kultivējot tikai tādu sugu kokus un krūmus, kas piemēroti audzēšanai mūsu klimatiskajos apstākļos.

Ne tikai tirgojas

Tagad, kad valstī pilnā sparā rit Meža dienas, aizvien lielāks pieprasījums ir stādiem, ko var izmantot mežu atjaunošanā vai ierīkošanā. Arī šajā ziņā kokaudzētava sadarbībā ar kolēģiem pilnā mērā spējot apmierināt klientu prasības.
Lai nerastos priekštats, ka kokaudzētavas ļaudis šobrīd tikai tirgojas, ir jāpastāsta, ka patiesībā realizācija viņiem prasa vismazāk laika. Daudz vairāk spēka un prasmes jāizlieto, lai veidotu jaunus stādījumus un sējumus. Dainis Ozoliņš teica, ka, tāpat kā katru pavasari, arī šogad tiekot sēti tādi augi, kas līdz šim kokaudzētavā nav kultivēti. Tā, piemēram, jau rudens pusē viņš varēšot interesentiem piedāvāt tulpju koku!