Kurzemes Vārds

18:10 Pirmdiena, 28. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Zivju mokas
Kristīne Pastore

Ja atceramies, tad pagājušajā gadā izcēlās diezgan lielas domstarpības un diskusijas par to, vajag vai nevajag veikalos pārdot dzīvas zivis no baseiniem. Vai tas ir humāni pret dzīvo radību? Un, ja to tomēr darīt, tad kā ievērot labturības noteikumus tām zivīm, kas, savu pēdējo stundiņu gaidot, plunčājas baseinā visu veikala apmeklētāju acu priekšā. Ja atceramies, tad pirms laiciņa, kad tirdzniecības namā "Kurzeme" vēl bija veikals "Sky", ne viens vien liepājnieks sūdzējās par nežēlīgu izturēšanos pret vēžiem, kuri tur bija novietoti uz ledus ar sasietām spīlēm. Toreiz par vēžu tiesībām iestājās Pārtikas un veterinārā dienesta Liepājas pārvaldes speciālisti. Un drīz vēži no tirdzniecības pazuda. Nu ir atkal jauna problēma – vairāki liepājnieki pagājušonedēļ zvanīja "Kurzemes Vārdam", lai pastāstītu par to, kāds izskatās zivju baseins lielveikalā "Rimi". Nē, pašam baseinam nav ne vainas, taču vaina ir zivju izskatā: tām trūkst zvīņu un vietvietām miesā redzami caurumi. Rodas iespaids, ka kāds plēsoņa tās jau ir ēdis vai arī tās baseinā sāk notiesāt cita citu. Katrā ziņā paskats ļoti neestētisks un, ja pirms tam varbūt kādam kārojās svaigu zivtiņu, tad, paskatoties uz tām, kuras pašlaik ir nopērkamas, apetīte pāriet. Cilvēki bija patiesi sašutuši, pārliecināti, ka zivtiņas tiek turētas nežēlīgos apstākļos, ka tām nedod ēst, tāpēc, iespējams, tās skrubina cita citu. Kas mums atlika? Tikai un vienīgi atkal lūgt palīgā Pārtikas un veterinārā dienesta speciālistus. Un viņi bija tik atsaucīgi, ka gāja zivis apraudzīt jau tajā pašā dienā.

"Man gan jāatzīst, ka todien baseins bija pustukšs, tajā bija tikai dažas zivis," pēc vizītes veikalā skaidroja inspektors Aļģimants Čunka. Tomēr ar to pašu mazumiņu pietika, lai pārliecinātos par neestētisko paskatu. Tiesa gan, nekādi zivju turēšanas noteikumu pārkāpumi nav konstatēti. Izrunājoties ar veikala vadītājiem, secināts, ka acīmredzot jāmaina zivju piegādātājs. Šobrīd nopērkamās zivis tiek vestas no Polijas un Lietuvas. "Kas to zina, kādos apstākļos tās tiek transportētas, ja gala mērķī nonāk tik savainotas," teica inspektors. Bet, ja reiz tās ir savainotas, tas nozīmē, ka transportējot nav ievēroti visi noteikumi. Un faktiski tas nozīmē, ka zivīm tiek darīts pāri. Un kas par to, ka tās domātas apēšanai? Tas nenozīme, ka līdz tam tās ir jāspīdzina!

Skaidrs ir viens – cilvēks ir gan gaļas ēdājs, gan zivju ēdājs, tur nekas nemainīsies. Saprotams ir arī tas, ka, piemēram, zivi dzīvu neēdīsim. Bet karpas nu reiz ir tādas zivis, kas tikai nedaudz stundu pirms likšanas uz pannas var būt beigtas, tāpēc tās jāpārdod dzīvas. Un, ja nu reiz tam ir lemts notikt, tad estētiskais faktors tomēr nav mazsvarīgs. Kā atzina inspektors, arī viņam diezin vai būtu vēlēšanās likt galdā zivi, kas izskatās slima. Un diezin vai veikala vadītājiem ir jāgaida līdz ieradīsies inspektori un veiks pārbaudes. Diez vai viņi paši tādu zivi ēd?