Kurzemes Vārds

20:28 Otrdiena, 26. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājai sava kinostudija

Kristīne Jākabsone

Dažādos laikos Liepājai ir bijusi saistība ar kinomākslu, taču savas kinostudijas tai trūcis. Tiesa, mums agrāk bijušas kinoamatieru studijas. Šā gada sākumā Liepājā tika nodibināta neliela, profesionāla kinostudija "Libauscher Film" ("Libavas filma"), kurā darbosies ļaudis, kuriem kino nav vaļasprieks, bet gan ikdienas darbs.

Kinostudijas vadītāja ir kino vēstures pētniece Kristīne Jākabsone, tehniskais direktors – kinooperators un videoinženieris Aivis Neimanis, programmu direktors – ilggadējais Liepājas kinodirekcijas direktors – Viesturs Petrovskis. Kinostudijā darbojas jauniešu grupa, kas rudenī Vācu namā uzsāka savu darbību kino pulciņā. Tagad jaunieši turpina apgūt kino vēsturi un teoriju, vienlaikus praksē iepazīstoties ar kino tapšanu.

Marta izskaņā Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5.vidusskolas zālē notika kinostudijas pirmā veikuma – dokumentālās filmas "Pa vācu kultūras mantojuma pēdām" – tautā laišanas svētki.

Jau paredzams valsts valodas aizstāvju vētrainais protests kinostudijas nosaukuma sakarībā. Tāpēc jāpasaka daži vārdi par studijas tapšanu un darbību. Kinostudija savu mājvietu pagaidām atradusi Liepājas Vācu namā, Stendera ielā 5. Tās pirmā filma tapa ar Vācu nama un Vācijas fonda "IFA" finansiālo atbalstu.

Tomēr mēs esam liepājnieki un vienmēr gatavi strādāt pilsētas interesēm un attīstībai, taču pilsētas varas struktūrās nav jūtama īsta ieinteresētība šīs nozares darbā. Piemēram, tagad tautsaimniecībā savu vietu ieņem tāda nozare kā videomārketings. Tā būtu arī dokumentālo filmu veidošana par pilsētu – par tās iespējām, tēlu. Šādas filmas veido daudzviet, un tās tiek izmantotas, lai pilsētas iespējas uzskatāmi demonstrētu investoriem, sadarbības partneriem, sadraudzības pilsētām. Diemžēl Liepājas Attīstības pārvalde kino nozares vietu pilsētas perspektīvās attīstības plānā nesaskata. Tāpēc zināmā mērā tā nav mūsu izvēle – strādāt uz ārpusi –, bet gan spiesta nepieciešamība.

Liepājas kinostudija pagaidām veidos dokumentālos un hronikālos filmējumus – to izmaksas ir lētākas, nav nepieciešami uzņemšanas paviljoni, nav jāpiesaista aktieri. Pirmā filma jau izskanējusi ārpus Latvijas robežām – tā devusies uz Vāciju. Tātad Liepājas kinostudija jau savas pilsētas vārdu daudzina pasaulē. Filmas tapšanā piedalījās jaunieši no Kurzemes novada skolām.