Kurzemes Vārds

21:10 Piektdiena, 21. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Skanošais skaistulis "spodrinās" skolas vārdu

Inita Gūtmane

"Par īstu mūzikas skolu var saukt tādu, kurai ir savs flīģelis," uzskata Vaiņodes Mūzikas skolas direktore Miranda Ulberte. Ja tā, tad vietējie iedzīvotāji nu var lepni teikt, ka viņiem ir īsta mūzikas skola, jo tā tikusi pie jauna firmas "Petroff" flīģeļa, kuram par godu rīt notiks koncerts – "Flīģeļa ieskaņas svētki". Instrumentu atvērt un to ieskandināt uzticēts komponistam un pianistam Pēterim Plakidim.

Nav jau gluži tā, ka Vaiņodes Mūzikas skolā nekad nebūtu skanējušas flīģeļa radītās skaņas. Skolēni savas prasmes ir slīpējuši pie flīģeļa "Estonia", kas kādreiz atceļoja no Liepājas E.Melngaiļa Mūzikas vidusskolas. Taču tas savu laiku ir nokalpojis. "Flīģelis mums īpaši bija vajadzīgs tāpēc, lai klavierspēles audzēkņi varētu mācīties pie laba instrumenta. Pagājušajā gadā bijām spiesti beigšanas eksāmenu programmu atskaņot Kultūras namā, kur atrodas labāks restaurēts flīģelis," pastāstīja direktore, kura atzīst, ka sapnis par flīģeli domās lolots jau sen.

Direktore atceras, ka rakstīt projektu Kultūrkapitāla fondam pamudinājusi Liepājas rajona Kultūras pārvaldes vadītāja Ilga Skābarde. M.Ulberte noskaidrojusi, ka flīģeļa iegādei nepieciešami vismaz 8606 lati. Lai iegūtu šo summu, radusies doma izmantot Mūzikas skolas audzēkņu vecāku līdzfinansējumu – gadā kopā tie ir apmēram trīs tūkstoši latu. Šie līdzekļi parasti tiek izmantoti mūzikas instrumentu iegādei un skolas attīstībai. Tā kā pērn mācību iestāde nebija veikusi nozīmīgus pirkumus, pāri bija palikuši divi tūkstoši latu.

"Rakstījām Kultūrkapitāla fondam projektu, lai mums piešķir 3606 latus, ko arī saņēmām. Par to bijām ļoti priecīgi, jo nu varējām piepildīt vienu no saviem sapņiem," ir gandarīta M.Ulberte. Flīģelis ar Liepājas mūzikas veikala vadītāja Valērija Bezdņikova gādību no Eiropas atceļoja jau aprīļa sākumā. Neizsaiņotam tam vajadzēja nedēļu atrasties Vaiņodes Mūzikas skolas zālē, lai tas pielāgotos jaunajai videi. Flīģeļa izsaiņošanas brīdis pedagogiem un audzēkņiem bija liels notikums, kas iemūžināts fotogrāfijās, kuras ikviens interesents var apskatīt mācību iestādes foajē.

Kaut arī oficiālā flīģeļa atvēršana notiks tikai rīt, taču skolēni un skolotāji jau paspējuši to izmēģināt. Piemēram, otrdien skolas abiturienti jauno instrumentu izmantoja, lai parādītu savu gatavību skolas beigšanas eksāmenam. Skolas direktore sacīja, ka ikviens, kas jau pasēdējis pie jaunā instrumenta, pārliecinājies par firmas "Petroff" flīģeļa labajām īpašībām. Instrumentu slavēja arī 12 gadu vecā Ieva Taujēna un 11 gadu vecā Marija Pečule. Meitenes "Kurzemes Vārdam" teica, ka, salīdzinot ar veco flīģeli, šis ir mazāks, taču rada ausij daudz tīkamākas skaņas. "Flīģelis ir arī vizuāli pievilcīgs," piebilda Mūzikas skolas audzēkne Madara Pliņģe, kura šogad absolvēs mācību iestādi. 16 gadu vecā embūtniece atzina, ka pirms eksāmena esot mazliet bail, jo vēl īsti nav ievingrinājusies uz jaunā flīģeļa, tāpēc nezinot, cik labi ar to atbildīgajā brīdī varēs sadarboties.

M.Ulberte informēja, ka instrumentam ir 50 gadu garantija, taču, viņasprāt, tas varētu kalpot daudz ilgāk. Viņa zināja teikt, ka flīģelim dīkā nebūs jāstāv, jo spēlētgribētāju ir daudz. "Vienīgi man ir liela sāpe, ka skolai ir ļoti maza zāle, kurā maksimāli var saiet 50 cilvēki. Tādēļ nevaram piesaistīt nopietnus māksliniekus, kas audzēkņiem rādītu labu paraugu," rūgtumu pauda direktore. Bet viņa ir apņēmības pilna rakstīt projektus, lai iegūtu naudu skolas zāles paplašināšanai.

Tāpat vaiņodnieki mieru neliks Kultūrkapitāla fondam, no kura cer vēl saņemt līdzekļus citu instrumentu iepirkšanai. "Mums ir doma iegādāties digitālās klavieres, kuras varētu novietot mūzikas teorijas klasē. Skolai diezgan lielu summu nākas maksāt par klavieru skaņošana, jo instrumentiem šeit nav piemērota apkure – dienā ēka ir apkurināta, bet naktīs ne. Temperatūras svārstību dēļ ļoti cieš instrumenti, taču digitālās klavieres nav jāskaņo, tādēļ mēs varētu ieekonomēt," secinājusi direktore, kura rīt jaunajam flīģelim par godu organizētajās svinībās, ciemiņus cienās ar torti šī instrumenta formā.