Kurzemes Vārds

09:52 Piektdiena, 6. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Par izglītību runā kopīgi

Vakar Rīgā, Kongresu nama jaunajā zālē, notika Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas, Latvijas Izglītības un zinātnieku darbinieku arodbiedrības un Darba partijas kopīgi rīkota konference "Kas satrauc izglītības darbiniekus šobrīd?". Konferences darbā aktīvi iesaistījās arī Liepājas pilsētas un rajona pedagogi sociāldemokrāti – Grobiņas Valdorfa skolas direktors Ivars Čīma, 8.vidusskolas pedagoģe Ārija Rupeika, Speciālās skolas skolotāja Elga Kalēja un citi. Sociāldemokrāti konferencē uzsvēra nepieciešamību skolotāju algas palielināt reāli, bet ne tikai laiku pa laikam solīt to darīt, kā tas bijis līdz šim, viņi kritizēja neauglīgos eksperimentus ar izglītības programmas un mācību saturu. Konferences dalībnieki secināja, ka šo eksperimentu dēļ zūd arī izglītības kvalitāte. Pieņemtas vairākas rezolūcijas, ko iesniegs valdībai.

Pirmo reizi pasniedz LPA Gada balvas zinātnē

Liepājas Pedagoģijas akadēmijā notika gadskārtējā 9.starptautiskā zinātniskā konference "Sabiedrība un kultūra: dzīves kvalitāte un pārmaiņas sociālajā vidē un apziņā", kuru rīkoja LPA Sociālo zinātņu un vadības katedra sadarbībā ar Melardalenas augstskolas Sociālo zinātņu departamentu (Zviedrija). Konferencei bija pieteikti 103 zinātniskie autoru un autorkolektīvu referāti, un tajā piedalījās zinātnieki un pētnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Zviedrijas, Slovākijas un Polijas akadēmiskajām un pētnieciskajām institūcijām. Plenārsēdes laikā pirmo reizi akadēmijas vēsturē pasniedza akadēmijas Gada balvas zinātnē. Atzinības rakstu ieguvējas ir: humanitārajās un mākslas zinātnēs - Literatūras katedras lektore Anda Kuduma par pētījumu "Leldes Stumbres dramaturģija", sociālajās un izglītības zinātnēs - Psiholoģijas katedras lektore maģistre Ērika Gintere par pētījumu "Sociālās adaptācijas īpatnības dažādos ģimenes modeļos". Pateicību saņēma veicināšanas balvas ieguvēja Matemātikas un informātikas katedras laboratorijas vadītāja maģistre Ilva Magazeina par pētījumu "Audiovizuālā metode vektorgrafikas profesionālā apguvē" un Matemātikas un informātikas katedras asistente maģistre Daiga Žaime par pētījumu "Datoru un mērījumu saskarnes programmatūras Coach 5 pielietojums fizikas praktikumā".

Notiks amatierkoru skate

Svētdien pulksten 11 Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas zālē norisināsies pilsētas un rajona amatierkoru skate, ko rīko valsts aģentūra "Tautas mākslas centrs" sadarbībā ar Liepājas Kultūras pārvaldi. Skates mērķis ir gatavoties Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem 2008.gadā un Kurzemes Dziesmu svētkiem, kas notiks šā gada 3.jūnijā Pāvilostā. Liepāju skatē pārstāvēs 8 kori, rajonu – 11 kolektīvu. Katra kora izpildītās trīs dziesmas vērtēs piecu cilvēku žūrija.

Izstrādā sadarbības modeli ar pašvaldību

Šodien Liepājas Jaunatnes centrā pulcēsies pilsētas jauniešu organizāciju vadītāji, lai izstrādātu sadarbības modeli ar pašvaldību. Pasākums tiek organizēts atbilstoši projektam "Karostas iedzīvotāju un Liepājas reģiona jauniešu NVO darbības aktivizēšana". Sadarbības modeļa izstrādē jauniešiem palīdzēs eksperte Agnese Knabe, kura darbojas Latvijas Pilsoniskajā aliansē. Paredzēts, ka jauniešu organizāciju izstrādātais sadarbības modelis ar Liepājas pašvaldību tiks balstīts uz pilsētas jaunatnes stratēģijas projektu. "Liepājā ir daudz aktīvu jaunu cilvēku un jauniešu organizāciju. Mēs ceram, ka izstrādātais sadarbības modelis nākotnē palīdzēs pašvaldībai veidot efektīvu sadarbību ar jauniešu organizācijām un deleģēt tām funkcijas Liepājas jaunatnes stratēģijas īstenošanai," uzsver Jaunatnes centra direktors Vilis Brūveris. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības un Latvijas valsts finansiālu atbalstu.

Ansambļa "Gaismiņa" panākumi

Mākslinieciskās jaunrades centra vokālā ansambļa soliste no vidējās grupas Laura Teivāne piedalījās televīzijas konkursā "Aprīļa pilieni" un izcīnīja tiesības piedalīties finālā. Šosvētdien meitene uzaicināta televīzijas raidījumā "Šurpu turpu". Ansambļa dziedātāji atzīstami uzstājās arī konkursā "Jaunās zvaigznes", un tiesības uzstāties 2.kārtas koncertā Jelgavā ieguva pieci solisti un jaunākās grupas dziedātāji. "Gaismiņa" dosies arī kuplināt savu draugu un sadarbības partneru – deju grupas "Pērlīte" – piecu gadu jubilejas koncertu.

Jaunie mākslinieki Skotijā un Polijā

Divi Mākslas vidusskolas audzēkņi – Alla Dmitrijeva un Romāns Vilkovs – piedalīsies Eiropas Liceju parlamenta konferencē un juveliermākslas konkursā Glāzgovā. Par to aģentūru LETA informējusi Kultūras pārvaldes sabiedrisko attiecību vadītāja Dace Bluķe. Skotijā projektā "Leonardo da Vinči" projektā notiks Eiropas Liceju parlamenta konference un juveliermākslas konkurss. Abi jaunieši tur praktizēsies Glāzgovas koledžā. Uz Gdiņas vizuālās mākslas skolu Polijā arī "Leonardo da Vinči" projektā, kas paredz pieredzes apmaiņu, dodas divi Mākslas vidusskolas pasniedzēji un trīs audzēkņi.

Sakopj Centrālās slimnīcas apkārtni

Gan telpu, gan arī apkārtnes sakopšanas darbi, kā ik gadu aprīlī, notiek arī Centrālajā slimnīcā. Liela daļa slimnīcā strādājošo šajās dienās sakopj savus kabinetus, iztīra plauktos sakrājušās bagātības, pārstāda puķes un veic daudz citu darbu. Bet tie, kas apkopj apkārtni, galvenokārt grābj vecās lapas, savāc pa ziemu krājušos netīrumus un sakopj puķu dobes.

Pretendē uz Zilo karogu

Vakar Kopenhāgenā Starptautiskā Zilā karoga žūrijas sēdē sāka izskatīt Zilo karogu pieteikumus, informēja ZK nacionālā koordinatore Ieva Ulme. Starptautiskā Zilā karoga saņemšanai izvirzīta Liepājas, Ventspils, Jūrmalas, Majoru un Bulduru, Engures "Abragciema" kempinga un Daugavpils pašvaldības Lielā Stropu ezera pludmale. Zilā karoga saņemšanai izvirzīta arī SIA "Jahtklubs "Ventspils"" jahtu osta. Nacionālais peldvietu sertifikāts ir Latvijas mēroga ekosertifikāts, kurā tiek ņemta vērā Latvijas peldvietu specifika, kā arī Latvijas likumdošana attiecībā uz peldvietu apsaimniekošanu. Zilā karoga kampaņa balstās uz 27 ūdens kvalitātes, vides pārvaldes, vides informācijas un izglītības, iekārtojuma un servisa kritērijiem, kuri jāizpilda, lai varētu pretendēt uz ekosertifikātu.

Izskalotā viela nav kaitīga

Noskaidrots, ka aprīļa vidū jūrmalā pie Liepājas izskalotā viela nav kaitīga, informēja Jūras vides pārvaldes Jūras kontroles daļas vadītājs Ainars Priediens. No Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras vides laboratorijas saņemts testēšanas pārskats, kurā teikts, ka izskalojuma paraugs ir organiska viela, kas labi šķīst ūdenī. Paraugā nav konstatēta naftas produktu klātbūtne. Kā jau zināms, aprīļa vidū jūrmalā pie Liepājas un Bernātu virzienā bija vērojama eļļai līdzīga masa balti dzeltenā krāsā. Tika pieļauts, ka no kuģa izlijusi pārtikā lietojama eļļa vai arī no klāja noskalota vesela muca šī produkta. Līdzīgs gadījums noticis pirms vairākiem gadiem, kad eļļainie plankumi jūrmalā bija radušies no palmu eļļa.

Piedalās seminārā

Vakar Rīgā notika seminārs "Pieredze CSA poligonu apsaimniekošanā Baltijā". Tajā piedalījās arī domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš, viņš tikās ar vides ministru Raimondu Vējoni, lai pārrunāt jautājumus, kas saistīti ar Karostas Beberliņu atpūtas takas un Liepājas ezera atveseļošanu.

Vācieši grib sadarboties

Vācijas Brandenburgas pavalsts uzņēmējiem esot interese investēt jau strādājošajās un topošajās biodegvielas ražotnēs Latvijā, pēc tikšanās ar Brandenburgas lauksaimniecības, vides un patērētāju aizsardzības ministru informējis mūsu valsts zemkopības ministrs. Latvija varētu sadarboties ar Brandenburgu ne tikai pieredzes apmaiņā, bet arī investīciju piesaistē vai arī kopuzņēmumu veidošanā biodegvielas ražošanas attīstībai Latvijā. Liepājā strādājošā akciju sabiedrība "Baltic Holding Company" jau sadarbojas ar šīs pavalsts uzņēmējiem.

Godā cels latviešu dziesmas

Maestro Valdim Vikmanim atkal naktīs nenākot miegs. To aizgaiņājot satraukums par gaidāmo koncertu. Tas notiks Latvijas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā. Jāpiekrīt diriģentam, atbildība ir liela, jo koncerts, ko sniegs koris "Nerimtība", veltīts Dzimtenei Latvijai. Tā programmā ietvertas tikai latviešu kora dziesmas, dzeja un instrumentālā mūzika. Sarīkojumā, kas klausītājus 4.maijā pulksten 17 pulcēs Graudu ielas koncertzālē, piedalīsies arī Beāta Zariņa (vijole) un Līna Andrējeva (klavieres). Ieeja brīva.

Lemj par privatizāciju

Privatizācijas aģentūras divās pēdējās sēdēs pieņemti vairāki lēmumi, kas attiecas uz objektiem Liepājā. Piemēram, ir paziņots, ka beigusies ādu fabrikas privatizācija Ādu ielā 25, kas saistīta ar SIA "Korona K" likvidāciju. Nolemts slēgt līgumu ar Cukurfabriku, ka tā iegādājas zemes gabalu Grīšļi Saldus rajonā. Atzīmēts, ka privātpersona nopirkusi zemes gabalu Vaiņodē, Brīvības ielā 2.

Ezermalā tīrību ievieš skolēni
Daina Meistere

Firma "Coca–cola HBC Latvia" rīkoja ezermalas sakopšanas talku, kurā sadarbībā ar Liepājas Izglītības pārvaldi bija uzaicināti piedalīties Raiņa 6.vidusskolas un 8.vidusskolas sesto klašu zēni un meitenes. Mazos talciniekus uzrunāja domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš un vides ministrs Raimonds Vējonis, kuri vērsa bērnu uzmanību uz to, cik svarīgi sakopt apkārtni pašu rokām un kā pēc tāda darba, redzot, ka pilsēta kļūst tīrāka, viņiem vairs negribēsies nomest tukšo taru vai kādus citus gružus. Darbus ierādīja un koordinēja SIA "Nodarbinātības projekti". Pēc krietna darba mazie talkotāji bija nopelnījuši cienastu un "Coca–colas" cepurītes.

Svētki topošajiem amata meistariem
Daina Meistere

Liepājas teātrī bija pulcējušies 12 profesionālās izglītības iestāžu jaunieši no Kurzemes, kuri piedalījās karjeras izvēles dienā "Amatnieku svētki – 2006". Svētkus rīkoja mūsu pilsētas 48.arovidusskola, un to laikā notika gan skolu prezentācijas, gan tikšanās ar darba devējiem, gan jauno amatnieku sacensības dziedāšanā, dejošanā, teātra spēlē. Meistarstiķi un māksliniecisko sniegumu vērtēja Valsts jaunatnes iniciatīvas centra žūrija, kura uz Latvijas mēroga sarīkojumu Ogrē izvirzīja 31.arodvidusskolas jaukto un 48.arodvidusskolas meiteņu kori. Par labāko meistarstiķi atzina RTU Liepājas filiāles Profesionālās vidusskolas audzēkņu sniegumu un uzslavēja arī 31. un 48. arodvidusskolas rādīto. 48.arodvidusskolas direktora vietniece A.Sapate pastāstīja, ka sarīkojumā piedalījās pavisam 477 dalībnieki un, tā kā mūspusē profesionālo izglītības iestāžu tīkls ir visai blīvs, tad tā bija iespēja gan parādīt savu prasmi, gan nākamajiem skolu beidzējiem iepazīt apgūstamās profesijas. Jāpateicas visiem atbalstītājiem, to starpā firmai "Būvnieks", "Liepājas metalurgam", "Liepājas papīram", "Hansabankai".

Skolēni vērtēs grāmatas

Raiņa 6.vidusskolas bibliotēka vienīgā no mūsu pilsētas skolu grāmatu krātuvēm iesaistījusies lasīšanas veicināšanas programmā "Bērnu žūrija". Programmu īsteno Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centrs, lai rosinātu zēnus un meitenes lasīt grāmatas. Līdz ar to skolas bibliotēka tagad gaida no izdevniecībām jaunākos izdevumus, kurus dos jaunajiem lasītājiem, lai izlasa un novērtē.

Mācās rakstīt projektus

Liepājas rajona "Pappaiju" viesu namā notika Bērnu un jauniešu biedrības "Liepājas Jaunie vanagi" organizētais "Projektu seminārs". Par tā vadītājiem bija izraudzītas Liepājas domes jaunatnes un NVO lietu eksperte Brigita Dreiže, kā arī "Liepājas Jauno vanagu" vadītāja Līga Krēsliņa. Jo cilvēki, kas diendienā strādā ar projektiem, gan rakstot tos, gan arī piedaloties izvērtēšanas komisijās, var dot teorētiskas zināšanas un sniegt konsultācijas kā uz vietas, tā pēc semināra, izstrādājot reālos projektus. Seminārā bija aicināti piedalīties ne tikai biedrības dalībnieki, bet arī citi interesenti, kas arī izmantoja iespēju pieteikties uz šo pasākumu. Lai tas viss nepaliktu tikai teorijas līmenī, jaunieši izstrādāja projektus, bet bija paredzētas arī jautrības, lai tuvāk iepazītu cits citu.

Cieto atkritumu apsaimniekošana
Kirils Bobrovs

Vakar beidzās divu dienu seminārs, kas bija veltīts darba pieredzei cieto atkritumu apsaimniekošanas poligonos Baltijas valstīs. Tas tika sarīkots jaunajā izgāztuvē Grobiņas pagasta "Ķīvītēs", bet to sagatavoja uzņēmums "Liepājas RAS" un Vides ministrija. Nozares speciālistu tikšanās programma bija plaša, ieskaitot uz Liepāju atbraukušo dalībnieku atpūtu. Svarīga arī bija līguma parakstīšana ar Lietuvas pusi par infiltrāta attīrīšanas iekārtu piegādi mums.
Uzstājoties semināra beigās sarīkotajā preses konferencē, vides ministrs Raimonds Vējonis uzsvēra, ka mūsu poligons bija valstī viens no pirmajiem, kas aprīkots atbilstoši mūsdienu prasībām. Tagad jau ir četri šādi objekti. "Liepājas RAS" direktors Normunds Niedols pastāstīja par dažādiem eksperimentiem, kurus bija iespējams veikt, pateicoties no nulles sāktajam darbam. Vērtīgu pieredzi šeit varēs smelties arī citu līdzīgu objektu projektētāji, jo poligonu ierīkošana beigsies ap 2009.gadu, Taču paliek vēl viena nopietna problēma – iedzīvotāju pieradināšana pie savu atkritumu šķirošanas, jo līdz 2012. gadam ieplānots divas reizes samazināt atkritumu kopējo apjomu un par 60 procentiem samazināt dažāda iepakojuma klātbūtni tajos.
Diemžēl preses konference neieinteresēja lielāko daļu vietējo žurnālistu. Bija tikai "Kurzemes Vārda" un "Rietumu radio" pārstāvji.