Kurzemes Vārds

09:47 Svētdiena, 27. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Pirmā sleja

Divi gadi Eiropas Savienībā

Sākot ceļu pretī Latvijas neatkarībai, sapņojām par Eiropas Savienību un jūsmojām, ka iekļauties tajā nozīmētu atgriezties Eiropas tautu saimē un sākt jaunu laikmetu mūsu valsts vēsturē. Pirms pusotra gadu desmita atgūstot neatkarību, Latvija par vienu no galvenajiem mērķiem, ja ne pašu galveno, izvirzīja līdzdalību Eiropas Savienībā. Taču, jo Latvija ciešāk tuvojās šim mērķim, jo sabiedrība kļuva domīgāka. 1.maijā pirms diviem gadiem Latvijas pilsētās uzvijās zilais karogs ar zvaigžņoto apli, un tomēr iedzīvotāju balsojums par iestāšanos Eiropas Savienībā nebija pārliecinošs.

Grūti pateikt, kāds būtu iznākums balsojumam pašlaik, kad jau divus gadus esam dzīvojuši Eiropas Savienībā. Kad nav apstiprinājusies biedēšana, ka Latvija tādējādi zaudēs neatkarību un pazudīs citu valstu burzmā, taču nav arī īstenojušās cerības, ka mūsu saimniecība vienā rāvienā sāks zelt un plaukt. Kad pensijas nav tuvojušās Eiropas Savienības veco dalībvalstu līmenim un cenas kāpj, taču prasības ievērot Eiropas Savienības standartus ļāvušas uzlabot dzīves kvalitāti. Kad radusies iespēja izmantot Eiropas Savienības fondu līdzekļus, taču bezpajumtnieki turpina rakņāties atkritumu tvertnēs. Kad tūristi uz mūsu pusi neplūst straumēm un šeit neatstāj lielu naudu, taču Latviju nav arī pārpludinājuši ekonomiskie bēgļi. Kad radusies iespēja peļņas nolūkos doties strādāt uz citām valstīm, taču Latvijā pašā tādējādi pietrūkst darbaspēka.

Ar vārdu sakot, kad vīlušies tie, kuri gaidīja, ka 2004.gada 1.maijā pamodīsies citā, pārticīgā valstī, kurā visu pienesīs klāt, un cerības piepildīja tie, kuri saprata, ka Eiropas Savienība pirmām kārtām nozīmē jaunas iespējas, tikai izmantot tās jāprot katram pašam.

Droši vien kā eiroskeptiķi, tā eirooptimisti varētu nosaukt arī citus argumentus par un pret Eiropas Savienību. Tikai – vai nepieciešams to darīt? Jo mēs nezinām, kādā situācijā Latvija pašreiz būtu, ja paliktu viena pati, kamēr kaimiņi dzīvotu Eiropas Savienībā, un galu galā divi gadi ir pārāk īss laiks, lai izkliedētu neziņas miglu ap to, ko esam ieguvuši un ko zaudējuši, atrodoties Eiropas Savienībā.

Andžils Remess