Kurzemes Vārds

18:35 Sestdiena, 22. februāris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Steidz stādīt zemenes un ziemcietīgās puķes

Pēteris Jaunzems

"Esmu nevaļīga, jo steidzos uz mājām, šis ir laiks, kad jāstāda zemenes un ziemcietīgās puķes," saviem kolēģiem biedrības "Liepājas Lauksaimnieku apvienība" valdē šajās maija dienās diezgan kategoriski paziņoja bioloģiskā lauksaimniece Zigrīda Manteja no Dunalkas pagasta zemnieku saimniecības "Turaidas".

Mācības vainagojušās ar sertifikātiem

"Kurzemes Vārdam" viņa paskaidroja, ka sabiedriskajiem pasākumiem un mācībām laiku, cik uziet, varējusi atrast ziemā. Tad paguvusi izdarīt ļoti daudz. Braukājusi pat uz Kuldīgas rajonu, kur pabeigusi biškopības un ārstniecības augu audzēšanas kursus. Iegūts sertifikāts, kas pievienots citiem lauksaimnieciskās izglītības dokumentiem. Noklausījusies arī priekšlasījumus augu aizsardzības lietās un Lauksaimniecības konsultāciju birojā apguvusi tirgzinības. Arī tur saņemti sertifikāti. Tie visi zemkopei noderēšot tuvākajā nākotnē, jo viņa nolēmusi pilnveidot saimniekošanu un nodrošināt ar savu audzējumu arī Zaļo tirdziņu Liepājā, ko vēlākais pēc divām nedēļām Pētertirgū atvēršot rajona bioloģiskie lauksaimnieki.
Taču tagad pienācis tāds brīdis, kad grāmatas un citi pienākumi jānoliek malā, jo kavēties nedrīkstot ne minūti. Lai laikus paveiktu pavasara darbus, Zigrīda Manteja apguvusi pati savu darbošanās sistēmu: ja zemenes un ziemcietīgo puķu stādiņus pagūst iestādīt miklā zemē, atkrīt nepieciešamība tās laistīt. Tādējādi tiek iegūts laiks un ekonomēti līdzekļi. Arī ziemcietīgo puķu pavairošanu dunalcniece veicot tikai agrā pavasarī. Lai tas varētu notikt, zemi sastrādāt viņai palīdzējis atsaucīgais "Krastmaļu" īpašnieks Jurijs Flaksis. Atliekot tikai strādāt. Nepilns hektārs jau apstādīts. Kādreiz lauksaimniece šim nolūkam izmantojusi arī rudens cēlienu, tomēr neesot guvusi vēlamos rezultātus. Sala mēnešos daļa no stādījumiem allaž aizgājusi bojā.

Apdāvina ar pieredzi un zemeņu stādiem

Zigrīda Manteja teica, ka šī ziema zemeņu un ziemcietīgo puķu audzētājiem izrādījusies stipri neveiksmīga. Kolēģi viņai stāstījuši, ka vienā otrā saimniecībā no rudens stādījumiem iznīkusi gandrīz puse augu. Tādēļ šopavasar stādiem liels pieprasījums. Taču viņai to esot pa pilnam. Varot piedāvāt gan "El Santu", gan "Dukātu", gan citas ražīgas šķirnes. Arī ziemcietīgo puķu sortiments esot bagātīgs. "Turaidās" pavairojot miķelītes, īrisus, peonijas un citas puķes.
Lauksaimniece brīdināja, ka pieteikumus pa telefonu vairs nepieņemot, jo ar tiem reiz iznācis smagi vilties. Kāda ventspilniece pasūtījusi pusotru tūkstoti zemeņu stādu. "Turaidu" saimniece tos laikus izrakusi un sapildījusi kastītēs. Taču pagājusi nedēļa, bet zvanītāja nav ieradusies. Skaidri redzējusi, ka stādi var aiziet bojā. Labi, ka tādā neveiksmīgā brīdī pie viņas atbraukuši interesenti no Kuldīgas, kas vēlējušies redzēt, kā saimniecībā notiek zedeņu žogu pīšana. "Kad biju viesiem savus uzņēmējdarbības noslēpumus atklājusi, un viņi jau posās mājupceļā, iedomājos, ka varu tiem atdāvināt ventspilniecei sagatavotos zemeņu stādus. Tā arī izdarīju. Sapakoju katram pa saujai un pasniedzu. Ja jūs redzētu, cik iepriecināti bija šie cilvēki!" stāstīja enerģiskā dunalcniece.
Šopavasar viņa nolēmusi paplašināt savas zemeņu platības ar šķirni "Kulon". Stādus par dārgu naudu jau iegādājusies Pūrē. Zigrīda Manteja cer, ka tā viņai izdosies izveidot perspektīvus stādījumus, kas nodrošinās Zaļo tirgu gan ar ogām, gan stādiņiem. Bet vienu hektāru no sev piederošajiem nelielajiem īpašumiem viņa tuvākajā laikā atvēlēšot kārkliem, jo gribot pārliecināties, cik tie izdevīgi. Šajā sakarībā atkal apņēmusies mācīties, kā audzējami kārkli, ko var izmantot klūgu, šķeldas un zedeņu žogu pīšanai nepieciešamā izejmateriāla ieguvei. Gan vajadzīgie kontakti ar speciālistiem Ogres rajonā nodibināti, gan nepieciešamās grāmatas jau sagādātas. Tikai laika gan pietrūkstot, kad tās izlasīt. Vajadzēšot vien atlikt mācīšanos līdz vēlam rudenim.