Kurzemes Vārds

11:39 Trešdiena, 30. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Liepājas vasara

Melu biroja ikdiena
Kristīne Pastore

[BILDE#486#right#]Interesanti zināt, kāds rīt būs laiks? Vai mana atvaļinājuma laikā būs silts un saulains? Vai šogad būs gara vasara? Šie jautājumi interesē ikvienu. Lai šo interesi apmierinātu, mūsu pilsētā, aiz Pērkones kanāla, strādā Novērojumu stacija. "Kurzemes Vārds" ieskatījās tās ikdienā un mēģināja arī noskaidrot, kāds laiks mūs sagaida tuvākajās nedēļās. Un vēl to, kāpēc laika novērotāju pareģojumi ne vienmēr atbilst tam, kas solīts.

Kāpēc laika pareģotāji melo?

"Jā, jā, mēs jau esam pieraduši, ka mūs sauc par melu biroju," smejas Aija Jaunsleine. Viņa ir meteoroloģe ar 33 gadu darba stāžu un Novērojumu stacija ir viņas pirmā un vienīgā darba vieta. Stacijas vadītāja Larisa Neņuka skaidro, ka meteorologi nekļūdās, jo tie ir speciālisti, kas veic mērījumus un var pateikt, kādi ir laika apstākļi šeit un tagad. Ja ir kļūda, tā radusies sinoptiķiem. Viņi ir tie, kas, vadoties no meteorologu veiktajiem mērījumiem, izveido laika prognozi. "Kļūdas ir katrā darbā, un cerēt, ka tās nebūs laika prognozēšanā, ir diezgan naivi," viņa skaidro. Jo sinoptiķi savas prognozes veido, vadoties no meteorologu mērījumiem un vērojot, kādi ir laika apstākļi tuvākā un tālākā teritorijā.
"Šis darbs ir gan interesants, gan radošs," apgalvo L.Neņuka. Viņa pati ir sinoptiķe, šajā iestādē aizvadījusi 17 gadus. Kādreiz sinoptiķi strādāja arī Liepājā, viņu darba vieta bija lidostā, un viņi veidoja laika prognozi, ko izmantoja gan lidostas, gan ostas vajadzībām. Taču jau labi sen šos speciālistus koncentrēja valsts galvaspilsētā, kur veido laika prognozi visai valstij. Tā Liepājas sinoptiķi palika bez darba, šeit atstāts darāmais vienīgi meteorologiem. Tiesa gan, sinoptiķi vēl palikuši Ventspilī.

Mūsu stacija – otra vecākā Latvijā

Pavisam nesen Novērojumu staciju apmeklēja liela skolēnu grupa no Rīgas. Tie bija audzēkņi, kas iesaistījušies ekoskolu programmā un izstrādā dažādus ar vidi saistītus projektus. Viens no iemesliem, kāpēc ekskursija bija tieši uz Liepāju, ir tas, ka mūsu Novērojumu stacija ir otra vecākā Latvijā. Tai ir 111 gadu.
L.Neņuka stāsta, ka laika gaitā stacija atradusies dažādās pilsētas vietās, bet pašreizējā izvēlēta ļoti praktisku apsvērumu dēļ. "Šeit ir ideāli apstākļi laika novērošanai," viņa saka. "Mēs esam klajā laukā, kas ir labvēlīgs vēja ātruma un virziena noteikšanai, tuvu jūrai." Tiesa gan, sākoties Latvijas neatkarībai, darba apjoms krietni samazinājies. Agrāk stacijā novēroja arī ūdens tīrību brīvdabas ūdenstilpēs, zondēja gaisa slāņus dažādā augstumā. Atceramies taču lielos gaisa balonus, ko savulaik itin regulāri varēja vērot paceļamies debesīs. "Taču laiki mainījās, un līdz ar to mūsu darba lauciņš sašaurinājās," stāsta vadītāja.
Tomēr Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras direktors Andris Leitas vienalga saka: liepājnieku pozīcijas ir stipras un neaizvietojamas tieši viņu veikto mērījumu dēļ, kas tiek izmantoti starptautiskā mērogā. Un vēl mūsējie piedalās zinātniskos pētījumos, veicot pārrobežu gaisa piesārņojuma noteikšanu un reģistrāciju. Šis darbiņš notiek Rucavā. Tas ir integrālais monitorings, lai noteiktu, kā gaisa piesārņojums ietekmē ekosistēmu. Lai tas būtu iespējams, notiek nokrišņu vākšana gan no gaisa, gan koku zariem, gan lapām, gan augsnē un tamlīdzīgi. "Vismaz pagaidām nekādu sliktu ziņu mums nav bijis," Larisa Neņuka tūlīt mierina.

Kas mūs sagaida tuvākajā laikā?

Bet mūs, protams, daudz vairāk par unikālo staciju interesē tas, kādu īsti varam gaidīt šo vasaru. "Precīzi pateikt, kāds laiks ir gaidāms, var tikai dienu, divas, trīs uz priekšu, bet ne ilgāk," skaidro stacijas vadītāja. "Jo tālākam laika posmam prognozē, jo lielāka var būt neatbilstība. Un tas nav nekas neparasts, jo laika apstākļi var mainīties ļoti strauji. Tikai cilvēkiem ir tāda interesanta psiholoģija: ja prognoze bijusi pareiza, neviens to neievēro, taču ja ne – tad laika prognozētāji nekam neder!" Lai gan, kā jau viņa teica, pie mums vairs nenodarbojas ar laika prognozēšanu.
L.Neņuka ir likusi lietā savas zināšanas un sagatavojusi mazu ieskatu. "Līdz 22.jūnijam pie mums būs silts un saulains laiks," viņa klāsta. "Gaisa temperatūra būs no 20 līdz 25 grādiem, un nokrišņi nav gaidāmi. Taču 23.jūnija dienā gaidāms lietus. Bet iepriecinājums līgotājiem – vismaz šobrīd Jāņu nakts solās būt bez lietus." Viņa piebilst, ka savas profesionālās bažas ir arī laika prognozētājiem. Nav tā, ka, aizejot mājās, viņi var aizmirst darba lietas. "Ja ir prognozēts lietus, bet mākoņi nesavelkas, nereti esmu skatījusies debesīs un domājusi: nu, kur ir mans lietus?" viņa smejas. "Un, kad tas beidzot sākas, paliek tik viegli ap sirdi – viss ir bijis pareizi!"
Liepājas Novērojumu stacijā strādā 13 cilvēki un mērījumus atzīmē ik pēc trim stundām visu diennakti. Šobrīd lielākoties viss ir datorizēts. Tomēr tas nenozīmē, ka mūsu Novērojumu stacijas speciālisti godā netur arī tautā uzkrātās zināšanas par dabā redzamo. Piemēram, vecmāmiņu gudrība māca – ja saule vakarā noriet sarkana un iekrāso mākoņus, nākamajā dienā būs vējains laiks. Un ir arī! "Protams, jo mākoņi pamalē sāk jau krāties, gatavojoties rītdienai, saulīte tos iekrāso, un rezultātā ir tas, ko cilvēks redz. Ja debesis ir bez mākoņiem, saulīte noriet dzeltena," skaidro Larisa Neņuka. "Un līdzīgi ir ar aukstumu ievu ziedēšanas laikā. Kāpēc vienmēr gadās tā, ka tad ir auksts? Tāpēc, ka tas ir pavasaris, un pavasarī laiks ir mainīgs –siltākas joslas mainās ar aukstām. Bet ievām tobrīd ir jāzied, tas ir viņu laiks."
Vai mūsu meteorologus, kas lielākoties tur strādā jau ilgus gadus, var ar kaut ko pārsteigt? "Ja nu vienīgi vasarā uzkristu sniegs, tas gan man būtu pārsteigums!" smejas Aija Jaunsleine. Arī vadītāja nevar iedomāties, kas varētu būt tik īpašs, lai par to brīnītos. Jā, varbūt tas, kāpēc Liepājā šogad vēl nav bijis tāda īsta pērkona? Tas patiešām ir nepieredzēts gadījums, lai gan rajonā tas ir bijis.
Promejot gan vēl vēlamies iztincināt, kā tad īsti būs ar to vasaru? "Vasara būs!" vienā balsī atbild L.Neņuka un A.Jaunsleine. Taču neko precīzāk neteikšot.

1.foto – Aija Jaunsleine par sinoptiķi strādā jau 33 gadus un ir pārliecināta, ka viņu šajā jomā pārsteigtu tikai sniegs vasarā.

[BILDE#487#leftt#]Larisa Neņuka datorā rāda līnijas, kas atspoguļo, kādi laika apstākļi tuvojas Latvijai.

[BILDE#485#leftt#]Andra Gertsona foto