Kurzemes Vārds

11:04 Pirmdiena, 16. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Liepājā piestāj velotūristi
Anda Pūce

Vakar dienas vidū pie Latvijas 1.rokkafejnīcas piestāja velobrauciena "No pilsētas uz pilsētu" dalībnieki – ap 30 radošu un aktīvu cilvēku, kas ir patiesi velotūrisma fani un vēlas popularizēt tūrisma ceļu "Baltijas krasts" un citas velotūrisma iespējas Baltijas jūras piekrastē.
Brauciens, ko jau ceturto gadu pēc kārtas rīko velotūrisma klubs "Jūra", sākās 1.jūlijā un beigsies rīt. Velotūristu ceļš sākās Ventspilī, tad veda uz Ēdoli, Kuldīgu, Raņķiem, Skrundu un Nīgrandi. Pirmdien ceļotāji sasniedza Liepājas rajonu un devās maršrutā no Vaiņodes caur Priekuli, Krūti un Bārtu uz Papi. Vakar velobrauciena dalībnieki caur Nīcu ieradās Liepājā un vakarpusē sasniedza Ziemupi. Rīt maršruts viņus vedīs caur Pāvilostu uz Jūrkalni, lai brauciena pēdējā dienā sasniegtu Ventspili. Kopējais ceļojums ir aptuveni 415 kilometrus garš, bet dienā velosipēdisti nobrauc no 50 līdz pat 90 kilometriem.
Zivju ielā satikto velotūristu starpā bija gan kungi ar sirmām galvām, gan pusaudži. Pirmā no riteņbraucēju grupām, kas ieradās Liepājā, atzina, ka visgrūtāk bijis pirmdien pievarēt garo gabalu pa grants ceļiem.

[BILDE#559#leftt#]Egona Zīverta foto

Moderns rentgena aparāts
Laura Zatlere

Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centrā vakar atklāja jaunu rentgena aparātu. Pilsētai tas ir nozīmīgi, jo iepriekšējais kalpojis gandrīz 40 gadu un bijis vecākais ja ne Latvijā, tad Liepājā noteikti. Jaunais rentgena aparāts kopā ar plaušu tomogrāfu, kas ļauj iegūt maksimāli precīzu uzņēmumu, iegādāts ar pašvaldības atbalstu, izlietojot 39000 latu. Kā pastāstīja Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centra vadītāja Anita Liepa, tā šobrīd ir modernākā aparatūra, kas pieejama pilsētā, turklāt pacienti no rentgena aparāta saņems ievērojami mazāku starojuma devu. Rentgena attēlus var uzņemt dažādās projekcijās, bet, kā informēja radiologa asistente Dace Cīpola, uzņēmumi būs gatavi ļoti īsā laikā – divās minūtēs. Jaunā aparatūra uzstādīta tikko izremontētās telpās. Svinīgajā atklāšanā piedalījās arī Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks.

[BILDE#560#leftt#]Egona Zīverta foto
Diagnostiskās radioloģijas vadītājs Olafs Līcis un radiologa asistente Dace Cīpola ir priecīgi, ka varēs pacientus izmeklēt ar modernu aparatūru.

Izmaiņas "Zemesgrāmatu likumā"

Stājušies spēkā grozījumi "Zemesgrāmatu likumā", kuri paredz izmaiņas nostiprinājuma lūguma apliecināšanā, jo tagad atsevišķos gadījumos iedzīvotājiem ar nostiprinājuma lūgumu vairs nevajadzēs vērsties pie zvērināta notāra vai bāriņtiesā (pagasttiesā). Kā info0rmēja Tieslietu ministrijas speciāliste J.Saulīte, nostiprinājuma lūgumu apliecināšanu grozījumos paredzētajos gadījumos veiks zemesgrāmatu nodaļu darbinieki. Nostiprinājuma lūgums zemesgrāmatu nodaļā jāiesniedz personīgi nekustamā īpašuma īpašniekiem un personām, pret kurām vai kuru labā taisāms nostiprinājums. Jauno kārtību nevarēs izmantot tie, kas darbojas uz pilnvaras pamata. Nākot uz zemesgrāmatu nodaļu, nostiprinājuma lūgumam ir jābūt sastādītam, jo zemesgrāmatas veic tikai apliecinājuma funkciju. Nostiprinājuma lūguma formas pieejamas interneta mājaslapā [SAITE#http://www.zemesgramata.lv#www.zemesgramata.lv#1]. Izmaiņas sagaida arī tos nostiprinājuma lūdzējus, kas lūdz zemesgrāmatā ierakstīt hipotēku.

Godina genocīda upurus

Vakar, Ebreju tautas genocīda upuru piemiņas dienā, notika vairāki pasākumi, kuros atmiņā atsauca šausminošos notikumus, kas notika Otrā pasaules kara laikā, kad Latviju bija okupējusi hitleriskā Vācija. Liepājā galvas savu tautiešu bojāejas un piemiņas vietās Līvas kapos, pie Zivju kombināta, Raiņa parkā, Šķēdē, kur tika nogalināti vairāki tūkstoši Liepājas ebreju, Bāriņu ielā, kur atradās geto, nolieca Liepājas ebreju draudzes cilvēki un tās draugi. Starp tiem, kas pulcējušies, bija arī Henija Zivcone, viena no tiem Liepājas ebrejiem, kam izdevās saglabāt dzīvību vācu okupācijas laikā, un vienīgā to dienu aculieciniece. Līdzās viņai pasākumos piedalījās arī viņas glābēja Roberta Sedola meitas – Irīda un Indra Sedolas. Henija Zivcone atzinās, ka šī diena viņai ir viena no vissmagākajām gadā, jo tā nes līdz ļoti sāpīgas atmiņas.
Piemiņas vietās tika nolikti ziedi, skanēja uzrunas un lūgšanas krievu un ebreju valodās. Tika izteikta cerība, ka atmiņa par šo dienu nekad nezudīs, ka Otrā pasaules kara laikā Rīgā sinagogā sadedzinātie un citur uz Latvijas zemes nogalinātie un nomocītie upuri tiks godināti, ka tie, kas vēl šodien nesaprot tā laika ārkārtīgi smago ebreju tautas traģēdiju, to reiz atzīs.

[BILDE#561#leftt#]Itas Cērmanes foto
Ziedus savu tautiešu piemiņai noliek Henija Zivcone, viņas meita Mirjama un Irīda un Indra Sedolas.

Divas emeritētās zinātnieces

Divām Liepājas Pedagoģijas akadēmijas docētājām Valsts emeritēto zinātnieku padome piešķīrusi valsts emeritētā zinātnieka nosaukumu. To saņēmušas habilitētā filoloģijas doktore Benita Laumane un habilitētā pedagoģijas doktore Daina Lieģeniece.

Regulēs uzstādītos luksoforus

Jau rakstījām, ka saskaņā ar šā gada ielu remonta un renovācijas programmu Liepājā piecos ielu krustojumos tiks uzstādīti luksofori. Tagad pabeigta diožu luksoforu uzstādīšana Brīvības un Tirgus ielas krustojumā, un speciālisti šonedēļ tos noregulēs. Šajā krustojumā uzstādīti četri lieli un trīs gājēju luksofori. Vēl tiks uzklāts brauktuves horizontālais marķējums. Darbus šajā objektā veic SIA "Oms". Kā pastāstīja Komunālās pārvaldes tehniskā direktore būvniecības jautājumos Dina Kupača, jau pabeigta luksoforu izbūve Brīvības un Meldru ielu krustojumā, Ganību un Lauku ielas krustojumā. Šovasar paredzēts uzstādīt luksoforu Brīvības un Jaunās ostmalas krustojumā. Vēl viena luksofora izbūve plānota Siena ielā, pašlaik izstrādā tā tehnisko projektu. Šogad visu luksoforu izbūvei saskaņā ar ielu remonta un renovācijas programmu plānots izlietot 175 tūkstošus latu.

Jūras spēki gatavi palīdzības sniegšanai

Jūras spēku kuģi un mobilās glābšanas vienības 24 stundas diennaktī dežurē Baltijas jūras Latvijas teritoriālajos ūdeņos, lai nepieciešamības gadījumā veiktu meklēšanas un glābšanas operācijas. Jūras spēku krasta apsardzes kuģis "Kristaps" atrodas Rīgas ostā, kuģa "Klints" apkalpe dežurē Mērsraga ostā, kuģis "Astra" uzturas Ventspilī, bet kuģa "Saule" apkalpe ir gatava doties palīgā Liepājas piekrastes iedzīvotājiem. Par to pastāstīja Jūras spēku Krasta apsardzes dienesta sabiedrisko attiecību virsniece Vita Ļebedeva. Visi kuģi ir gatavi iziet jūrā 20 minūšu laikā. Jūras spēku mobilās glābšanas vienības izvietotas arī Kolkas un Jūrmalciema piekrastē.

Trīs sociālie darbinieki – namu pārvaldēm

2.janvārī Liepājas pilsētas pašvaldība, Sociālais dienests un SIA "Vecliepāja", "Karosta" un "Jaunliepāja" noslēdza savstarpējus sadarbības līgumus, lai uzlabotu darbu ar īres un komunālo maksājumu iekasēšanu un nodrošinātu samaksu par sniegtajiem komunālajiem pakalpojumiem. Saskaņā ar šiem līgumiem paredzēts, ka katram namu apsaimniekošanas uzņēmumam tiks piesaistīts viens Sociālā dienesta darbinieks, kura uzdevums būs veikt sociālo darbu ar iedzīvotājiem, kuriem ir īres un komunālo maksājumu parādi. Sociālie darbinieki mudinās cilvēkus meklēt darbu, strādāt, savu dzīvi sakārtot tā, lai varētu samaksāt par dzīvokli un komunālajiem pakalpojumiem, vai arī īrniekiem, kuri nav darba spējīgi, palīdzēs tikt pie sociālajiem pabalstiem. Vakar Finanšu komitejas sēdē lēma par trīs štata vietu iekļaušanu Sociālā dienesta personāla amatu sarakstā.

Patruļķuģis "Lode" piedalās Jūras spēku dienās

Vakar NBS Jūras spēku patruļkuģu eskadras patruļkuģis "Lode" uzsāka pārgājienu uz Zēbrigi Beļģijā, lai piedalītos Starptautiskajās Jūras spēku dienās, informēja Jūras spēku štāba preses un informācijas virsniece Iveta Kraule. Starptautiskās Jūras spēku dienas norisināsies no 8. līdz 10. jūlijam. 8.jūlijā notiks atklāšanas ceremonija, kuru vadīs Beļģijas aizsardzības ministrs. Paredzētas arī atvērto durvju dienas uz kuģiem un airēšanas sacensības kuģu komandām, bet 9.jūlijā – ekskursijas kuģu komandām. Patruļkuģis "Lode" Latvijā atgriezīsies 12.jūlijā.

Ierodas ekonomikas ministrs

Šodien oficiālā darba vizītē Liepājā ierodas ekonomikas ministrs Aigars Štokenbergs. Pilsētas domes priekšsēdētāja padomniece Ieva Zvagule pastāstīja, ka ministrs paredzējis apmeklēt firmas "Pumac" biznesa parku, SIA "Ceļu, tiltu būvnieks". Vizītes laikā būs tikšanās un diskusija ar ostas uzņēmumu vadītājiem SIA "Terrabalt" ēkā. Pēc tam – tikšanās domē, kuras laikā plānots pārrunāt jautājumus par valsts enerģētikas attīstības pamatnostādnēm līdz 2016.gadam, par Liepājas ostas attīstības plāniem un problēmām, kā arī par pilsētas attīstības plāniem tūrismā un kurortoloģijā. Vizītes nobeigumā A.Štokenbergs dosies uz pirmsskolas izglītības iestādi "Pasaciņa", lai ar tās vadītāju pārrunātu plānotos remontdarbus energoefektivitātes uzlabošanai. Šim mērķim iestāde saņēmusi valsts līdzekļus.