Kurzemes Vārds

00:08 Pirmdiena, 25. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Seno laikrāžu izstāde Liepājas muzejā

Indra Imbovica

[BILDE#573#right#]

Šodien pulksten 16 Liepājas muzejā atklās interesantu starptautisku izstādi "Laiks rādīs". Tajā apskatāmi seni pulksteņi no vairāku Latvijas muzeju krājumiem, kā arī no Lietuvas Mākslas muzeja filiāles – Klaipēdas Pulksteņu muzeja.

Izstādi sagatavojuši muzeja speciālisti Alda Timbra, Antra Brakše, Jānis Gintners, Uļa Gintnere un Aivars Katlis, un tā tapusi ar Ventspils kolēģu atsaucību. Izstādes "Laiks rādīs" kodolu veido Ventspils muzejā apkopotais priekšmetiskais materiāls, savukārt Liepājas muzejs veidojis savu noformējuma koncepciju un papildinājis ekspozīciju ar trešo daļu no savas ap 60 priekšmetu lielās pulksteņu kolekcijas.

Liepājas muzeja direktores vietnieks krājuma darbā Jānis Gintners savulaik veicis pulksteņu kolekcijas zinātnisko izpēti. Tad viņam neatsveramu palīdzību sniegusi Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja speciāliste Ieva Flaksmane. "Cilvēkus vienmēr saistījuši seni laikrāži, bet muzejniekus – to izcelsme, pulksteņmeistaru atradumi un mākslinieciskā apdare," saka Jānis Gintners. "Ne velti 1982.gadā toreizējā lielākajā Rīgas izstāžu zālē "Latvija" bija izveidotā izstāde "Pulksteņi interjerā", kuras kurators bija Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis. Toreiz ar saviem eksponātiem izstādē piedalījās gandrīz vai visi Latvijas muzeji."

Tagadējā izstādē Liepājas muzejā aplūkojami vairāk nekā 100 laikrāžu, ļaujot izsekot pulksteņu attīstības vēsturei, uzlūkot tos kā neatkārtojamus un unikālus lietišķi dekoratīvās mākslas priekšmetus. Izstādes senākais eksponāts ir 17.gadsimta sienas pulkstenis no Dienvidvācijas, bet senākā laika mērīšanas ierīce – ūdenspulksteņu atdarinājumi no Senās Ēģiptes.

Kā uzsver Jānis Gintners, Liepājas muzejā izstādē apskatāmi ne tikai paši pulksteņi, bet arī pulksteņmeistara amata rīki. Tā ir Liepājas pulksteņmeistara Jāņa Inges 23 priekšmetu lielā darbarīku kolekcija. To līdz ar lielu skaitu pulksteņu muzejam savulaik dāvājusi viņa meita Velta Inge. No Liepājas muzeja krājuma izstādē skatāms savdabīgs priekšmets – 18.gadsimta smilšu pulksteņu turētājs, kurā ievietoja 4 smilšu pulksteņus, katru ar savu caurteces laiku. Kā zināja stāstīt Liepājas muzeja direktores vietniece zinātniskajā darbā, to Liepājas muzejam 1935.gadā atdevusi Gramzdas baznīca. Tādus pulksteņus izmantoja dievnamos, tiesās, kuģniecībā, bet 19.gadsimtā arī telefona tālsarunu laika noteikšanai.

Liepājas muzeja pedagogi ieplānojuši uz seno pulksteņu izstādes "Laiks rādīs" pamata izstrādāt jaunu muzejpedagoģisko nodarbību.

[BILDE#572#leftt#]