Kurzemes Vārds

22:02 Sestdiena, 30. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Dzīvokļu saimniecība: problēmas un risinājumi

Gatavot ragavas…
Krils Bobrovs

Valsts aģentūras "Mājoklis" reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Gailis vienmēr devis savus precīzos vērtējumus visam pilsētas dzīvokļu saimniecībā notiekošajam, salīdzināja to ar situācijām citās reģiona pilsētās. Šoreiz bija interesanti uzzināt, kas tad raksturīgs šai vasarai, jo ziemas kaislības gluži vienkārši atvirzījušās tālāk. Taču vasara vienmēr tiek izmantota tam, lai pagūtu sagatavot ragavas. Tiesa gan, šīs sarunas gaitā izrādījās, ka principiāli jauna pašreiz nekā nav, toties ir jau izgaismotās problēmas un lietas aizvien neatlaidīgāk prasa risinājumu.

- Tātad, kas ir aktuāls apkures starpsezonai?
- Remontdarbi. Tos veic gan uzņēmums "Liepājas enerģija", gan visas namu pārvaldes un dzīvokļu kopējās apsaimniekošanas biedrības. Taču visaktuālākais ir siltummezglu ierīkošana. Tur, kur to vēl nav. Šeit ir izredzes kaut ko ietaupīt nākotnē, jo vairāk tāpēc, ka nedrīkst aizmirst par cenu pieaugumu kurināmajam. Taču vasara sākusies, kā mēs zinām, ne jau šodien, bet siltummezglus pagaidām neviens neierīko. Kaut gan agrāk runāja par to, ka "Liepājas enerģija" šoruden siltumu piegādās tikai namiem, kas būs apgādāti ar nepieciešamo aparatūru. Un runa ir par simtiem ēku! Ļoti apšaubāmi, ka šādu darbu varētu uzsākt un paveikt trīs mēnešos. Kāds jau ieminējies, ka mēs atkal uzkāpjam tam pašam pērnā gada grābeklim.
- Daudzi ir izmisumā tarifu un citu maksājumu pieauguma dēļ.
- Runa ir par nama apsaimniekošanas maksas palielināšanu. No 24 santīmiem par kvadrātmetru jau uzņemts kurss uz 30 un pat vairāk. Un, ja megavatstunda siltumenerģijas no 73 santīmiem uzkāps līdz 80, tad tās regulēšana ir vairāk nekā nepieciešama. Ja kādu pašreiz neapmierina aprēķini namos, kur siltummezgli jau funkcionē, tad jāsaka, ka tur nebija paveikts viss nepieciešamais. Namos, kurus apsaimnieko paši iedzīvotāji, siltummezglu izmantošanas efektivitāte ir visai augsta. Vietām var ieekonomēt, ja tā var teikt, pusi no tarifa un pat vairāk.
- Kā pēdējo šādu piemēru mūsu laikraksts minēja Klaipēdas ielas 108.namu.
- Pēc mūsu aģentūras konkursa šim namam vienīgajam Liepājā nesen piešķirts vislabāk apsaimniekojamā nama statuss. Tāpat kā visur sākumā nebūt nebija gludi. Īrniekus nācās pārliecināt un vēlreiz pārliecināt, šaubīgo bija daudz. Arī es pats esmu apmeklējis sapulces. Šīs problēmas visdrīzāk ir psiholoģiskas, un tās, šķiet, attiecas uz jebkuru daudzdzīvokļu namu. Sākumā nācās aģitēt par biedrību izveidošanu un atdalīšanos no namu pārvaldes, bet pēc tam pārvarēt bailes no bankas kredīta. Klaipēdas ielā 108 tas viss jau aiz muguras. Tagad, pēc pagājušās ziemas, pie tam visai bargas, kad aprēķināti visi maksājumi, vairs nevienam neko nevajag paskaidrot. Cilvēki, es teiktu, noticējuši sev, tam, ka no viņiem ir kaut kas atkarīgs.
- Taču citus pārliecināt ir ļoti grūti. Varbūt tādēļ, ka mūs ilgu laiku krāpa, grūti uzreiz noticēt jaunajai patiesībai?
- Tātad runa atkal ir par psiholoģiska rakstura neizpratni. Taču, kad jāoperē ar faktiem, kad ir uzskatāmi pozitīvie piemēri, tad jau ir vieglāk. Tur, kur ņem kredītus, nākas nedaudz paaugstināt īres maksu, piemēram, Klaipēdas ielā 108 to nolēma paaugstināt līdz 30 santīmiem. Papildu līdzekļi vajadzīgi, lai norēķinātos ar banku, taču, ietaupot uz apkures rēķina, izdevīgums ir acīm redzams. Visi mūsu nami ir dažādi. Lai arī tie būvēti pēc viena projekta un vienā laika posmā. Jo arī celtniecības kvalitāte bija dažāda, un, kas ir galvenais, ēkas apsaimniekoja dažādi. Dzīvokļu fonds ir nolaists. Tādēļ bez kredīta iztikt praktiski nav iespējams. Vienā gadījumā jāmaina jumts, otrā - komunikāciju stāvvadi, obligāti jāsiltina gala sienas, pagrabtelpas un bēniņi. Un kad tas viss ir sakārtots, tad sekojošie izdevumi, gluži dabiski, samazinās. Minētajā namā jumta segums izgatavots no rannila un tam ir jāiztur vismaz piecdesmit gadu. Arī notekcaurules tādas pašas. Kredīts paņemts uz desmit gadiem, un esmu pārliecināts, ka šajā laikā nams būs daudz labākā kārtībā, nekā pirms notikušajām pārmaiņām. Bet tas, kurš mēģina patērēt mazāk un salāpīt tikai pašu nepieciešamo, neko neiegūs, tā arī turpinās lāpīt caurumu pēc cauruma katru gadu no jauna - saka taču, ka skopais maksā dubulti. Bez tam vēl pastāvīgi sadārdzinās celtniecība, materiāli. Tādēļ labāk pasteigties.
- Ja reiz ir tāds piemērs kā Klaipēdas 108.nams, tad tur ir jārīko namu vecāko ekskursijas!
- Varbūt arī ne ekskursijas, taču interesenti atrod biedrības priekšsēdētāju Zaigu Mihailovu, viņa nevienam neatsaka, sniedzot padomus. Protams, nepieciešams ilgstošs organizatorisks darbs. Starp citu, ar mūsu namu vecākiem drīzumā jātiekas Saeimas deputātam Jānim Lagzdiņam. Lieta tāda, ka drīz vien dzīvokļu sfērā mums nāksies strādāt pēc jaunās likumdošanas, un daudzi jautājumi pagaidām paliek neskaidri. Tiesa gan, apsolīta valsts materiālā palīdzība daudziem objektiem. Vēl es visiem ieteiktu sākt ar namu energoauditu. Tas izmaksā 300-400 latu, taču sniedz pilnīgu informāciju par to, ko vajadzētu paveikt, lai notiktu izmaiņas bez kļūdīšanās. Taču patstāvību vislabāk iegūt bez parādiem.
- Tam vajadzīgs laiks.
- Jā, šāda reformācija norit ārkārtīgi lēni. Taču esmu novērojis pastiprinātu interesi. Varētu minēt Ostapa Bendera vārdus par to, ka ledus sakustējies. Tas parasti sāk kustēties lēni, bet pēc tam virzīšanās nenoliedzami paātrinās. Es esmu optimists. Namu pārvaldes pēdējos gados ievērojami uzlabojušas savu darbu un risina daudzus un daždažādus jautājumus. Reizēm mēdz būt, ka visu pat nevar aptvert. Tādēļ arī rodas negatīvi vērtējumi. Mūsu namu pārvalžu SIA kapitāls pieder domei, bet konkrēti nevienam, personīgi neviens dziļi nepārdzīvo situāciju. Tādēļ agri vai vēlu tās būs privatizētas. Bet privātuzņēmums vienmēr cīnās arī par savu prestižu. Taču nebūt nav obligāti, lai visu dzīvokļu fondu apkalpotu tieši šie uzņēmumi. Izvēle būs.