Kurzemes Vārds

13:22 Ceturtdiena, 2. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Likstas

Aiztur piedzērušos ugunsdzēsējus
Ita Cērmane

Pagājušās nedēļas nogalē, kad mūspusē notika ievērojams skaits dažādu sarīkojumu, policijas darbinieki strādāja pastiprinātā režīmā. Kaut arī bez pārkāpumiem neiztika, likumsargi ar situāciju kopumā ir apmierināti, jo pārkāpumu skaits nedēļas nogales pasākumu laikā nepārsniedza ikdienas rādītājus. Tiesa gan, bija arī kāds kuriozs - iereibuši ugunsdzēsēji.
Likumsargi atzīst, ka ļaudis iemācījušies svinēt svētkus, nepārkāpjot likuma normas. Taču bez pārkāpumiem arī neiztika. Pārbaudītas 98 personas, noformēti 14 protokoli par atrašanos reibuma stāvoklī sabiedriskā vietā, bet 4 - par pašvaldības noteikumu neievērošanu. Ceļu policijas darbinieki par dažādiem pārkāpumiem noformējuši 168 protokolus: 11 - par braukšanu alkohola ietekmē (4 bez tiesībām) un 85 (!) - par ātruma pārsniegšanu. Fiksēti 9 satiksmes negadījumi bez cietušajiem.
Pārsteigumu Ceļu policijas darbinieki piedzīvoja Papē, kur Jūras svētku laikā kāds Rucavas pagasta brīvprātīgo ugunsdzēsēju šoferis tika pieķerts, vadot automašīnu "GAZ 6611" ar operatīvā transporta aprīkojumu alkohola ietekmē - glābēja izelpā tika konstatētas 2,16 promiles. Turklāt spēkratam, kā jau tas nereti ir ar brīvprātīgajiem ugunsdzēsējiem, nebija veikta tehniskā apskate un civiltiesiskā apdrošināšana.

Deg par spīti gaidāmajai soda bardzībai
Ita Cērmane

Ik dienu mūsu pilsētā un rajonā tiek reģistrēti ugunsgrēki, kad deg zāle, meža zemsedze u.c. Daļa iedzīvotāju prasa saukt pie atbildības aizaugušo teritoriju īpašniekus, daļa - bezatbildīgi ļauj ugunij izplatīties. Sausais laiks palielina ugunsbīstamību, bet valdība dedzinātājus iecerējusi apstādināt ar bargākiem sodiem.
"Kurzemes Vārds" saņēma kāda liepājnieka sūdzību, ka 5.jūlijā Klaipēdas ielā aiz 134.nama izdegusi zāle un krūmi. Liepājnieks norāda, ka vainīgi ir puikas, kuri aizdedzina papeļu pūkas. Karstajā laikā liesmas pārsviežas uz zāli, un sākas ugunsgrēks. Tādēļ liepājnieks vēlas, lai no desmit pie mājas augošajām papelēm astoņas, kas met pūkas, tiktu nozāģētas.
Par papeļu pūkām "Kurzemes Vārds" jau vairākkārt rakstījis. Nevar pilsētā izzāģēt pusi koku tikai tādēļ, ka pāris nedēļas tās met pūkas - iedzīvotājiem vienkārši jāpaciešas.
Savukārt ugunsnelaimes patlaban izceļas daudzās vietās. 10.jūlijā vien mūsu pilsētā izcēlās daudzi ugunsgrēki. Ap pulksten 22.30 aizdegās zāle Klaipēdas ielā 108, ap pulksten 15.30 - Klaipēdas ielā 120, neilgi pēc 12 - Klaipēdas ielā 134. Savukārt ap pulksten 15.30 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki saņēma izsaukumu uz Beberliņiem, kur dega ne tikai zāle, bet arī meža zemsedze 1 ha platībā. Speciālisti norāda, ka visos gadījumos ugunsnelaimes cēlonis bijusi neuzmanīga rīcība ar uguni.
Turklāt nereti ir gadījumi, kad ugunsgrēks izceļas degošas gružu kaudzes dēļ - liesmas iet plašumā. Un atkritumi mūsu pilsētā deg ik dienas. Piemēram, pirmdien ap pulksten 22.30 tie dega Grīzupes un Kapsēdes ielas krustojumā, neilgi pēc pieciem pēcpusdienā - Priekules pagasta "Rogās".
Valdība Latvijas degšanu plāno apstādināt, stingrāk vēršoties pret dedzinātājiem. Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Iekšlietu ministrijas sagatavotais rīcības plāns kūlas dedzināšanas ierobežošanai. Plānā paredzēts izstrādāt grozījumus normatīvajos aktos, nosakot lielāku Eiropas Savienības atbalsta maksājuma samazinājumu kūlas dedzināšanas gadījumos. Rīcības plāns arī paredz stingrāk kontrolēt Aizsargjoslu likumā noteikto aizsargjoslu gar ceļiem, dzelzceļiem un mežiem sakopšanu un uzturēšanu ugunsdrošā stāvoklī, kā arī apmežot aizaugušās lauksaimniecības zemes. Plāns arī paredz izstrādāt grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredzētu sodus par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu,.

Muļķo ugunsdzēsējus

Laikā, kad ugunsdzēsējiem jau tā liela slodze, steidzoties dzēst degošu zāli, gružus un mežus, ir ļaudis, kuri ļaunprātīgi tērē glābēju resursus. 10.jūlijā vien Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigāde saņēma vairākus viltus izsaukumus. Pulksten 13.15 glābēji saņēma trauksmes zvanu, ka sarkanais gailis plosās Krūmu ielā 30, bet ap pulksten 13.30 - izsaukumu uz Nīcas pagasta Pērkoni. Kad glābēji, ieslēgtām bākugunīm un sirēnām kaucot, ieradās, atklājās, ka saņemts viltus izsaukums - degšana netika konstatēta.

Peldētāju mantas - iekārots laupījums

Karstajā laikā meklējam veldzi ūdenī, taču personīgās mantas paliek krastā. Policija arvien biežāk saņem iesniegumus, ka vienā vai otrā vietā (galvenokārt pludmalē) garnadži paņēmuši peldētāju atstātās personiskās mantas. Pagājušajā nedēļā policijā reģistrētas četras zādzības: dienvidrietumu pludmalē, Jūrmalas ielas galā, iepretim Glābšanas stacijai un pretim Pērkones ielai. Iepriekš policija saņēmusi iesniegumus arī par zādzībām, kas izdarītas Beberliņos un pilsētas pludmalē.
"Pie katra peldētgribētāja sargu blakus nolikt nav iespējams," atgādina Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. Viņa arī atgādina veco patiesību - ejot peldēties, labāk neņemt līdzi vērtīgas lietas: maku, mobilo tālruni, dārglietas.

Dzērājšofera dēļ cieš pasažieris

10.jūlijā ap pulksten 9.30 mūsu pilsētā notika satiksmes negadījums, kurā cieta dzērājšofera pasažieris. Raivo vadīja automašīnu "VAZ 2103" pa Zāļu ielu, kad krustojumā ar Ganību ielu neapstājās un nedeva ceļu pa galveno ielu braucošajai "Audi A-6 Avant". Notika sadursme, un tajā cieta žiguļa pasažieris. Cietušais tika nogādāts Liepājas pilsētas Centrālajā slimnīcā, no kurienes pēc pirmās palīdzības saņemšanas atlaists mājās. Savukārt pēc negadījuma atklājās, ka Raivo žiguli stūrējis bez tiesībām, būdams kunga prātā - viņa izelpā alkometrs uzrādīja 2,32 promiles. Policija par notikušo uzsākusi kriminālprocesu par noziedzīgu nodarījumu pret satiksmes drošību.
Savukārt pirmdien ap pulksten 18 mūsu rajonā pa Ventspils - Leču - Grobiņas autoceļu kāda dāma, bez vadītājas tiesībām stūrējot automašīnu "Ford Scorpio", netika galā ar tās vadību, nobrauca no ceļa braucamās daļas un apgāzās. Cietuši divi pasažieri, kuri nogādāti Liepājas pilsētas Centrālajā slimnīcā ar galvas sasitumiem.
Notikušas arī vairākas sadursmes, kurās cilvēki, par laimi, nav cietuši. Ap pulksten 10.30 automašīnas "Chrysler Vayager" vadītāja, braucot pa Lielo ielu, neizvēlējās piemērotu braukšanas ātrumu un drošu distanci un izraisīja sadursmi ar priekšā braucošo "Ford Fiesta". Ap pulksten 22.30 "Opel Record" vadītāja, braucot Liepājas rajonā pa Vaiņodes - Aizvīķu ceļu, 10.kilometrā neizvēlējās drošu braukšanas ātrumu, spēkrats saslīdēja un nobrauca no braucamās daļas, ieskrienot stabā. Pagaidām nenoskaidrots autovadītājs uzbraucis stāvošai automašīnai "Mitshubichi Space Vagon", kura bijusi novietota Nīcas pagastā pie nama Skolas ielā.

Laupa mobilos tālruņus

Pirmdien vairāki liepājnieki palikuši bez mobilajiem tālruņiem. Policija saņēmusi sūdzību, ka ap pusnakti kādā O.Kalpaka ielas nama kāpņutelpā kādai sievietei nepilngadīgie izrāvuši no rokām mobilo tālruni "Siemens". Cietusī uzskata, ka telefons bijis 130 latu vērts. Savukārt ap pulksten 18 telefona "Nokia" zādzība konstatēta Zivju ielas veikalā - no galda. Šis tālrunis bijis 50 latu vērts.

Dusmas izgāž uz auto

10.jūlijā ap pulksten 22.30 Kūrmājas prospekta un Celtnieku ielas krustojumā izcēlies konflikts, kurā cietis auto. Konflikta laikā uz ielas kāds vīrietis sabojājis automašīnu "BMW" - iebuktējis autovadītāja durvis un nolauzis sānskata spoguli. Īpašnieks likumsargiem sūdzas, ka viņam nodarīti materiālie zaudējumi 300 latu apmērā.

Reibums iegāž policijas meklēto

10.jūlijā īsi pirms pulksten 12 Jūrmalas un Alejas ielas krustojumā Pašvaldības policijas darbinieki aizturēja vīrieti ļoti stiprā alkohola reibumā, informēja Liepājas pilsētas Pašvaldības policijas preses sekretāre Jolanta Knīse. Tā kā vīrietis nebija spējīgs patstāvīgi pārvietoties, viņu nogādāja Īslaicīgās aizturēšanas telpās atžirgšanai. Te, pārbaudot aizturētā personas datus, atklājās, ka Agris nav izcietis viņam piemēroto administratīvo arestu uz 3 diennaktīm. Tādēļ pēc atskurbšanas Agri nogādāja Valsts policijā soda izciešanai.

Savāc litru dzīvsudraba

Pirmdien pulksten 12.40 Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki saņēma izsaukumu uz Tukuma ielu 1a, kur bija dzīvsudrabs. Kā '"Kurzemes Vārdam" pastāstīja VUGD Liepājas brigādes komandiera vietnieks Dainis Krīgens, strādnieki, kuri veica ēkas remontdarbus, bijušās ķīmiskās tīrītavas bēniņos bija atraduši divas stikla kolbas ar dzīvsudrabu. Glābēji savāca litru bīstamās vielas, kas pēc tam tika nodota policijai.

Nodeg mājas jumts

10.jūlijā ap pulksten 9.30 mūsu ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Durbes novadu. Bunkas pagasta "Briežos" bija izcēlies ugunsgrēks - dega vienstāva dzīvojamā māja. Kaut arī ar liesmām cīnījās ugunsdzēsēji no Priekules, Durbes un Grobiņas, karstā laika un tiprā vēja dēļ uguns paspēja nopostīt mājas jumtu 100 kvadrātmetru platībā. Cilvēki ugunsnelaimē nav cietuši. Speciālisti noskaidrojuši, ka ugunsgrēka izcelšanās iemesls bijis elektroīssavienojums.