Kurzemes Vārds

18:15 Trešdiena, 3. jūnijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Novadā

Cīrava atvērta invalīdiem
Līvija Leine

Liepājas Pilsētas domē notika informatīvs seminārs, kura laikā invalīdu nevalstisko organizāciju pārstāvjiem bija iespēja iegūt informāciju par projektu "Invalīdu profesionālā rehabilitācija un apmācība Cīravas arodvidusskolā". Projekts ilgs 25 mēnešus, un tā laikā cilvēki darba spējīgā vecumā (no 15 līdz 62 gadiem) bez maksas varēs apgūt automehāniķa, pavāra, galdnieka un grāmatveža profesijas.
Kā tas notiks, stāstīja Cīravas arodvidusskolas direktors Kārlis Fricsons un aroda apmācību pasniedzēji Rota Reboka, kura vada arodapmācību pavāriem, un Egils Šille, kurš māca topošos galdniekus. Apgūstamā aroda teorētisko daļu būs iespējams apgūt neklātienē. Mācību materiālus izsūtīs pa pastu, bez tam katram audzēknim uz mācību laiku lietošanā tiks nodots dators. Tiem, kam būs pieejams interneta pieslēgums, apmaksās arī interneta lietošanas izdevumus. Praktiskās iemaņas gan būs jāapgūst uz vietas, Cīravas arodvidusskolā. Projekta laikā tiks apmaksāta audzēkņu dzīvošana, ēdināšana, paredzēts apmaksāt arī transporta pakalpojumus no dzīvesvietas līdz skolai. Bez tam mācību laikā invalīdiem būs pieejama arī sociālā rehabilitācija, masiera, psihologa un ārstnieciskās vingrošanas speciālistu pakalpojumi. Lai kļūtu par šā projekta dalībniekiem, Cīravas arodvidusskolā jāiesniedz izglītības dokumenti – galdniekiem, automehāniķiem un pavāriem nepieciešama vismaz pamatskolas izglītība, grāmatvežiem – vidusskolas. Galdnieki, automehāniķi un pavāri profesiju apgūs gada laikā, grāmatvežiem būs jāmācās divus gadus. Jāpiesakās pie projekta vadītājas, Cīravas arodvidusskolas pasniedzēja Baibas Tikumas līdz 21.jūlijam (tālruņi 3448485 un 6446701).
Projektu, ko izstrādājuši šīs skolas speciālisti, atbalstījis Eiropas Sociālais fonds, tam piešķirot ap pusmiljona latu, bet arodvidusskola to realizē sadarbībā ar Liepājas Sociālo dienestu un citām organizācijām.

Atkal traucē smaka no cūku fermas
Viktors Ulberts

"Smird tā, ka nevar paciest! Aizputes centrā pie "Top!" veikala smirdoņa ir īpaši jūtama. Un vējš šo smaku nes no Štakeldangas puses," pirmdien pēcpusdienā laikrakstam vēstīja kāds sašutis aizputnieks.
Zvanītājs nepārprotami norādīja, ka vainīgs ir dāņu uzņēmuma uzbūvētais cūku nobarošanas komplekss Štakeldangā, jo no tā laiku pa laikam uzvēdī neciešama smaka. Savulaik par to sašutumu pauda arī tūrisma jomā strādājošie, norādot, ka šī nozare Aizputē ir apdraudēta, jo tik liela smirdoņa atbaidīs pat pašus pacietīgākos tūristus.
Par šo informāciju izbrīnīta bija Lažas Pagasta padomes priekšsēdētāja Māra Vētra. "Tieši tajā laikā mēs – sakoptāko sētu konkursa komisija – bijām Štakeldangas tuvumā. Nu nejutu nekādu traģisku smaku. Arī mani kolēģi konkursa komisijā – Ilga Skābarde un Uldis Strazds – neko tādu nemanīja. Citādāk tieši šāda konkursa laikā uzreiz kaut ko teiktu," neziņā ir M.Vētra.
Pirmdien neesot bijusi arī mēslu izvešanas dienas, kad tiešām smirdoņa varētu būt pastiprināta. M.Vētra cūku kompleksa saimniekiem esot stingri piekodinājusi, lai šajās karstajās dienās viņi neveic mēslu izvešanu, un viņi tam piekrituši.
Vēl Vētra norādīja, ka cilvēkiem ir atšķirīgs smaku paciešanas slieksnis. Dažam jau tikko jaušams nepatīkams aromāts rada diskomforta sajūtu. "Nu esam mēs pagasts, kurā audzē cūkas. Un ferma ir ferma. Laiku pa laikam būs kāda smaka. Ar to ir jārēķinās. Es jau arī nebūtu pret, ja Lažas pagastā cūku fermu vietā uzņēmēji izveidotu, piemēram, upeņu plantācijas. Bez tam – aizputnieki ir pikti, ka viņiem gaisu maitā ārzemnieki. Bet, kad ieskatījos dokumentos, atklāju interesantu faktu – lielākā daļa no zemes īpašniekiem, kas zemi pārdeva dāņiem, ir tieši aizputnieki. Un neticu, ka viņi nezināja, kādām vajadzībām dāņi šo zemi pērk," piebilda Māra Vētra.

"Kāpas" uzbūvētas nelikumīgi

Administratīvā rajona tiesa apmierināja sabiedrības par atklātību "Delna" prasību pret Liepājas rajona pašvaldību apvienoto Būvvaldi un atzina par prettiesisku tās lēmumu izsniegt būvatļauju Sakas pagasta "Kāpās", ziņoja aģentūra LETA.
Tiesa izsniegto būvatļauju atzina par prettiesisku un uzdeva mēneša laikā lemt par mājas nojaukšanu Sakas pagasta "Kāpās". Būvvaldei arī būs jāapmaksā tiesu nodeva 10 latu apmērā. Administratīvās rajona tiesas spriedumu iespējams pārsūdzēt 20 dienu laikā.
"Delnas" projektu vadītāja Aija Grišāne pauda viedokli, ka spiedums parāda, ka šī ēka ir nelikumīgi uzbūvēta un pašvaldībai nav tiesību ignorēt Aizsargjoslu likumu, kaut arī tā uzskata, ka tas ir nepilnīgs. Viņa sacīja, ka likuma izvērtēšana ir Satversmes tiesas kompetence. Savukārt "Kāpu" īpašnieku Krapivinu ģimenes pārstāvis Uģis Grūbe sacīja, ka iepazīsies ar spriedumu un lems par tā pārsūdzēšanu. Pēc advokāta vārdiem, Dmitrijs Krapivins nevar atbildēt par to, ka likumdevējs regulāri maina likumus, tādēļ viņš pieļāva iespēju, ka vērsīsies Satversmes tiesā, lai tā izvērtētu, vai 2003.gadā pieņemtā Aizsargjoslu likuma 56.panta redakcijas nepārkāpj Satversmes 1.pantā ietverto tiesiskās paļāvības principu.

Divas jaunas kartes tūristiem
Anda Pūce

Par nepilniem tūkstoš latiem šogad Aizputē izgatavotas un pilsētā tiks uzstādītas divas jaunas pilsētas kartes tūristu informēšanai, tāpat iecerēts uzstādīt arī par Tūrisma attīstības valsts aģentūras īstenotā projekta līdzekļiem izgatavotās 13 ceļa zīmes, pastāstīja Aizputes Tūrisma informācijas centra vadītāja Jolanta Berga.
Viņa norādīja, ka viena no "Aldžāna reklāmas birojā" izgatavotajām kartēm jau nomainījusi veco "morāli un fiziski novecojušo" karti pie pilsdrupām, iebraucot Aizputē no Liepājas puses. Otru karti plānots izvietot Kuldīgas ielā, lai informētu tos ceļotājus, kas pilsētā ierodas no Kuldīgas puses. "Šeit vēl jāsagatavo arī laukums, tādēļ izmaksas būs mazliet lielākas un arī darbi iekavējušies," saka J.Berga. Viņa pastāsta, ka savukārt Kalvenes ielā tūristi kā informācijas avotu var izmantot veco, 2001.gadā uzstādīto karti, un, tā kā tā vēl ir lietošanas kārtībā, tad nomainīta šogad netiks. Tomēr uz rudens pusi esot iecere izgatavot ceturto karti, ko uzstādīt pie ceļa uz Aizputi no Kazdangas puses. "Tad mums uz visiem iebraukšanas ceļiem būtu pieejama informācija tūristiem," skaidro J.Berga.
Jaunums informācijas jomā būs arī 13 TAVA projektā izgatavotās zīmes, ko paredzēts uzstādīt par pašvaldības un privātuzņēmēju naudu. Vienas zīmes uzstādīšana izmaksā gandrīz 30 latu, tāpēc daļu pašvaldībai samaksāt apsolījuši uzņēmēji, līdz kuru objektiem turpmāk varēs nokļūt, vadoties pēc šīm zīmēm. J.Berga norādīja, ka zīme palīdzēs atrast zemnieku saimniecības "Kāpenieki" kafejnīcu un Saules ielas jaunatnes mītni, arī uzņēmuma "Lejaskurzemes sports" sporta kompleksu, tāpat "Latvijas pasta" nodaļu Aizputē, kas pārcelta uz jaunām telpām, un uzņēmuma "Aizputes ceļinieks" jauniešu mītni. Tāpat jaunas norādes būs pie vairākiem pašvaldības aprūpētiem objektiem – Ebreju kapiem, Aizputes Novadpētniecības muzeju un Tūrisma informācijas centru, Aizputes peldētavu, Represēto piemiņas aleju Misiņkalnā un citiem. "Tad nu, pēc manām domām, arī būs norādes uz visiem ievērības cienīgajiem objektiem Aizputē," saka J.Berga.
Viņa vēl piebilst, ka rūpīgi tiek taupīta naudiņa, kas iegūta no pērn izdoto tūrisma informācijas bukletu pārdošanas, jo nākamgad plānots īstenot ideju par vairāku Aizputes skatu kartīšu izgatavošanu. "Mēs varētu izmantot gan muzeja krājumus, gan arī ar fotogrāfu Vari Santu izgatavot jaunas Aizputes bildes," par ieceri pastāsta Aizputes Tūrisma informācijas centra vadītāja.

Nīcas dārzi atkal aicina
Anda Pūce

Lai pamielotu acis, sildītu sirdi un gūtu noderīgus padomus savu dārzu kopšanā, svētdien, 23.jūlijā, tuvi un tāli puķu draugi aicināti uz Nīcas dārzu dienu. Ciemiņi varēs ne vien apskatīt dārzus, bet arī aprunāties ar to saimniekiem, kas, nežēlojot laiku un pūles, rūpējas par skaistas un gaumīgas vides veidošanu.
Pašvaldības pārstāve Gunita Šime stāsta, ka no pulksten 9 visi tiek aicināti uz Nīcas parku līdzās motelim "Nīcava", kur notiks reģistrācija, biļešu iegāde, informācijas un dalībnieku zīmju saņemšana un studijas "Liepzars" meistaru floristikas darbu izstāde. Pēc tam no pulksten 10 līdz 18 piedāvāta iespēja viesoties 6 sakoptās un skaistās Nīcas pagasta sētās. "Drāznieki", "Mežavoti", "Kristapi" un "Valti" ciemiņu apskatei bijuši pieejami arī citus gadus, taču Skatres skolas un "Kalna Rubeņu" apkārtnē paveikto puķu draugi varēs skatīt pirmoreiz.
G.Šime pastāsta, ka Nīca ar saviem košumdārziem slavena jau vairāku gadu garumā. Pirmsākumi sētu ierīkošanā un kopšanā meklējami pirms vairāk nekā 40 gadiem, kad Nīcas dārzkopības biedrība Annas Neimanes vadībā sāka rīkot sētu vērtēšanas konkursus un nemitīgi mudināja veidot savu vidi skatam pievilcīgu. Par pirmajām rūpīgāk koptajām sētām tika atzīti Aigaru ģimenes "Lejnieki" un Ķudu ģimenes "Upītes", kas vienīgās no Latvijas savulaik tika izvirzītas skatei Maskavā. Vēlākajos gados ar savu skaistumu tālu tika izdaudzināti Kronbergu "Aizpuri", kur joprojām bieži brauc ciemiņi, lai priecātos par lielisko zālienu, veiksmīgu augu izvietojumu un saimnieciskās zonas norobežošanu.
2003.gadā Nīcas pagastā notika Latvijas puķu draugu saiets, kurā pulcējās teju tūkstotis puķu draugu un priecājās par nīcenieku skaistajiem, ar mīlestību koptajiem dārziem. Interese par Nīcas dārziem ir joprojām. Tos skatīt nereti brauc ekskursantu grupas, tādēļ Nīcas dārzu diena tiek rīkota jau otro gadu.
Organizatori būs pateicīgi, ja par savu ieceri apmeklēt pasākumu interesenti savlaicīgi informēs pa tālruni 3489501 vai 28301687. "Ja neesat ar savu transportu, aicinām pieteikties līdz 14.jūlijam, lai nodrošinātu iespēju pārbraucienus veikt kopīgā autobusā," piekodina G.Šime.