Kurzemes Vārds

18:20 Trešdiena, 2. decembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Skatiens

Tētis mājās
Anda Pūce

"Ja tētis ir mājās, tad bērni uzvedas kā eņģeļi, bet man vienai viņi nemaz neklausa," saka viena draudzene, bet otra piebalso, ka arī viņai esot līdzīgas problēmas. Sievietes apsprieda – tas laikam tādēļ, ka tētis nemaz tik bieži nevar atvēlēt laiku saviem bērniem un satikšanās ar viņu mazajiem ar nepaklausību negribas izjaukt. Speciālisti atkal norāda, ka tēvu lielāku iesaistīšanos ģimenē un bērnu audzināšanā kavē sabiedrībā valdošie stereotipi par vīrieša lomu un spējām. Tā liecina pirmie rezultāti pētījumam, kas tiek veikts starptautiskā projekta "Tētis mājās" ietvaros.
Eksperti apliecina, ka Latvijas likumdošana kopumā atbalsta vīrieti brīdī, kad viņš uzņemas tēva lomu. Piemēram, jaundzimušo bērnu tēviem pienākas 10 dienu ilgs apmaksāts paternitātes atvaļinājums. Tomēr šīs iespējas izmanto salīdzinoši maz vīriešu – pērn tikai ceturtā daļa no visu piedzimušo bērnu tēviem. Turklāt vismaz daļa no viņiem atzinuši, ka šajā laikā patiesībā turpinājuši strādāt. Tikmēr secināts – to, ka puikas būs galvenie fizisko darbu veicēji mājās, viņiem iemāca jau bērnudārzā, kamēr zēni tiek norobežoti no zināšanām, kas tiem palīdzētu emocionāli un pārliecināti iesaistīties ģimenes dzīvē un īpaši bērnu audzināšanā. Piemēram, skolās vēl joprojām pastāv dalīta mājturības apmācība, lai gan beidzot arī puikas tiek saimniekot virtuvē un mācās šūt, kamēr daļa mācību grāmatu pēc ekspertu novērojumiem tomēr veicina priekšstatu par vīrieti kā ģimenes apgādātāju, nevis dalībnieku.
Ļoti daudz kas atkarīgs arī no skolotājiem. "Diezgan bieži no meitenēm, kuras audzina tikai mammas, nākas dzirdēt frāzi, ka puikas nekam neder un pie teikšanas nav laižami," atstāsta kāda skolotāja. Viņa uzsver, ka cenšas šo viedokli mainīt, kas nemaz neesot tik viegli, jo puiši pēc šādām uzrunām vairs neraujas iesaistīties kopējās aktivitātēs un arī labprāt izmanto meiteņu izteikto aktivitāti. Pedagoģe norāda, ka šāda situācija ir bīstama, jo vēlāk vīrieši nebūs gatavi uzņemties atbildību.
Kad apvaicājos vairākiem trīsdesmitgadniekiem, kas bieži bija satiekami dažādās aktivitātēs ar saviem mazajiem bērniem un bija iepazinuši arī autiņbiksīšu mainīšanu, viņi godīgi teica, ka nejūtas ne apgrūtināti, ne apkaunoti, audzinot bērnus, un, ja vien tas būtu nepieciešams, tad noteikti būtu gatavi izmantot arī bērnu kopšanas atvaļinājumu sievas vietā. "Varbūt mazliet jokaini būtu, ja es neko citu nedarītu, tomēr citu domas mani uztrauc vismazāk," teica kāds. Bet cits atzina, ka stereotipiem šeit vispār nav nekādas nozīmes, jo ģimenē taču tiekot izspriests, kā būtu izdevīgāk – ja sievai alga lielāka un karjeras iespējas labākas, tad vīrs mierīgi varot palikt kopā ar bērniem.
Tātad stereotipi, kas, iespējams, vēl pastāv, pamazām tomēr izzūd, jo tētis gan vakariņas pagatavo, gan pārbauda izpildītos mājasdarbus un aprunājas par pavadīto dienu.