Kurzemes Vārds

16:35 Ceturtdiena, 24. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Liepājas muzejs Kuldīgas svētkos

Sestdien Liepājas muzejs piedalīsies Kuldīgas pilsētas svētkos "Dzīres Kuldīgā – 2006", kur interaktīvās muzeja pegagoģijas programmas "Viduslaiku iela Liepājā" nodarbībās iesaistīs dažādu vecumu bērnus un jauniešus, informē muzeja mārketinga speciāliste Anita Veita. Kuldīgas muzeja pagalmā liepājnieki apmeklētājiem rādīs viduslaiku ielu, kurā paredzēts uzburt laiku neilgi pirms Liepājas pilsētas tiesību iegūšanas 1625.gadā. Muzeja darbinieki Zane Jundze, Antra Brakše un Anita Veita tajā dos iespēju bērniem pašiem aktīvi līdzdarboties: beķeriene kopā ar bērniem veidos kliņģerus, izcilās maizes lizi, skroderis šūs pogas, gludinās un iepazīstinās ar 17.gadsmita apģērbiem, bet namdaris sniegs priekšstatu par ielu bruģēšanu un dakstiņu jumta klāšanu, kā arī būs iespēja nofotografēties stilizēti veidotā senā mizanscēnā. Kuldīgas svētku kulminācija būšot teatrāls gājiens un balle. Svētku laikā Kuldīgas vecpilsētas centrālajā daļā – Zelta lokā – parkos, estrādēs un laukumos notiks neskaitāmi koncerti, izstādes, teātra izrādes, masku balles, sacensības, konkursi, dejas, dziesmas, atrakcijas, tirgošanās, kaulēšanās un citas saistošas, interesantas un radošas izdarības.

Apstiprināts NVO finansēšanas nolikums

Liepājas domes sēdē deputāti apstiprināja jaunu nevalstisko organizāciju projektu līdzfinansēšanas konkursa nolikumu, kurš nosaka kārtību, kādā Liepājas pilsētas pašvaldība piešķir līdzfinansējumu nevalstisko organizāciju projektiem. Tā mērķis ir veicināt iedzīvotāju aktivitāti un līdzdalību pilsētai aktuālu problēmu risināšanā, attīstīt sadarbību starp pašvaldību un šīm organizācijām. Līdzekļus projektiem piešķirs konkursa kārtībā. Konkursu izsludinās divas reizes gadā – novembrī un maijā. Paziņojumu par konkursa izsludināšanu publicēs laikrakstā "Kurzemes Vārds" un pašvaldības mājas lapā – www.liepaja.lv. Projektus izvērtēs domes izveidota konkursa komisija. Rezultātus publicēs pašvaldības mājas lapā: www.liepaja.lv. Projekta dokumentus jāiesniedz personiski Apmeklētāju pieņemšanas centrā vai jānosūta pa pastu.

Ir izveidota "Studenta pase"

Liepājas Pedagoģijas akadēmijas Studentu padome sadarbībā ar SEB Unibanku ir izveidojusi informatīvo materiālu – "Studenta pase". Tā simbolizē augstākās izglītības iegūšanu. Projekta veidotāji uzskata, ka daudzi ar augstāko izglītību saistītie jautājumi ir jāizskaidro vienkāršā un jaunietim saprotamā valodā, necitējot likuma pantus. Topošo studentu jautājumi lielākoties ir saistīti ar dzīvošanas, naudas, sadzīves un cilvēciska rakstura problēmām. Piemēram, kā labāk iedzīvoties kopmītnēs, kā dzīvot lētāk, vai iespējams strādāt un mācīties vienlaikus, un citi. Tāpat interesējas par konkursiem, par studiju maksām un studiju kredītiem. Kopš portāla e–versijas atvēršanas šīs nedēļas sākumā, to ir apskatījuši gandrīz tūkstoš apmeklētāju.

Izmeklējumi uz laiku pārtraukti

"Piejūras slimnīca" informē, ka sakarā ar mamogrāfa bojājumu krūts dziedzera izmeklējumi tiek pārtraukti līdz 25.jūlijam. Papildu informāciju var iegūt, zvanot pa tālruni 3422968. Personāls atvainojas pacientiem par sagādātajām neērtībām.

Muzejā – paši mazākie
Daina Meistere

Liepājas muzejā, turpinot izglītojošas programmas, ir izstrādāts jauns nodarbību plāns. Kā pastāstīja galvenā muzeja pedagoģe Zane Jundze, vasarā akcents likts uz nometnēm. Apzinātas vietas, kurās bērni atpūšas. Un vadītājiem ir piedāvāta nodarbība zālē, kurā izstādīta senlaicīgo pulksteņu izstāde "Laiks rādīs". Pirmajā nodarbībā pulcējās Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas nometnes "Sprīdītis" dalībnieki. Ir domāts iepazīstināt ar senatnes lietu krātuvi arī pašus mazākos – bērnudārzu audzēkņus. Lai viņu vecumam piemērotā veidā stāstītu par tuvākās apkārtnes vēsturi. "Nākošais cikls būs veltīts medicīnas vēsturei," turpināja Z.Jundze. "Izmantojot ekspozīcijā esošās lietas, mēs iepazīstināsim ar to, kā cilvēki ārstējās tālā senatnē, kā strādāja dziednieki, kā pret viņiem vērsās viduslaikos, kā radās aptiekas." Bet tas būs jau rudenī, kad atsāksies skola.
Zane Jundze vada nodarbību par pulksteņiem un to vēsturi nometnes "Sprīdīši" bērniem.

Koris "Aija" dodas uz konkursu Ķīnā
Indra Imbovica

Naktī uz svētdienu sieviešu koris "Aija" un diriģente Gunta Vite dodas tālā ceļā uz eiropiešiem tik eksotisko lielvalsti Ķīnu, lai piedalītos vienā no starptautiski prestižākajiem koru festivāliem – konkursiem "Pasaules koru olimpiāde". Lidojumā uz Maskavu un pēc tam uz Ķīnas galvaspilsētu Pekinu paies vairāk nekā desmit stundas. Konkurss notiek Sjameņas pilsētā, kas atrodas starp Pekinu un Šanhaju, un risinās vairāk nekā nedēļu ar grandioziem atklāšanas svētkiem, konkursiem dažādās kategorijās un tikpat grandioziem noslēguma koncertiem. Šajā konkursā piedalās kori no apmēram 40 pasaules valstīm, un to norisi koordinē šo valstu kormūzikas akadēmiķu un profesoru padome. Latviju tajā pārstāv Mūzikas akadēmijas profesors Imants Kokars. Jāpiezīmē, ka bez liepājniekiem šajā konkursā piedalīsies arī divi izcili kori no Rīgas – Ivara Cinkusa vadītais vīru koris "Gaudeamus" un Māra Sirmā vadītais jauniešu kamerkoris "Kamēr…". Visi trīs kori no Latvijas ar fotogrāfijām jau ir iekļauti konkursa "Pasaules koru olimpiāde" kopējā katalogā – programmā. "Aijas" koristes ir sagatavojušas vairākas programmas – gan konkursam, gan koncertiem, kas paredzēti arī Pekinā.

Liepājā novēro virpuļviesuli

Tiem, kuri piektdien ap pulksten 11 bija izgājuši Liepājas pludmalē, bija iespējams savām acīm vērot neparastu dabas parādību. Kad virs jūras savilkās tumšie negaisa mākoņi, vērīgākie skatītāji pamanīja, ka veidojas virpuļviesulis. Daudzi ar fotoaparātiem un videokamerām rokās izsteidzās pludmalē, lai iemūžinātu neparasto dabas parādību, taču tumšais stabs krastam nepietuvojās – tas virzījās uz ziemeļu pusi un izklīda. Pludmales glābēji atzina, ka šāds skats mūspusē nav bieži vērojams.
Liepājas meteostacijā atzina, ka virpuļviesulis nav pamanīts, jo stacija neatrodas jūras krastā. Laika novērotāji "Kurzemes Vārdam" paskaidroja, ka, lai arī virpuļviesulis mūsu platuma grādos netiek novērots bieži, tā tomēr nav ārkārtēja parādība. Turklāt uz ūdeņiem, saduroties aukstajām un siltajām gaisa masām, virpuļviesulis veidojas biežāk.

Latviešu valodas skolotāji tiekas nometnē

Ventspils rajonā notika Latviešu valodas apguves valsts aģentūras rīkota nometne latviešu valodas skolotājiem. To vadīja divas skolotājas no Ventspils, piedalījās tie pedagogi, kuri māca valsts valodu mazākumtautību skolās, kā arī dzimtās valodas skolotāji latviešu skolās. Nometnē no Liepājas bija 7.vidusskolas skolotājas, rajonu pārstāvēja Bārtas pamatskolas direktore. Nometnes laikā apsprieda latviešu valodas mācīšanas standartu vidusskolās, pārrunāja mācīšanas modeli, analizēja šobrīd izmantojamās grāmatas. Skolotāji darba grupās izstrādāja uzdevumus, ar kuriem rudenī strādāt stundās.

Saņems zemi

Adresi Mežmalas ielā 2 atceras tie, kuri kādreiz apmeklējuši pasākumus kultūras namā "Baltika". Tagad tā atrodama Privatizācijas aģentūras dokumentos – pieņemts lēmums ar sabiedrību "Rāmava 2000" noslēgt līgumu par šī valstij piederošā zemes gabala iegūšanu. Vēl ziņots par zemes gabala Ganību ielā 192 privatizācijas pabeigšanu. Apstiprināti arī divi privatizējamie zemes gabali rajonā – Rucavas pagastā un Aizputē.

Apmācīs nekaitīgi veikt atmīnēšanu

No 18. līdz 20.jūlijam mūsu pilsētā, Jūras spēku Flotiles štābā, notiks seminārs "Vides aizsardzības prasības, kas jāievēro, organizējot nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas mācības jūrā". To rīko Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Aizsardzības īpašumu valsts aģentūru. Starptautiskā seminārā mūsu karavīrus informēs, kā samazināt nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas procesa negatīvo ietekmi uz jūras vidi. Pieredzē par videi nekaitīgu atmīnēšanu dalīsies eksperti no Beļģijas, Nīderlandes, Norvēģijas, Zviedrijas, Austrālijas, ASV un NATO Zemūdens pētījumu centra. Atgādināsim, ka Baltijas jūrā atrodas aptuveni 60000 līdz 80000 Pirmā un Otrā pasaules kara laika jūras mīnas un cita nesprāgusī munīcija. Katru gadu mūsu Jūras spēki atrod un iznīcina aptuveni 80 dažāda veida nesprāgušas munīcijas vienības. Šogad Latvijas teritoriālajos ūdeņos atrastas un iznīcinātas 24 Krievijā ražotas enkurmīnas, piecas magnētiskās gruntsmīnas un viena torpēda.

Neierobežos alkohola apriti pludmalē

Mūsu pilsētā nav plānots grozīt saistošos noteikumus, lai ierobežotu alkohola tirdzniecību un lietošanu pludmalē, informē domes sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.
Glābšanas dienesta darbinieki Zilā karoga pludmalē no 15.maija līdz 10.jūlijam konstatējuši 14 gadījumus, kad alkohols lietots pludmalē un cilvēki peldējuši reibumā. Novērsts arī kautiņš un divi vandālisma gadījumi.
Pilsētas saistošie noteikumi aizliedz sabiedriskās vietās uzturēties ar atvērtu alkohola, arī alus pudeli. Pludmalē alkoholu var iegādāties un lietot vienīgi kafejnīcā, kas atrodas pie Glābšanas stacijas. Pārējās kafejnīcas, kurās var iegādāties alkoholu, atrodas Jūrmalas parka teritorijā. Par alkoholisko dzērienu lietošanu sabiedriskā vietā vai atrašanos sabiedriskā vietā reibuma stāvoklī, aizskarot cilvēka cieņu, paredzēts naudas sods līdz 50 latiem. Bet par tādām pašām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti gada laikā, var uzlikt naudas sodu no 25 līdz 100 latiem vai piemērot administratīvo arestu līdz 15 diennaktīm.