Kurzemes Vārds

08:24 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

No sestdienas līdz sestdienai

Traģēdijas un uzvaras prieks
Pagājušās nedēļas notikumus komentē izdevuma "Jauns.lv" redaktors Pāvels Jurs

Šī nedēļa bija notikumiem bagāta – gan ar patīkamiem momentiem, gan ar saspringtiem un vitāliem gadījumiem politikā, ekonomikā, izglītībā un sportā.

Svētdiena – futbolu diena. Nedēļa iezīmējās ar Pasaules futbola čempionāta finālspēli Vācijā, kur satikās Francijas un Itālijas valstsvienības. Abām komandām nācās grūti cīnīties par čempiona titulu, jo spēku samērs bija līdzīgs. Taču sports paliek sports, vienmēr kādam veicas vairāk. Šoreiz veiksme bija Itālijas pusē. Šajā spēlē bija tikai viens nepatīkams moments – Zinedins Zidāns (Francijas komandas kapteinis, viens no rezultatīvākajiem spēlētājiem), kurš nevarēja savaldīt savas dusmas, par ko tika noraidīts no laukuma.

Liepājā UEFA Čempionu līgas spēle futbolā. Lielais Pasaules čempionāts futbolā beidzies, taču Liepājā futbola kaislības tikai turpinās. Trešdien pirmo reizi Liepājā notika UEFA Čempionu līgas spēle, kur FHK "Liepājas metalurgs" tikās ar Kazahstānas spēcīgāko klubu "Aktobe". Liepājniekiem bija pamats priekam – mūsējie uzvarēja ar 1:0. Malači, tas kārtējo reizi pierāda, ka futbols Liepājā dzīvo. Ceru, ka dzīvos vēl ilgi, priecējot mūs ar skaistām uzvarām.

Palieciet sveiki, brašie Eiropas brīvprātīgie un liels paldies jums! No Liepājas atvadījās trīs Eiropas brīvprātīgie. Tie ir jaunieši, kuri sešus mēnešus uzturējās Liepājā un veica brīvprātīgo darbu. Divi puiši no Itālijas un Beļģijas, meitene no Nīderlandes. Viņi strādāja Internātpamatskolā un Bērnu namā, par to nesaņemot algu. Tas ir patiesi cēls darbs – uz pusgadu doties uz kādu nepazīstamu valsti un tur veikt brīvprātīgo darbu. Tam ir nepieciešama liela drosme. Eiropas Savienība piedāvā ikvienam jaunietim vecumā no 18 līdz 25 gadiem braukt uz kādu no ES valstīm un tur veikt brīvprātīgo darbu. Jaunietis pats var izvēlēties zemi, uz kuru viņš vēlas doties, un jomu, kurā strādāt. Viņam tiek apmaksāts pilnīgi viss: kabatas nauda, ēšanas izdevumi, dzīvošana, valodu apmācības utt. Liepājā Eiropas brīvprātīgo darbu koordinē Liepājas Jaunatnes cents. Ko lai saka – cepuri nost, ir tik daudz iespēju, kuras jāprot izmantot!

Traģēdija agrā svētdienas rītā. Irkutskas pilsētā Rietumsibīrijā nosēšanās laikā avarēja kompānijas "Sibirj" lidmašīna, bojā gāja vairāk nekā 170 cilvēku. No visas sirds jūtu līdzi bojā gājušo ģimenēm. Jāatzīmē, ka tā nav pirmā reize, kad Krievijas aviokompānijas lidmašīnas avarē, aiznesot līdzi daudzu cilvēku dzīvības. Uz notiekošo ātri reaģēja arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins, liekot varas iestādēm sniegt visu iespējamo palīdzību cietušajiem. Pirmdien Krievijā bija izsludinātas sēras. Taču, kā liecina statistika, pasaules mērogā aviotransports vēl joprojām ir visdrošākais pārvietošanās veids.

Nu ir pienākuši studiju gadi. Jau no pirmdienas Rīgā un no otrdienas citur Latvijā vidusskolu absolventi varēja saņemt sen gaidītās centralizēto eksāmenu atbildes. Un augstskolu durvis bija vaļā! Tad sākās lielais trakums – jauniešiem ir pēdējais laiks izvēlēties augstskolu un studiju programmu. Tā ir visai grūta izvēle un atbildīgs lēmums, kas vēlāk iespaidos ikkatra vidusskolas absolventa nākotni. Katrs ir pats savas laimes kalējs. Arī šogad neiztika bez skandāliem saistībā ar Valsts eksaminācijas centru, kad tika konstatēta uzdevumu noplūde. Jau pirms centralizētā eksāmena matemātikā internetā parādījās eksāmena otrās daļas atbildes. Tas ir kārtējais atgādinājums Izglītības un zinātnes ministrijai, ka kaut kas pastāvošajā sistēmā nav kārtībā.

Līdztekus uzņemšanai mums visiem pazīstamajās augstskolās Liepājas teātris savas simtās sezonas priekšvakarā uzņēmis jaunu aktieru kursu, kas studēs Klaipēdas Universitātē. Pēc trešās kārtas tika izraudzīti 19 jaunie aktieri. Manuprāt, tā bija vienreizēja iespēja jauniešiem parādīt savas iemaņas aktiermeistarībā un varbūt kādam realizēt sen loloto sapni – kļūt par aktieri. Tomēr liepājniekiem nevajadzētu satraukties, ka no mūsu valsts prom dodas labi kadri. Visi topošie aktieri noslēguši sadarbības līgumu ar Liepājas teātri, kas paredz, ka pēc studijām viņi tur strādās piecus gadus. Nepārprotami tas darīs teātra trupu profesionālāku un līdz ar to arī izrādes būs vēl interesantākas.

Kopumā šī nedēļa bija visai drūma, ja ņem vērā vēl Karostas tilta sabojāšanu, militārus konfliktus Āzijā un naftas cenas paaugstināšanos. Taču, neskatoties uz visām šīm negatīvajām lietām, visiem iesaku izbaudīt vasaras karstās dienas un lietderīgi pavadīt brīvo laiku!