Kurzemes Vārds

13:31 Otrdiena, 29. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Raķešu zalves virs lidlauka nedēļas garumā
Miks Kuncītis

Raķešu modelētājiem beigusies saspringta nedēļa Liepājas lidlauka teritorijā, kur notika dažāda ranga sacensības kosmiskajā modelismā. No liepājniekiem vislabāk šajos mačos sevi prata parādīt Bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades centra pārstāvis Kaspars Roze.
Sacensību organizators Arnis Bača pastāstīja, ka labāko modelētāju vidū no mūsējiem spēja iekļūt vien liepājnieks Kapars Roze, kurš izcīnīja uzvaru četrās no piecām disciplīnām Latvijas čempionātā jauniešiem, kā arī Starptautiskās aviācijas federācijas Pasaules kausa posmā – "Liepājas kauss 2006" – K.Roze tika pie bronzas godalgas. Noslēdzot sacensību maratonu, viņam izdevās izcīnīt divus Latvijas čempiona titulus pieaugušajiem.
Maču organizators un vairākkārtējais Pasaules kausa ieguvējs raķešu kosmiskajā modelismā Arnis Bača atzina, ka šoreiz sacensībās nepiedalījies, jo pasākuma laikā bija jāveic daudzi citi pienākumi.

Dienvidāfrikas vietā starts Ķegumā
Andris Sudmalis

Šās nedēļas nogalē Ķegumā, "Zelta zirga" trasē, norisināsies pasaules čempionāta posms MX3 klasē, kurā piedalīsies Latvijas spēcīgākais motokrosists Lauris Freibergs. Izmantojot to, ka grobiņnieks atrodas Latvijā, aicinājām viņu uz sarunu.
No savas mītnes vietas Beļģijā, Lauris Latvijā ieradās trešdienas vakarā, ceturtdien viņš trenējās Grobiņā, bet jau piektdienas rītā devās uz Ķegumu. Lai arī nedēļas nogalē pasaules čempionāta MX1 klasē pārtraukuma nav, jo notiek posms Dienvidāfrikā, izvēli startēt Latvijā Lauris skaidro šādi: "Izmaksas ceļošanai uz Dienvidāfriku, gluži tāpat kā uz posmu Japānā, ir pārāk augstas. Ja es reāli cīnītos par vietu pirmajā desmitniekā, tad būtu vērts braukt. It kā jau katrs punkts ir svarīgs, bet tie punkti, ko varu nopelnīt, neatsver ceļošanas izmaksas."
Vismaz vienu reizi sezonā sportists cenšas piedalīties sacensībās Latvijā, un šajā nedēļā tam radās atbilstoši priekšnoteikumi. Laura Freiberga oficiālajā mājaslapā internetā (www.laurisfreibergs.com) atsauksmju sadaļā sportists diezgan regulāri tiek aicināts startēt mačos Latvijā, un domas par līdzjutējiem ir viens no iemesliem startam Ķegumā: "Protams, ka braukšu ne tikai paša priekam, bet arī dēļ līdzjutējiem, kuri mani atbalsta un nepārtraukti interesējas, kad varēs redzēt mani startējam Latvijā. Ja viss būs kārtībā, cīnīšos par uzvaru."
Pēc aizvadītajiem deviņiem pasaules čempionāta posmiem, no kuriem grobiņnieks, izlaižot sacensības tālajā Japānā, ir startējis astoņos, Lauris ar 48 punktiem kopvērtējumā atrodas 21.vietā, kas nedaudz neatbilst pirmssezonas plāniem, saskaņā ar kuriem bija iecerēts cīnīties par vietu piecpadsmitniekā. Relatīvi neveiksmīgo līdzšinējo sezonu sportists skaidro ar tehniskām problēmām sezonas ievadā. "Sezonas sākums man bija visai neveiksmīgs, jo nekādi neizdevās atrast saskaņu ar motociklu. Mana komanda "Suzuki Kurz" iedeva jaunu motociklu, bet tā pielāgošana ir atkarīga no manis, komanda šajā ziņā ne ar ko nepalīdz, līdz ar to mazāk laika atliek treniņiem. Lielu daļu laika aizņem ceļš līdz sacensību norises vietai, tad vēl braucamā ķīlēšana. Ja tu esi peldētājs, tad tev ir jāpeld, nevis jāspēlē kārtis. Ja tu esi motobraucējs, tad tev ir jābrauc, nevis jāstrādā garāžā."
Lai arī pašreiz ieņemtā vieta nav gluži tā, uz ko bija cerēts pirms sezonas, pēdējā laikā Laura rezultāti ir gājuši uz augšu. Pēdējos četros posmos ir iekrāti 35 no kopējiem 48 punktiem, un arī ar savu sniegumu sportists lielos vilcienos ir visai apmierināts. Tomēr vienmēr var vēlēties augstāku meistarību un labāku fizisko kondīciju, jo problēmas joprojām ir. "Trūkst stabilitātes, it īpaši jau braucienu startā. Vienos mačos izdodas iekļūt līderu pulkā, bet citos nākas sākt gandrīz no pašām beigām. Braucienu laikā bieži vien izdodas apdzīt daudzus un atliek tikai domāt, kurā pozīcijā es finišētu, ja izdotos veiksmīgāks starts. Brauciena sākums nozīmīgs, tas dod apmēram 80 līdz 90 procentu no rezultāta."
Lauris Freibergs nav vienīgais Latvijas sportists MX1 pasaules čempionātā, jo pasaules spēcīgāko braucēju sabiedrībā startē arī Aigars Bobkovs. Lai arī bieži vien tautieši, esot prom no mājām, kontaktējas savā starpā, šajā gadījumā ir savādāk, un abu sportistu starpā nevalda nemaz tik draudzīgas attiecības. "Jau kopš bērnības, kad vēl tikai sākām savas sportistu gaitas, mums ar Aigaru neizveidojās labs kontakts. Nevarētu teikt, ka esam uz nažiem, tomēr arī draudzīgas šīs attiecības nav. Vienīgā kontaktēšanās, faktiski ir tikai sasveicināšanās." Daudz labāk šajā ziņā Laurim klājas ar citiem sportistiem no Baltijas valstīm, piemēram, ar Igaunijas motokrosistiem grobiņnieka attiecības ir pat draudzīgas.
Paralēli pasaules čempionātam L.Freibergs piedalās arī Vācijas atklātajā čempionātā MX Masters klasē, kur ne tik stiprā konkurencē viņa rezultāti ir labāki – 2.vieta kopvērtējumā. Tomēr bez cīņas, protams, arī šeit punktus nav iespējams iegūt: "Kādi pieci – septiņi braucēji ir spēkos ļoti līdzvērtīgi, bet, ja sacīkstēm piesakās kāds no vadošajiem sportistiem, tad konkurence palielinās vēl vairāk."
Pasaules čempionātā palikuši vairs tikai seši posmi. "Gandrīz divas trešdaļas no sezonas jau aizvadītas, tomēr līdz tās beigām vēl ir pietiekami laika, lai tagad vēl nesāktu domāt par nākošo. Arī komandas vadība vasaras vidū sarunās par nākamā gada plāniem parasti neiesaistās. Atlikušajos pasaules čempionāta posmos centīšos braukt pēc iespējas labāk un krāt punktus, lai revanšētos par ne pārāk veiksmīgo sezonas sākumu."
Ir dzirdēts viedoklis, ka Lauris pieskaitāms tā saucamajiem traumatiskajiem sportistiem. Ja atceramies, ar kādām veselības likstām viņam nācies saskarties, šādam uzskatam zināmā mērā var piekrist – 2003.gadā viņš divas dienas pat pavadīja komā, tomēr šosezon viss ir kārtībā. "Motosportā jau nekad neko iepriekš nevar prognozēt. Arī šogad laiku pa laikam gadās gan kritieni, gan sasitumi, tomēr, par laimi, līdz šim nekas nopietns nav bijis."