Kurzemes Vārds

14:40 Otrdiena, 29. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Zivju slāpšana vai indēšana?

Miks Kuncītis

Otrdien Liepājas ezerā ietekošajā vecajā Ālandes upē viens no makšķerniekiem, iebraucot ūdenstilpē, novērojis neskaitāmas zivju mirstīgās atliekas. Zivis, pēc viņa domām, esot gājušas bojā kaitīgu vielu ietekmē. Ceturtdien turp devās arī "Kurzemes Vārds", kas pārliecinājās par sniegtās ziņas patiesumu.

Pats aculiecinieks Gunārs Zatleris pastāstīja, ka šo faktu konstatējis 11.jūlija pēcpusdienā, kad kārtējo reizi ar laivu devies uz iemīļoto copes vietu. Taču, airējoties uz priekšu pa nelielo upīti, viņš pamanījis pirmo mirušo zivtiņu – asari, kas karstajā laikā bija sācis pūt. Virzoties uz priekšu, metru pēc metra skats kļuva vēl drūmāks – bija vērojamas jau vairāku desmitu zivju mirstīgās atliekas, piemēram, līdaku, asaru, un vienā no vietām tika atrasta arī vēdzele. Sākotnēji Gunārs domājis, ka ūdens radībām karstā laika dēļ trūkst skābekļa, un devies tālāk, taču, nonākot iecienītajā copes vietā, nepamanīja nevienu mirušu radību. Tad nu viņš sācis spriest, kāpēc tad zivis neslāpst visas ūdenstilpes garumā. Aizdomīgus mērījumus uzrādīja arī Gunāra līdzpaņemtā eholote. Tur, kur bija redzamas bojā gājušās zivis, zem ūdens nenotika gandrīz nekāda kustība, bet viņa izvēlētajā vietā, nedaudz tālāk aiz sašaurinājuma, eholote uzrādīja ļoti lielu zivju skaitu. Šaubas par zivju slāpšanu radīja arī tas, ka upes virsējā slānī varēja saskatīt eļļai līdzīgus plankumus, kas saulē bija labi saskatāmi un žilbināja acis. Pēc šādiem faktiem Gunāram radās doma, ka zivis gājušas bojā toksisku vielu ietekmē. G.Zatleris paņēmis ūdens paraugus un cer, ka pēc analīžu veikšanas būs skaidrība par notikušo.

Kā informēja Jūras un iekšējo ūdeņu sektora vadītājs Ģirts Liepiņš, pagaidām Liepājas apkārtnes teritoriālos ūdeņos zivju slāpšana nav novērota, tādēļ pastāv iespēja, ka vecajā Ālandes upē pašreiz nezināmā veidā ir ieplūdušas dabai kaitīgas vielas. Vēl viņš pastāstīja, ka tuvākajā laikā noteikti tiks veikta ūdens kontrole un tiks piesaistīti arī Reģionālās vides pārvaldes darbinieki, kas veiks ūdens analīzi. Jāatzīmē, ka šo ūdenstilpi savām vajadzībām izmanto uzņēmums "Liepājas metalurgs" un netālu no vietas, kur tika konstatētas bojā gājušās zivis, atrodas šī uzņēmuma sūkņu stacija.

Viedoklis ir arī makšķernieku sabiedrībā labi pazīstamajam Mārim Oltem, kas apgalvo, ka, visticamāk, šajā ūdenstilpē zivis gājušas bojā no skābekļa trūkuma, jo ūdens radības slāpst arī citās Latvijas ūdenskrātuvēs, taču viņš neizslēdza iespēju, ka tur ir notikusi ūdens piesārņošana, kas tik lielā karstumā esot divtik bīstama apkārtējai videi.