Kurzemes Vārds

08:15 Trešdiena, 27. maijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Atkal lieki apkrauj zemniekus ar papīriem

Pēteris Jaunzems

Zemnieki kārtējo reizi pauž sašutumu. Šoreiz par neskaidrībām, kas saistītas ar Valsts ieņēmumu dienesta ieviestajām izmaiņām akcīzes nodokļa apmaksas mehānismā. Lai rastu skaidrību lietās, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome kopīgi ar Zemnieku saeimu un Lauksaimniecības kooperatīvu asociāciju rīko sanāksmi, kas notiks Zemkopības ministrijā 19. jūlijā pulksten 15.

Sarunā par sasāpējušo problēmu piedalīties pošas arī mūsu rajona lauksaimnieki. Viņu skaitā vairāki zemnieki no Grobiņas pagasta. Valdis Ķēde, kurš jau saņēmis no Valsts ieņēmumu dienesta vēstuli ar prasību piegādāt visus nepieciešamos degvielas iegādes dokumentus, sašutis teica, ka nesaprotot, kas no viņa īsti tiek pieprasīts, jo bankas pārskaitījuma un degvielas pirkuma čekus par jūniju viņš esot jau iesniedzis.

Jādomā, ka sanāksme Rīgā ne tikai palīdzēs gūt zemniekiem atbildes uz visām neskaidrībām, bet likvidēs arī ierēdņu ieviestos samudžinājumus akcīzes nodokļa apmaksas kārtībā, jo tie rupji pārkāpj vai arī ignorē Ministru kabineta nosacījumus. Sanāksmes rīkotāji apņēmušies aicināt Valsts ieņēmumu dienestu vienkāršot nodokļa apmaksas mehānismu, jo lauksaimnieki un arī pašvaldības pieprasītās izziņas ne vienmēr spējot sagatavot. Tā, piemēram, šobrīd nez kāpēc tiek pieprasīts uzrādīt katra zemes gabala kadastra numuru, īpašniekus, platības, kā arī zemes nomas līgumu kopijas un citus dokumentus, kuru sagatavošanai nepieciešams laiks. Izbrīnu arī rada fakts, ka no lauksaimniekiem nepieņem iesniegumu akcīzes nodokļa atmaksai tikai tāpēc, ka viņiem nav līdzi grāmatvedības uzskaites žurnāla. Arī šāda prasība normatīvajos aktos nav paredzēta. Neraugoties uz to, ka Valsts ieņēmumu dienestam ir iesniegti degvielas pirkuma čeki, pavadzīmes un citi samaksu apliecinoši dokumenti, tas papildus pieprasa iesniegt vēl arī sarakstus ar šo čeku numuriem, degvielas daudzuma uzrādēm un naudas summām, kas jau ir atrodamas iesniegtajos dokumentos. Vai tas nav absurds?

Sanāksmē paredzēts arī atšķetināt citus samezglojumus un rast risinājumu netaisnīgi ieviestiem noteikumiem. Tā, piemēram, ja dīzeļdegviela ir iegādāta decembrī, bet par to samaksāts janvārī, tad par pirkumu lauksaimniekam vispār nav iespējams baudīt nodokļa atvieglojumus. Vai tad tas ir likumīgi? Tāpat degvielas cenu palielināšanās dēļ bieži rodas situācijas, kad čeku summas nesaskan ar sākotnēji samaksāto un pavadzīmē norādīto naudas lielumu. Kā rīkoties lauksaimniekiem, ja Valsts ieņēmumu dienests ceļ pretenzijas?