Kurzemes Vārds

13:37 Otrdiena, 29. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Cīnīsies par valsts investīcijām rajona ceļos

Viktors Ulberts

Pašvaldības ceļu uzturēšanas dokumentācijas veidošana, finansējums Liepājas rajonam 2007. – 2013. gada valsts autoceļu investīciju plānā, Ceļu fonda naudas apgūšana – šādi jautājumi otrdien tika apspriesti Liepājas Rajona padomes Ceļu fonda izbraukuma sēdē.

Izbraukuma sēdes Ceļu fonds rīko reizi gadā. Šoreiz tā notika Grobiņas Pagasta padomē, un Ceļu fonda dalībnieki iepazinās, kā vietējā pašvaldība ir tikusi galā ar pašvaldības ceļu uzturēšanas dokumentāciju. To pieprasa Satiksmes ministrijas izstrādātie noteikumi, kas faktiski nozīmē atskaitīšanos par piešķirtās naudas izlietojumu – jāveic ceļu apskate, defektēšana, kas jāfiksē speciālā žurnālā. "Grobiņas pagastā šajā ziņā viss ir pareizās sliedes," secināja Ceļu fonda priekšsēdētājs Mārtiņš Bite. Kādi ir Grobiņas pagasta ceļi, Ceļu fonda dalībniekiem vietējais pagastvecis Aivars Priedols izrādīja arī praktiski, autobusā ar viesiem izbraucot nelielu līkumu. Ar redzēto viesi palika apmierināti un vēl paslavēja Grobiņas pagastu, ka tas ne tikai uztur ceļus, bet arī atjaunojis grāvjus pie tiem.

Vislielākās diskusijas izraisīja investīciju plāns valsts autoceļiem 2007. – 2013.gadam. Pastāv aizdomas, ka Liepājas rajons šajā plānā, salīdzinot ar citiem Kurzemes rajoniem, varētu tikt apiets. Tāpēc līdz 18. jūlijam nolemts sagatavot aprēķinus, cik naudas investīcijām bija šajā plānošanas periodā, bet cik paredzēts nākamajā, un vai finansējums visiem rajoniem ir proporcionāls ceļu kilometrāžai. Sagatavotos aprēķinus iesniegs Liepājas Rajona padomes priekšsēdētājam Aivaram Šilim, kurš ar Kurzemes attīstības aģentūras starpniecību aizstāvēs Liepājas rajona pašvaldību nostāju un vajadzības.

Vēl izbraukuma sēdē apsprieda Ceļu fonda naudas izlietojumu. Kā zināms, no degvielas akcīzes, kā arī ceļu nodokļa 60 procenti tiek novirzīti pašvaldību ceļu uzturēšanai, un nauda tiek sadalīta pašvaldībām atbilstoši tās teritorijā esošajam ceļu kopgarumam, tiltu skaitam utt. Lielākā daļa Liepājas rajona pašvaldību, izņemot Kalveni, Bunku, Grobiņas un Priekules pilsētu, ir apvienojušās kopējā Ceļu fondā, tas ir, naudu samet kopējā katlā. 60 procenti no iegūtās naudas tiek uzreiz pārskaitīti katrai pašvaldībai ikdienas ceļu uzturēšanas izdevumiem, savukārt 40 procentus novirza lielākiem projektiem. Piemēram, Vecpils pagastā par 20 tūkstošiem latu uztaisīts ceļš uz četrām saimniecībām. Nu kādu laiku Vecpils pagasts nevarēs pretendēt uz šo investīciju naudu, taču ar sev paredzēto finansējumu vien pašvaldība šo ceļu uzbūvēt nespētu. Lielāki ceļu sakārtošanas projekti ir arī Nīcas pašvaldībai, kā arī Aizputes domei.

Izbraukuma sēdē secināts, ka visi šogad paredzētie ceļu remontdarbi varētu ieilgt līdz rudenim, jo pieprasījums pēc ceļu būvniekiem patlaban esot lielāks nekā piedāvājums.