Kurzemes Vārds

02:04 Pirmdiena, 23. septembris
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu (abonementa cena 1 dienai – EUR 0,50, 30 dienām – EUR 6,83).
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kā kļūt par reģistrētu lietotāju? VIDEOPAMĀCĪBA

Aizmirsusies parole?

Dienas tēma – Jautrību un nodarbību saliņas – nometnes

Daina Meistere

Vasara pilnbriedā. Arī skolēnu vasaras nometnēm ir, kā varētu teikt, – vidus posms. "Kurzemes Vārds" ielūkojās tajās, lai izzinātu, vai mērķis ir sasniegts, vai rīkotājiem izdevies sasniegt iecerēto, vai bērniem ir interesanti un vecākiem mierīgs prāts vismaz par tām dienām, kamēr mazie ir nometnē.

Patika jāt, slidot un spageti ēst

Aptaujātie nometņu dalībnieki bija droši un runāja labprāt. Katrs no viņiem centās pastāstīt, ko labu redzējuši, darījuši un ieguvuši to nedēļu laikā, kurās piedalījās vasaras nometnē.
Saša, 8.vidusskolas skolēns: – Es piedalījos nometnē 5.vidusskolā. Man patika katra diena. Interesanti bija ciemoties muzejā, kur mēs redzējām senos pulksteņus. Tad vēl mums katra diena bija veltīta citai zemei. Vislabāk patika, kad stāstīja par Brazīliju, jo mēs gatavojām maskas. Man radās jauni draugi.
Markus, 6 gadus vecs: – Kad gājām pulksteņus skatīties, bija interesanti, jo es mācēju tos sastellēt. Bet vislabāk patika, kad mēs runājām par Angliju, par Šerloku Holmsu. Nē, es nezināju, kas ir Šerloks Holmss, bet tagad zinu.
Jēkabs, 6.vidusskola: – Bet man vislabāk patika diena par Itāliju, jo mums bija spageti ēšanas sacensības, kurās es uzvarēju.
Jānis no Ezerkrasta sākumskolas: – Es uz šo nometni nāku jau vairākus gadus. Šoreiz man patika gan gājiens uz muzeju, gan diena, kad mēs runājām par Japānu un mums audzinātājas parādīja hieroglifus.
Inga, 12 gadi no nometnes "Raibās dienas", kas notika Bērnu un jauniešu centra klubiņā "Labie draugi": – Daudz kas bija interesanti. Es šajā nometnē biju arī iepriekšējos gados un man te patīk. Vislabāk atmiņā palikusi pirmā dienā, kad gājām slidot. Tad vēl zirgi. Mēs izjājām, man tāds labs zirdziņš bija iedots, es jau agrāk biju jājusi ar zirgu. Un iet uz jūrmalu man patika, to mēs darījām visai bieži.
9 gadus vecas meitenes tētis: – Pirmo reizi palaidām meitu uz nometni, kas notika laukos un ko rīkoja 1.vidusskola. Jau iepriekš bijām izzinājuši gan šīs nometnes raksturu, gan pazinām nometnes vadītāju. Ģimenē esam apmierināti par šo izvēli. Meitene pārbrauca gandarīta, atveda dažādas pagatavotas lietiņas, ar sajūsmu stāstīja par nakts pārgājienu.
Desmit un trīspadsmit gadu vecu dēlu mamma: – Mazais puika bija skolas nometnē, bet lielais dosies uz basketbolistu nometni. Mēs katru gadu cenšamies vismaz uz neilgu laiku izkārtot bērniem kaut vai dienas nometni. Viņiem patīk – ir no skolas laika jau pazīstamie bērni, arī jauni draugi, bet vakarā var nākt mājās. Tā kā mūsu bērni ir kustīgi, sabiedriski, viņiem patīk, ka var iet ekskursijās. Man ir prieks, ka nometņu rīkotāji ir padomājuši par to, ko darīs katru dienu, lai tās nebūtu vienādas un lai mazajiem neapniktu.

Katra diena savādāka, lai neatliek laika muļķības sagudrot

Vecāku teikto netieši papildināja Bērnu un jauniešu centra bērnu klubiņa "Labie draugi" nometnes "Raibās dienas" vadītāja Ligita Otto:
– Mūsējā ir atpūtas un piedzīvojumu nometne. Tāpēc plānoju, lai nodarbības būtu interesantas un mūsu dalībnieki gūtu jaunus iespaidus. No rīta mums notika radošās darbnīcas, kuras vadīja Bērnu un jauniešu centra interešu pedagogi. Bērni gatavoja maskas, atslēgu piekariņus no vienkāršiem un dabā pieejamiem materiāliem, mācījās no kociņiem uztaisīt laiviņas un, protams, zīmēja. Tā kā mums bija arī keramikas nodarbības, tad bijām ekskursijā uz Rolavu, kur apmeklējām keramikas darbnīcas. Vēl bijām pie zirgiem "Jura staļļos". Apskatījām pāvus, strausus fazānus un pērļu vistiņas Grobiņas pagasta "Viļņos". Tur bija arī ponijs, un sarīkojām pikniku ar desiņu cepšanu.
Nometnes dalībniekiem patika nodarbības pludmalē, kaut dalībnieki ir vecumā no septiņiem līdz divpadsmit gadiem, visi ar vienādi lielu sajūsmu cēla smilšu pilis.
– Pie mums atpūtās zēni un meitenes kā no latviešu, tā mazākumtautību mācību iestādēm, – pastāstīja Ligita Otto. – Un tieši tādas neformālas nodarbības palīdz bērniem integrēties, un mums nebija nekādu problēmu sastrādāties un sarunāties. Mūsu pulkā bija arī bērni ar uzvedības traucējumiem, un visi jutās labi, jo bija ko darīt, tā ka nepalika laika garlaikoties un gudrot muļķības.
Nometne beidzās ar darbu izstādi, uz kuru bija aicināti vecāki. Daži no viņiem pat neticēja savām acīm, ka viņu bērns prot tik skaisti zīmēt vai veidot.
Sava veida integrācija notika arī nometnē "Dalpukši – 2006", kas darbojas Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas telpās. Starp pašiem mazākajiem dalībniekiem bija kā krieviski runājoši bērni, tā latviešu zēni un meitenes no visas pilsētas. Valodas problēmu nebija. Ar bērniem strādāja skolotājas Vaira Krūmiņa un Zita Tapiņa.
– Pie mums darbojās mazi bērni, sākot jau ar pirmsskolas vecumu. Tāpēc mūsu uzdevums bija noturēt viņu interesi, nepārslogot, bet arī neļaut garlaikoties. Mēs centāmies iepazīstināt bērnus ar dažādām valstīm rotaļu un nodarbību veidā. Kad runājām par Ameriku, tad pievērsāmies indiāņiem, kad par Itāliju, tad stāstījām par Venēcijas kanāliem un gājām skatīties, kur mūsu pilsētā ir kanāls. Viss ceļojums mums sākās Liepājā un beidzās Liepājā, – iepazīstināja skolotājas.

Citur atvadas, bet citur satikšanās vēl priekšā

Pilsētas domes līdzfinansējumu šovasar saņēma 29 no pagājušajā gada rudenī iesniegtajiem 43 nometņu projektiem. Jūlijā bērni jau izpriecājušies un atvadījušies no nometnes "Raibās dienas", ko rīkoja Bērnu un jauniešu centra bērnu klubiņš "Labie draugi", beigusies nometne "Dalpukši – 2006" Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas telpās. Tāpat bērni jau sakravājuši somas un devušies mājup no Kazdangas, kur notika Raiņa 6.vidusskolas rīkotā "Saldskābais smaids – 2006". Atvadījušies cits no cita vasaras debašu nometnes dalībnieki, kuri pulcējās Kuldīgas rajonā, Īvande, Bērnu un jauniešu centra bērnu klubiņa "Pa pusei" nometņotāji. Jau notikušas tematiskās nometnes "Ziedu pasaulē" un "Kopīgais spēks".
Turpinās privātās sākumskolas "Varavīksne" rīkotā dienas atpūtas un piedzīvojumu nometne ar moto "Radošā attīstība atpūtā", kurā pulcējas bērni no sešiem līdz desmit gadiem.

Vasaras otrajā pusē nometnes vēl būs:

"Kazdangas vasara"

Diennakts, atpūtas un piedzīvojumu, izglītojoša rakstura, notiek Liepājas rajonā, Kazdangā, un to rīko Liepājas daudzbērnu ģimeņu biedrība "Dēkla" sadarbībā ar bērnu un jauniešu biedrību "Liepājas jaunie vanagi".

"Ceļojums apkārt pasaulei"
Diennakts, atpūtas un piedzīvojumu, notiek Medzes pagastā, "Auseklīši", nometnes moto – "Ekstremālās pārvērtības".
Rīkotāji – bērnu un jauniešu biedrība "Liepājas jaunie vanagi" sadarbībā ar Liepājas daudzbērnu ģimeņu biedrību "Dēkla".

"Nāc līdzi!"
Notiek Bērnu un jauniešu tehniskās jaunrades centrā. Dienas: atpūtas un piedzīvojumu.

"Izdzīvošanas nometne"
Notiek Saldus rajonā, Nīgrandē.
Nometnes veids – diennakts, izglītojoša, atpūtas un piedzīvojumu. Rīko Liepājas Daudzbērnu ģimeņu biedrība "Dēkla" sadarbībā ar bērnu un jauniešu biedrību "Liepājas jaunie vanagi".