Kurzemes Vārds

08:46 Piektdiena, 14. augusts
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Jaunumi

Mācās nekaitīgi atmīnēt jūru

Otrdien sākās starptautiskais seminārs, kurā Nacionālos bruņotos spēkus informē, kā samazināt nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas procesa negatīvo ietekmi uz jūras vidi. Seminārs "Vides aizsardzības prasības, kas jāievēro, organizējot nesprāgušas munīcijas neitralizēšanas mācības jūrā" notiks līdz 20.jūlijam Jūras spēku Flotiles štābā, un to rīko Aizsardzības ministrija, NBS un Aizsardzības īpašumu valsts aģentūra. Pieredzē par videi nekaitīgu atmīnēšanu dalīsies eksperti no Beļģijas, Nīderlandes, Norvēģijas, Zviedrijas, Austrālijas, ASV un NATO Zemūdens pētījumu centra. Atgādināsim, ka Baltijas jūrā atrodas apmēram 60 000 līdz 80 000 Pirmā un Otrā pasaules kara laika jūras mīnas un cita nesprāgusī munīcija. Ik gadu mūsu Jūras spēki atrod un iznīcina aptuveni 80 dažādu nesprāgušu munīcijas vienību. Šā gada pirmajā pusē Latvijas teritoriālajos ūdeņos atrastas un iznīcinātas 24 Krievijā ražotas enkurmīnas, piecas magnētiskās gruntsmīnas un viena torpēda.

Aizputnieka Jāņa Audriņa gleznas
Indra Imbovica

Muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos", 1.stāva izstāžu zālē apmeklētājiem skatāma Aizputes Novadpētniecības muzeja dibinātāja, mākslinieka Jāņa Audriņa gleznu izstāde. Darbi atlasīti no Aizputes Novadpētniecības muzeja krājuma.
Kā informē Aizputes Novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga – gleznu izstāde tapusi, atzīmējot Novadpētniecības muzeja jubileju. Ekspozīcijai atlasīti 11 mākslinieka darbi – portreti, ainavas, klusās dabas, kas ir tapušas eļļā un pastelī. Izstādē skatāmas vairākas gleznas, kurās Jānis Audriņš atspoguļojis latviešu karavīrus un bēgļu gaitu tēmu. Šie autora darbi tapuši, kad mākslinieks dzīvoja trimdā – bēgļu darba nometnēs Vācijā, bet vēlāk viņa pastāvīgajā mītnes zemē – Amerikas Savienotajās Valstīs.
Jāņa Audriņa gleznu kolekciju Aizputes muzejam 2005.gada vasarā dāvināja mākslinieka meita Ārija Audriņa–Krieviņa. Aizputes muzejs atklāts 1936.gada 21.novembrī. Audriņš tolaik dzīvoja Aizputē un strādāja par skolotāju pilsētas Valsts ģimnāzijā. Viņu interesēja vēsture un Kursas etnogrāfija, viņš vadīja arī arheoloģiskos izrakumus Aizputes apriņķī.
Skolotājs, gleznotājs un etnogrāfs Jānis Audriņš 1932.gadā ar diplomdarbu "Dzīres" beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas Ģ.Eliasa glezniecības meistardarbnīcu, vadījis arheoloģiskos izrakumus Aizputes apriņķī, rekonstruējis šī novada tautastērpu, organizējis Vēstures muzeju ar etnogrāfijas, arheoloģijas un vēstures nodaļu. Piedalījies arī Kuldīgas muzeja labiekārtošanā. 1944.gadā emigrējis uz Vāciju, 1948.ieceļojis ASV. Darbojies latviešu senlietu krātuvē Ņujorkā. Piedalījies trimdas latviešu mākslinieku darbu izstādēs Vācijā, ASV, Kanādā, Austrālijā. Amerikas latviešu mākslinieku apvienības goda biedrs (kopš 1987). Rakstījis par mākslas jautājumiem trimdas presē. Gleznojis latviešu mitoloģijai un vēsturei veltītas kompozīcijas, izteikti reālus portretus, klusās dabas, altārgleznas (Klosteres un Aizputes baznīcai). Miris 1994.gada 28.jūnijā Ņujorkā.

Būs papildu vilciena reisi

Kā "Kurzemes Vārdu" informēja akciju sabiedrības "Pasažieru vilciens" pasažieru pārvadājumu organizācijas daļas vadītājs A.Mošenkovs, nedēļas nogalē Rīgas – Liepājas – Rīgas maršrutā, tiks norīkoti papildu vilcieni. Tas tiek darīts tādēļ, lai 21. un 23.jūlijā būtu ērti nokļūt uz pludmales festivālu "Baltic Beach Party". Vilciens Nr.805 Rīga – Liepāja minētajās dienās no Rīgas pasažieru stacijas izbrauks pulksten 11 un 14 minūtēs un Liepājā ieradīsies pulksten 14 un 23 minūtēs. Papildu vilciens Nr.806 Liepāja – Rīga no Liepājas izbrauks pulksten 14 un 34 minūtēs, Rīgā pienāks pulksten 17 un 46 minūtēs. Maršrutā Rīga – Liepāja – Rīga pasažieru pārvadājumiem tiek izmantots vilciens ar paaugstinātu komforta līmeni un numurētām sēdvietām.

Pašvaldība iegūs īpašumus

Kā informēja ziņu aģentūra LETA, Liepājas pilsētas pašvaldības īpašumā tiks nodots valstij piederošs nekustamais īpašums Vecajā ostmalā. Pašvaldībai tiks atdoti trīs zemesgabali Vecajā ostmalā 54, 55 un 56, kā arī uz tiem atrodošās būves. Nekustamie īpašumi Valsts ieņēmumu dienesta funkciju nodrošināšanai nav nepieciešami. Liepājas pilsētas pašvaldība bija izteikusi vēlēšanos iegūt nekustamos īpašumus savā īpašumā.

Katlumāju sagatavo darbam

Neskatoties uz tuvākajā laikā gaidāmo siltumapgādes sistēmu pārbūvi Centrālās slimnīcas rajona dzīvojamās mājās, vecā, jaudīgā katlumāja, kas savā laikā bija uzbūvēta Kombinētās lopbarības rūpnīcā, visādam gadījumam tiek sagatavota darbības turpināšanai. Karstā ūdens apgāde nav pārtraukta, tiek veikts nepieciešamais remonts un veco siltumtrašu profilakse. Ja arī jaunās iekārtas tiks laikus nodotas ekspluatācijā – līdz nākamās apkures sezonas sākumam – tad tikai pēc tam to varēs atvienot.

Izmaiņas reģistrā

Laikus neveiktās pārreģistrācijas dēļ Uzņēmumu reģistrs paziņojis par tādu sabiedrisko organizāciju darbības pārtraukšanu kā izglītības, attīstības un atpūtas centrs "Logos 12" K.Valdemāra ielā 35/37 un klubs "Divata" Vānes ielā 4. Uzņēmumu reģistrā anulēta arī SIA "Sīrius S.D" (Aizpute), bet Kurzemes apgabaltiesa atzinusi par maksātnespējīgu SIA "Grans Liepāja". Pēdējo jauno uzņēmumu vidū minētas arī sabiedrības "Leona A.J.", "LG Projekts" un "Grasmi" (Medze).

Apsaimniekotāju pakalpojumi

Namu pārvalde "Vecliepāja" plaši reklamē pakalpojumus, kuri neattiecas uz parastajiem daudzdzīvokļu māju apsaimniekošanas darbiem. Daži uzskata, ka tas saistīts ar māju pārņemšanu iedzīvotāju aprūpē, līdz ar ko samazinājušies darbu apjomi, taču ļoti iespējams, ka tas saistīts ar perspektīvo tirgus pārdalīšanu. Tagad piedāvājumi adresēti denacionalizēto māju un privatizēto dzīvokļu īpašniekiem, kā arī sabiedrībām, kuras izvēlējušās citu saimniekošanas formu. Informatīvajos bukletos bez Avārijas dienesta un sētnieku pakalpojumiem, logu izgatavošanas un dažādiem remontdarbiem tiek piedāvāta arī palīdzība šādu kooperatīvo sabiedrību un dzīvokļu īpašnieku biedrību dokumentu noformēšanā.