Kurzemes Vārds

21:27 Ceturtdiena, 9. jūlijs
LAT RUS

Jums ir iespēja iegādāties laikraksta elektroniskās versijas abonementu.
(abonementa cena 30 dienām – EUR 7,70)
Lai lasītu avīzi digitālā formātā, Jums jābūt reģistrētam lietotājam! Kļūt par reģistrētu lietotāju!

Aizmirsusies parole?

Sports

Liepājnieki uz saulaino Kazahstānu atved negaisu
Ints Grasis,

Aktobe Kazahstānā

Pirmdien pēc pulksten 20 Kazahstānas ziemeļrietumu pilsētā Aktobē, bet, pēc Latvijas laika joslas skatoties, divas stundas agrāk, ar kompānijas "Latčarter" lidmašīnu "Airbus 320" "Liepājas metalurga" futbolisti kopā ar trim bērnu komandām un līdzjutēju pulku ieradās saulainajā Kazahstānā, kur atbildes mačā UEFA Čempionu līgā centīsies pierādīt, ka Liepājā gūtais minimālais panākums nebija nejaušība. Līdzi metalurgiem Kazahstānā ieradās arī Latvijas valstsvienības treneris Jurijs Andrejevs.

Pagātnes elpa

Pēc trīs stundu lidojuma no Rīgas 160 cilvēku lielo delegāciju sagaidīja patiesi sirsnīgi – "Aktobes" kluba pārstāvji kopā ar kazahu meitenēm tautastērpos un viņām raksturīgajās galvassegās, cienājot ciemiņus ar baursaki – nacionālo smalkmaizīti. Tiesa, mīļumu tūliņ aizgaiņāja ar rāciju bruņojies Aktobe lidostas robežsargs, kas piedraudēja atņemt fotoaparātu, ja "Kurzemes Vārda" korespondents centīsies nofotografēt kazahu daiļavas uz "Latčarter" lidmašīnas fona…
Lai arī cik viesmīlīgi būtu aktobieši, pagātnes nastu vēl tik ātri nevar nopurināt. Lidostas ēkā pēc plus trīsdesmit ārpusē sutoņa sasniedza teju 40 grādus un kondicionēts gaiss varbūt sagaidīs kādus no nākamajiem Liepājas tūristiem. Pēc īsas izskaidrošanās, ka mēs aizlidosim ar to pašu lidmašīnu, ar kuru ieradāmies un tādēļ katram no 160 cilvēkiem nebūtu jēgas izpildīt īpašu anketu, zosu gājienā, katru iebraucēju nofotografējot, liepājnieki tika līdz savai bagāžai un četriem autobusiem. Vienā čempionu līgas komanda devās atpūsties uz sev nofraktēto viesnīcu, otrā uz nakšņošanu Leona Valinska Jaunatnes futbola centra trīs komandas, bet divos citos (uz citu viesnīcu) kluba vadītāji un līdzjutēji.
Taču īsi pirms tam nogranda pērkons, sāka žilbināt zibens uguņi, no gaisa sākumā lija lielas un biezas ūdens lāses, bet pēcāk pār Aktobi pāršalca īsta lietusgāze. Pēc iekārtošanās viesnīcā zibens cirtieni ik pa mirklim atrāva no liepājnieku lūpām vietējā alus "Karagandijskij" kausu un konjaka "Kazahstan" glāzi apjumtā āra kafejnīcā. Pēdējo reizi lietus Aktobē bija redzēts jūnija vidū. Kā sacīja viens no viesnīcu "Aktobe" uzmanošiem miličiem, kurus šeit sauc par policistiem, pirms tam piekodinot Latvijas tūristiem nestaigāt pārāk tālu un pa tumšām vietām, lietu parasti atved labi cilvēki.

Spēlēs uz visu banku

Mūsu komanda, kaut arī minimāla uzvara mājās nevairo pārliecību par veiksmi divu spēļu summā un nokļūšanu Kijevas "Dinamo" nagos, cer uz veiksmīgu iznākumu. No šodienas abu valstu čempionvienību sacīkstes ļoti daudz kas ir atkarīgs. Ja apstājamies Čempionu līgas sākumā, šosezon mums reāli paliek vien cīņa par tā arī līdz šim FHK "Liepājas metalurgs" laikā neiegūto Latvijas kausu. "Aktobe" kluba barjeras pārvarēšana turklāt arī dod labas UEFA dotācijas un lielisku reklāmu tiem potenciālajiem sponsoriem, kas ar metalurgiem (Latvijā, protams) jau aprunājušies un pasolījuši finansiālu palīdzību un sastāva papildinājumu.
Vakar mūsu futbolisti rīta pusē veica vieglu iesildīšanos, dienā bija ekskursija pa pilsētu, bet vakarā liepājnieki iemēģināja Aktobe pilsētas lepnumu – futbola arēnu, kurā šovakar 15 tūkstošu vietu ietilpīgajā stadionā, visticamāk, brīvu vietu nebūs. Pat muitnieki vēlējās no Latvijas delegācijas iegūt kādu lieku biļetīti.
Visi futbolisti, izņemot Miceiku, ir pie labas veselības un gatavi rauties cīņā. Miceikas piedalīšanās spēlē ir zem jautājuma zīmes – sadursmē abu komandu pirmajā savstarpējā cīņā lika sevi manīt agrāk neizdziedēta trauma. Kā gaidāmo maču komentēja "Liepājas metalurga" treneru korpuss, iespējams, pamatsastāvā liepājnieku uzbrukuma smailē dosies Astrausks, kas labi paraustīja pretinieku aizsardzību pirms nedēļas, un Karlsons, kas nebūt neparādīja savu īsto varēšanu. Atbildes spēlē mūsējie centīsies pretinieku sagaidīt dziļāk mājinieku laukuma pusē, neļaujot vērpt šaha kombinācijas, bet mūsu aizsargi – neitralizēt tālās piespēles. Vai tam pietiks funkcionālās izturības, redzēsim šovakar.
Tikmēr kļuvis zināms, ka Kazahstānas futbola čempionāta iepriekšējā gada rezultatīvākais futbolists Aširbekovs pret metalurgiem laukumā tā arī nedosies. To liegusi trauma. Šī iemesla dēļ "Aktobe" rindās, iespējams, nespēlēs arī cits pussargs – Mitrofanovs, kura uzbrukuma arsenālā esot spēcīgs sitiens.
UEFA Čempionu līgas atbildes spēle sāksies šovakar pulksten 18 pēc Latvijas laika. Laika prognozes ir varen tveicīgas – šovakar gaisa temperatūru nesola zemāku par 30 grādiem. Futbola spēles reportāža tiks pārraidīta visā Kazahstānā.

Jauno futbolistu ugunskristības

Vakardienas rīts daudziem Liepājas futbola faniem uzausa daudz vēlāk nekā aktobiešiem. Policijas eskortētos autobusus (tie devās uz jauno futbolistu spēlēm) nokavējušie, netērēja laiku velti – vieni saldi dusēja savos sviedros, citi devās uz tirgu, kur par lētu naudu (Cenas Aktobe pēc valūtu kursa ir līdzīgas Latvijas cenām) ieguva kazahu nacionālos tērpus un vēlāk ar tiem lepni pārvietojās pilsētas ielās.
Vakar futbola laukumos ar Aktobes pilsētas zēnu vienībām tikās "Liepājas metalurga" U–11, U–12 un U–13 komandas treneru Aleksandra Stradiņa, Dmitrija Kalašņikova un Rolanda Buldera vadībā. Kazahstānas tveicē (vakar nebija ne miņas no pirmdienas ūdens šaltīm), kas jau no rīta pārsniedza 30 grādu robežu, mūsu puišiem bija pamatīgs pārbaudījums. Vecākajiem nācās piedzīvot divus zaudējumus, bet vienpadsmitgadīgie puiši uzvarēja, tiesa, zaudētajās spēlēs mūsējiem nez kāpēc pretī stājās nedaudz nobriedušāki kazahi.
Kaut arī šie jauniešu draudzības mači neizsauca īpašu Aktobes kājbumbas cienītāju interesi, citādās domās bija vietējā televīzija un kārtībsargājošās struktūras – katrā sacensības vietā stadionus uzraudzīja ap 20 policistu. Arī pašiem kazahiem šādas starptautiskās tikšanās jauno futbolistu starpā bija kaut kas nepieredzēts.

Matīss Burģis Eiropas čempionātam ir gatavs
Andris Sudmalis

Liepājnieks Matīss Burģis šīs nedēļas nogalē uzsāks savu līdzdalību Eiropas junioru čempionātā, kas no 21. līdz 30.jūlijam norisināsies Bosnijā un Hercegovinā. Lai arī par konkrētiem uzdevumiem tiek runāts piesardzīgi, nojaušams, ka sportista ambīcijas ir gana augstas.
To zināmā mērā apliecina neilgi pirms vecās pasaules junioru čempionāta sākuma publicētais spēlētāju reitings, kurā Matīss pusgada laikā ir pakāpies no 50.pozīcijas uz 18.vietu.
Čempionātā norisināsies sacensības visās iespējamās galda tenisa disciplīnās – komandu cīņa, puišu un meiteņu vienspēles, dubultspēles, kā arī jauktās dubultspēles, un liepājnieks plāno piedalīties visās sacensībās.
Komandu turnīrā 2.divīzijā mūsu valstsvienība ir ielozēta vienā grupā ar Angliju, Slovēniju un Moldovu. Iepriekšējā gada kadetu čempionāta uzvarētāji – Anglijas sportisti – ir šīs grupas neapšaubāmi favorīti, savukārt par pārējiem pretiniekiem Matīss izteicās piesardzīgi: "It kā pārējie apakšgrupas pretinieki nav nekas īpašs, bet spēlēt jau tagad visi māk. Ar katru oponentu jāspēlē ar simtprocentīgu koncentrēšanos, jo tas ir Eiropas čempionāts – ja kādā mačā nedaudz atslābinies, visādi var sanākt."
Lai arī konkrēts Latvijas komandas spēļu kalendārs vēl nav zināms, tiek prognozēts, ka vispirms mūsējiem būs jāspēlē ar abiem relatīvi vājākiem pretiniekiem, bet cīņai ar angļiem vajadzētu kļūt par pēdējo. Matīss uzskata, ka tas mūsējiem varētu nākt par labu: "Domāju, ka šāds spēļu grafiks mums nāks par labu, jo būs laiks, lai iespēlētos, un tad varēs pacīnīties arī ar angļiem."
Lai Latvijas izlase varētu pretendēt uz iekļūšanu Eiropas meistarsacīkšu 1.divīzijā, tai savā apakšgrupā ir jāierindojas vismaz 2.vietā, un šis minimālais uzdevums šķiet izpildāms.
Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad gatavošanās kontinenta čempionātam tika aizvadīta Latvijā, šoreiz Matīss treniņprocesu aizvadīja Vācijā. Kvalitatīvie treniņapstākļi, kā arī augsti kvalificēts treneris, ir divi no priekšnoteikumiem, lai uz labiem panākumiem varētu cerēt gan Matīss, gan Latvijas komanda.
Burģis uzskata, ka gatavība savām gada nozīmīgākajām sacensībām ir laba, un līdzīgās domās ir arī viņa treneris: "To, cik labi esmu sagatavojies, parādīs tikai spēles, bet visam vajadzētu būt kārtībā. Mans treneris teica, ka, ja spēlēšu brīvi un vienkārši, bez saspringuma, tad viss būs kārtībā."
Vienīgais, kas gatavošanās procesā neizdevās, kā plānots, bija kopīgi treniņi ar savu dubultspēļu partneri, Luksemburgas sportistu Žilu Mišelī: "Mums abiem bija atšķirīgi gatavošanās plāni, un tā arī neizdevās atrast laiku kopīgiem treniņiem, bet tai nevajadzētu būt lielai problēmai, jo arī iepriekšējā reizē, spēlējot kopā bez iepriekšējas gatavošanās, viss bija kārtībā (Jūnija sakumā šis dubultspēļu pāris izcīnīja bronzas godalgas Polijas "Open" – A.S.)," skaidro Matīss.